Jump to content



Project Silverstone TJ-07


xrist

Recommended Posts

Μπήκα στον πειρασμό να το δοκιμάσω λίγο

Ένα έχω να πω: ο επεξεργαστής του Κωστα ΜΑΜΑΕΙ

Με default ρεύματα.. απλά πείραξα τον πολλαπλαστη να φθάσω στα 4G

Ξεκίνησα με φουλ στροφές (1800) στα fans και ανά μισάωρο κατέβασα στις 1200 και τέλος στις 1000 στροφές

Φαίνονται και οι θερμοκρασίες του άλλου κυκλώματος της GPU

Θερμοκρασία χώρου 23,5C

post-16-1414343354,1491_thumb.jpg

post-16-1414343354,1817_thumb.jpg

post-16-1414343354,2179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Μπήκα στον πειρασμό να το δοκιμάσω λίγο

Ένα έχω να πω: ο επεξεργαστής του Κωστα ΜΑΜΑΕΙ

Με default ρεύματα.. απλά πείραξα τον πολλαπλαστη να φθάσω στα 4G

Ξεκίνησα με φουλ στροφές (1800) στα fans και ανά μισάωρο κατέβασα στις 1200 και τέλος στις 1000 στροφές

Φαίνονται και οι θερμοκρασίες του άλλου κυκλώματος της GPU

Θερμοκρασία χώρου 23,5C

Χρήστο δεν είναι μόνο το cpu. Η μητρική του Κώστα είναι κορυφαία. Οι δικές μας οι asus είναι για τα μπάζα chiquita. Τη δικιά μου την επιστρέφω αύριο

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια τιμή ρε Γιώργη..

Άνοιξε κανένα θέμα να δούμε τι πρόβλημα είχες?

Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει το σύστημα τροφοδοσίας της είναι χάλια. Δες αυτό εδώ το post το επιβεβαιώνει. Επίσης μόλις γέμισα και τις 2 pci (με κάρτα ήχου και tvtuner) σε συχνότητα που ήταν σταθερή πριν αρνείται να μπουτάρει. Επίσης 212 bclk με το ζόρι με 1,5vtt. Και να μην μιλήσω για το πόσο ρεύμα θέλει για να παίξει με uncore x20. Bέβαια θα μου πεις ότι μπορεί να φταίει ο memory controller του cpu μου. Χρήστο κάνε μια δοκιμή και πες μου πόσο ρεύμα θέλει (Vtt) για να παίξει με uncore x20. Eγώ μάλλον θα πάω για gigabyte ud7

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πώ είναι λιγο για αυτο το project.

Θα ευχαρίστησω τον Ανδρέα για τα πολλα ξενυχτια..... προσπαθώντας να επιλέξουμε case, psu, ψυγεια, αντλιες και waterblocks και να δουμε πως θα μπορουσαν να χωρέσουν όλα αυτα,

Θα ευχαρίστησω τον Μιχάλη για την ανακασκευή των tank και το απίθανο βαψιμο του κουτιού

και φυσικα όσα ευχαριστώ και να πω στον Χρήστο είναι λίγα, για το χρόνο και το παιδεμα του στησιματος και των αλλαγών που προέκυπταν για το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Το pc από κοντά είναι απλά "απίθανο" και νομιζω ο unseen έχει δίκιο για το κοστος.

Το κοστος της υδροψυξης δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς μια και ή μιση προήλθε από το παλίο μου pc.

Τα νεα κομματια,

Swiftech Apogee XT Extreme Performance CPU waterblock Rev 2= £56.99

Swiftech MCP655™ 12 VDC Pump (Danger Den D5 Vario) = £63.99

ThermoChill PA120.4 Radiator = £74.99

EK-FC5870 5870 CF - Acrylic = £79.99

TJ07 Black Tinted Replacement Window Panel = £12.99

XSPC 1/2" ID - 3/4" OD Glossy Black tubing = £2.55

όπως και κατι ψιλοπραγματακια (ρακορ, γωνιες κλπ) αγοράστηκαν από εδω

http://www.chilledpc.co.uk/

όσο η λίρα Αγγλίας είναι χαμήλα (1GBP=1,12 Euro), αγορες απο UK, νομίζω είναι καλή επιλογή.

Χίλια ευχαριστώ σε όλους οσους βοηθησαν για το project, και ελπίζω και το Hardware να παει εκεί που πρέπει Αννδρεεεεεα.....

p.s.

έχει καλο χερί ο Hadji όταν διαλεγει cpu ..... οι πρώτες δοκιμες του, από Ανδρεα και Χρηστο ελπίζω να επιβεβαιωθούν......

Link to comment
Share on other sites

Χαλι μαυρο δεν μου αρεσε καθολου. Ειναι δυνατον αυτο το κακασχημο πραγμα να λεγεται υπολογιστης.Κωστη οπως εισαι πανε πατε το στον καδο που ειναι απεναντι απο το 6ο Δημ.Σχολειο Ξανθης κατα προτιμηση κατα τισ 8 το πρωι.

Συχαρητηρια στον καλλιτεχνη και ευχες στον Κωστη να το χαρει.

Θα συμφωνίσω με τον οχτάσφαιρο φίλο μας, απλώς Κώστα θα προτιμούσα να καλέσεις την υπηρεσία ανακύκλωσης στο 694*****69 και θα έρθουν αυτοί να παραλάβουν το μπάζο από το σπίτι σου. Να μην κουράζεσαι κιόλας.

Όσο αφορά τη δουλειά του Χρήστου: "ε μωρέ δε βαριέσαι κάτι πάει να γίνει" :p :P :p

Χρήστο, η επιστροφή των τζεντάι θα γίνει κατά το καλοκαίρι.

