Jump to content


hardshop ξανά..


crmaris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από crmaris

για να επιστρέψω και πάλι στο θέμα :p

Λυπάμαι αλλά είσαι πλέον ΟΤ :p

Αρχική απάντηση από crmaris

και μου απάντησε ότι υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι :eek: Τώρα μην με ρωτάτε πως πριν δυο μέρες μου είπε ότι δεν έχει άλλα.. Τελικά του είπα να το στείλει έτσι για το γαμώτο γιατί εδώ και μια βδομάδα τρώγομαι για stick 4 gb και stick δεν βλέπω..

Αυτο το ''1 τελευταίο κομμάτι'' συνήθως δεν είναι καλό....

Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc

Είσαι τόσο άκυρο αυτό που λες που πραγματικά δεν μπορώ να το αντικρούσω.

Για το παράδειγμα πάντως της πληρωμής, να σου απλώς ότι σε άλλες αγορές (τις οποίες γνωρίζω) η πληρωμή στο 7μηνο είναι μια χαρά με τον μέσο όρο να παίζει στο 1+ έτος.

Για το παράδειγμα με το αυτοκίνητο, πραγματικά αδυνατώ να σκεφτώ το οτιδήποτε....

;)

Γιατί είσαι προκατ με τις προχωρημένες αντιλήψεις μου (btw τι σαρδαμ είναι τούτα)

edit

και για να απαντήσω στον jpavly:

Μπορείς να πας να δεις και τα άλλα μου post σίγουρα θα βρεις κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Για να σας βάλω λίγο καλύτερα στο κλίμα....

Στοιχεία πρίν 1 χρόνο περίπου :

Οι τιμές είναι μονάδας αλλά αφορούν 10-100τμχ

Celeron D 2,4

Τιμή Χονδρικής Ελλάδα 63+ΦΠΑ

Τιμή Χονδρικής Εξωτερικό $55+Μεταφορικα+Εκτελωνισμό+Λοιπά Έξοδα+ΦΠΑ

100 κομμάτια λοιπόν από Ελλάδα, με την σημαντική έκπτωση του 1% για μετρητά ώστε να μιλάμε για το ίδιο πράγμα κοστίζουν στην επιχείρηση 7422.03 ευρώ τελική τιμή....

100 κομμάτια από εξωτερικό με όλη την διαδικασία και πρόσθετες δαπάνες κοστίζουν ~6200 ευρώ με τις τότε τιμές ... σχεδόν 20% κάτω...

Το θέμα είναι, μπορεί ένα φυσιολογικό μαγαζί, να εισάγει, να στοκάρει και να διαθέσει 100 ίδια CPU? άν ναι, κερδίζει 20% στην χονδρική... Επειδή όμως ΔΕΝ μπορεί, αγοράζει από τον εδώ προμηθευτή που βγάζει αυτός το 20%, πάει να πουλήσει με ένα λογικό κέρδος 10-15% και βλέπει ότι οι πελάτες γελάνε αφού το χ πολυκατάστημα το πουλάει για 2-3%, και αναγκαστηκά πουλάει και αυτός κάπου εκεί ή ψάχνει για το κορόϊδο που δεν μπαίνει κάν στον λάμπη και μετά τον κράζουν εδώ..... με 2-3% όμως κέρδος, μαγαζί δεν κρατιέται.... εκτός κι άν λέγεται Πλαίσιο.... άλλο το 3% να το πάρουμε έτσι στα 100Κ (δεν φτάνουν ούτε για πασατέμπο) κι άλλο το 2% στα 100Μ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστά αυτά...

’κου όμως

Γνωρίζω ομάδα single καταστηματαρχών 5-6 η οποία αγοράζε μαζικά μεταξύ της και έτσι είχαν όλοι καλές τιμές... Ακόμα έβαζαν όλοι κοινές καταχωρίσεις σε περιοδικά κάτω από έναν κοινό τίτλο και πολλές φορές έβγαζαν και μια κοινη προσφορά...

Σκέψου το κάτι σαν mini συνεταιρισμό...

Αυτό γινόταν πριν μερικά χρόνια, αλλά υπάρχουν ακόμα εάν θες στοιχεία πες μου να στα πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Είναι γνωστά αυτά...

’κου όμως

Γνωρίζω ομάδα single καταστηματαρχών 5-6 η οποία αγοράζε μαζικά μεταξύ της και έτσι είχαν όλοι καλές τιμές... Ακόμα έβαζαν όλοι κοινές καταχωρίσεις σε περιοδικά κάτω από έναν κοινό τίτλο και πολλές φορές έβγαζαν και μια κοινη προσφορά...

Σκέψου το κάτι σαν mini συνεταιρισμό...

Αυτό γινόταν πριν μερικά χρόνια, αλλά υπάρχουν ακόμα εάν θες στοιχεία πες μου να στα πω.

Ξέρω για τί μιλάς.... παλιότερα ακόμα, υπήρχε μια ομάδα πανελλαδικά συνεργαζομένων καταστημάτων ..... τί λέει αυτό... το παλιότερα δηλαδή... ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech [Σήμερα, στις 19:34]

Ξέρω για τί μιλάς.... παλιότερα ακόμα, υπήρχε μια ομάδα πανελλαδικά συνεργαζομένων καταστημάτων ..... τί λέει αυτό... το παλιότερα δηλαδή... ???

Ε μισό τώρα γιατί εδώ νομίζω ότι ο totally_wired έχει δίκιο (:jump: - εγώ το είπα αυτό; :p).

Υποθέτω λοιπόν ότι το συμπέρασμα είναι ότι άσχετα αν γινόταν παλιότερα και όχι τώρα ( ; ) μπορεί να γίνει και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάτε γενικά για μαγαζιά ας πετάξω και εγώ το offtopic μου... :p

Ένα (δικτυακό) κατάστημα που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση είναι το infoshop.gr. Όταν έκανα μία παραγγελία στη Μυτιλήνη, μου χρέωσε 13% ΦΠΑ επειδή είναι ακριτική περιοχή! Αυτό ούτε το plaisio, ούτε και το e-shop το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βλεπω γυρω μου μια πολυ μεγαλη δυναμικη στην αγορα υπολογιστων.ολα τα προαναφερομενα μαγαζια συνηθως σφιζουν απο πελατεια και περιμενεις ουρα για να σκασεις 1000 ευρο...

μια βολτα εξαρχεια επιβεβαιωνει το γεγονος οτι ο χωρος αυτο εχει πολυ ψωμι

βεβαια οι αετονυχιδες ειναι παντου και παντα,σου πουλαει ακομα 256 ram σε full tower,απο τον κουτοπονηρο υπαλληλο που κοιταει να σου φαει το rma μεχρι τον πονηρο καταστηματαρχη που παιζει με κραχτεςι ...και μην μιλησω για τους προμηθευτες...

πονηρος πελατης εξορισμου δεν υφισταται ειναι αντιφατικο,μπορει να κυνηγησει το rma αλλα το δικαιουτε δια νομου στη τελικη.τα ποσοστα κερδους ειναι πολυ σχετικα για ολους,στην ελλαδα ζουμε αλλωστε,ολα ειναι πιθανα...

μπορουμε να σηκωσουμε ενα τυπου τοπ 30 με αξιολογησεις καταστηματων εδω στον λαμπη,ετσι ωστε να προστατευεται ο καταναλωτης,ενα δυναμικο poll η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Legend

Όταν έκανα μία παραγγελία στη Μυτιλήνη, μου χρέωσε 13% ΦΠΑ επειδή είναι ακριτική περιοχή! Αυτό ούτε το plaisio, ούτε και το e-shop το κάνουν...

Οποιαδήποτε εταιρία με στοιχειωδώς ενημερωμένο λογιστήριο το κάνει (δεν έχει να χάσει τίποτα εξάλλου).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι πελάτες δημιουργόυν την συμπεριφορά μιας εταιρίας

Αν για παράδειγμα εμφανιστουν 100 πελάτες σε ένα e-κατάστημα

και ζητάνε πολλές πληροφορίες για ένα προιον ή τι παιζει με rma (πρίν το αγοράσουν)

και όχι απλά λένε θα το πάρω έτσι καταλαβαίνουν και τα καταστήματα/εταιρίες

τι ζητάνει οι πελάτες και σε ποιες ενέργεις πρέπει να μεταβούν για να έχουν ευρίτερο αγοραστικό κενο και παράλληλα απόλυτα ικανοποιημένο αλλιώς σιγά σιγά μένουν στο περιθώριο και κλείνουν αυτά τα μαγαζιά

Κάντε τον κοπο να τσεκάρετε στο www. in.gr τα καταστήματα Online και θα δείτε οτί τα περισσότερα απο αυτά υπολειτουργουν ή έχουν κλείσει

Για μένα κάλα έπαθαν και κλείσανε

Δεν παιζει τοσο μέγαλο ρόλο οι γνώσεις στα pc παρά το πώς το δίνεις στον πελάτη...

Μην κσεχνάμε πως είναι τεράστιο πλέον το ρίσκο να ανοιξεις καταστημα αντιομετωπίζοντας εταιρίες με μεγάλα κερδη ανα χρόνο και μεγάλη πελατεία...αυτά απο εμένα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.