Πόσα φουρφούρια έβαλες στο φίλο μου; 15;

15 και μισό θα βάλεις στο δικό μου και μια θήκη για συνδετήρες έξτρα :p :P

Συγχαρητήρια και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τον οχτάσφαιρο φίλο μας, απλώς Κώστα θα προτιμούσα να καλέσεις την υπηρεσία ανακύκλωσης στο 694*****69 και θα έρθουν αυτοί να παραλάβουν το μπάζο από το σπίτι σου. Να μην κουράζεσαι κιόλας.

Όσο αφορά τη δουλειά του Χρήστου: "ε μωρέ δε βαριέσαι κάτι πάει να γίνει" :p :P :p

Χρήστο, η επιστροφή των τζεντάι θα γίνει κατά το καλοκαίρι.

Πόσα φουρφούρια έβαλες στο φίλο μου; 15;

15 και μισό θα βάλεις στο δικό μου και μια θήκη για συνδετήρες έξτρα :p :P

Συγχαρητήρια και πάλι

Είσαι τρελός ρα... Στο τέλος θα πετάξει το pc:D

Link to comment
Share on other sites

Να κλοκάρει πιο καλά από του Κώστα κι ας πετάξει... :p :p :p

Κανόνισε μονο να σου διαλεξει cpu ο Hadji :D

cpu4355mhzddr31037mhz99.jpg

Για αρχή φαινεται να πηγαινει καλουτσικα ο 920.... Ελπιζω οι μνημες να παιξουν και με λιγο πιο σφιτχα timmings με τοσο ρευμα που τις δινω.

προς το παρον με μανισιο bios της μητρικής και χωρις να δοκιμασω πως παει στα 3D λογω φορτου επισκεψεων.... ελπιζω να επιστρεψω με λιιιγο πιο ψηλα ρολογια μετα από 4 ημερες διακοπων....:D

xmas2

Link to comment
Share on other sites

Γ..μαααειιι!:D

Μνήμες ποιες εχεις Φρειδερίκο?:D

Αυτές http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=235587

από pc1.gr γυρω στα 154 ευρώ. (δεν ξερω αν τις εχει ακομα)

"The Gskill Trident F3-16000CL9T-6GBTD is supposedly using Elpida BBSE memory ICs"

Μεχρι τα 940MHz 9-9-9-24 1Τ παιξανε με 1.61V . Μετα τα 1010ΜHz θέλουν λιγο ρευματακι παραπάνω. Ελπίζω να τις καταφερω με 8-9-8-21 1Τ με 1.67-1.68V.

Η μητρική πάντως (290 ευρώ με μεταφορικα από newegg/USA) (αν και ειμαι newbee ακομη μαζι της) φαινεται απιστευτη. Εξαιρετικά γρηγορο ποσταρισμα (δεν προλαβαινεις να πατησεις delete για BIOS) και τα ρευματα της ειναι ακριβεστατα.Δίνει μια αισθηση ότι μπορεί να κανει τα παντα. Μου φαινεται έχει να δωσει πολλα ακομα....(μπορει και να τα αξίζει τα χρηματα της τελικα)

Το RAID με τους Intel ειναι απλά αλλού και η συνολική αισθηση του pc (με win7 x64 "GV ;) Edition Lite") μοιαζει απιθανη.

Παντώς ακομα δεν έχω αποφασίσει αν προτιμώ να το κλοκαρω ή να να το κοιταω..... :D ...... Χρήστο, Ανδρεα, Μιχάλη, χίλια ευχαριστώ και πάλι...

kfrei@Arnaia Village με 5.5ΚΒps on WIND ADSM. OVER

Link to comment
Share on other sites

Αυτές http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=235587

από pc1.gr γυρω στα 154 ευρώ. (δεν ξερω αν τις εχει ακομα)

"The Gskill Trident F3-16000CL9T-6GBTD is supposedly using Elpida BBSE memory ICs"

Μεχρι τα 940MHz 9-9-9-24 1Τ παιξανε με 1.61V . Μετα τα 1010ΜHz θέλουν λιγο ρευματακι παραπάνω. Ελπίζω να τις καταφερω με 8-9-8-21 1Τ με 1.67-1.68V.

Η μητρική πάντως (290 ευρώ με μεταφορικα από newegg/USA) (αν και ειμαι newbee ακομη μαζι της) φαινεται απιστευτη. Εξαιρετικά γρηγορο ποσταρισμα (δεν προλαβαινεις να πατησεις delete για BIOS) και τα ρευματα της ειναι ακριβεστατα.Δίνει μια αισθηση ότι μπορεί να κανει τα παντα. Μου φαινεται έχει να δωσει πολλα ακομα....(μπορει και να τα αξίζει τα χρηματα της τελικα)

Το RAID με τους Intel ειναι απλά αλλού και η συνολική αισθηση του pc (με win7 x64 "GV ;) Edition Lite") μοιαζει απιθανη.

Παντώς ακομα δεν έχω αποφασίσει αν προτιμώ να το κλοκαρω ή να να το κοιταω..... :D ...... Χρήστο, Ανδρεα, Μιχάλη, χίλια ευχαριστώ και πάλι...

kfrei@Arnaia Village με 5.5ΚΒps on WIND ADSM. OVER

Πολυ καλα τα μνημόνια..απο οτι βλεπω παιζουν και 7-9-7-21 2T 1,66v??:D

Αυτο το Progect δεν έγινε για καλο..:finger011:

Ειμαστε ολοι ετσι...-->

:erschreckt012:

YΓ 1:Απο Newegg δεν είχε τελωνείο??:eek:

YΓ 2:Αν βρεις κατι στα win που σου δυσκολευει την ζωη πες..:D

ΥΓ 3:Me wants i7.-

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.