Jump to content



hardshop ξανά..


crmaris

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:26]

μονο απο φιλους , το πλαισιο και απο overclockers. τπτ αλλο και ας ειναι ακριβοτερο.

εγω παιδια δεν ξερω για σας αλλα εγω οταν θελω να ψωνισω θελω τωρα να ψωνισω... αντε βια βια 2-3μερες και φυσικα οχι σαβ/κο. Τωρα τις περισσοτερες φορες που βρηκα κατι "φτηνο" δεν ηταν διαθεσιμο η μονο κατοπιν παραγγελειας

Link to comment
Share on other sites

κοίτα Σύριε ευκαιρίες σε μερικά μαγαζιά (σοβαρά πάντα) μπορεί και να βρεις. Είτε για λόγους κράχτη είτε για λόγους ξεστοκαρίσματος ή δεν ξέρω τι. Έχω αγοράσει αρκετές φορές τέτοιες ευκαιρίες (με πιο καλή όταν πήρα ένα laptop toshiba satellite pro πριν από 4-5 χρόνια από 750 χιλιάδες που είχε τότε 360 καινούριο πάντα). Απλός τις ευκαιρίες δεν θα τις βρεις σε μπακάλικα αλλά σε σοβαρά μαγαζιά και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τελευταία το internet έχει γεμίσει έξυπνους που μυρίστηκαν χρήμα και θέλει πια προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nognir

Εγώ δλδ που πήρα την 7600 μου από το hardshop να ανησυχώ μπας και χαλάσει;

Ασχετο.

Παντως εγω σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Συριο.Καταλαβαινω επισης το γιατι καποιος θα ηθελε να "τσεκαρει" την "ευκαιρια" παρολο που κατα 99% ξερει οτι δεν ισχυει η οτι κατι βρωμαει.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι παντα υπαρχουν μετα τετοιες αντιδρασεις .Ειναι κοροιδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:50]

Τον χρόνο δλδ που έχασες με το να τηλεφωνήσεις, τσακωθείς κλπ αν τον επένδυες σε κάτι άλλο θα έβγαινες πολύ περισσότερο κερδισμένος (και οικονομικά) από τα 5-10-50 που μπορεί να κέρδισες από την χαμηλότερη τιμή της 7600GT.

οταν ξεκινησα να ασχοληθω σοβαρα και να βαλω την παραγγελια

ειχα κατα νου 4 7900gt στα 420 αντι των 1000 που μπορουσα να τις βρω εκεινη τη στιγμη στην αγορα...

στην πορεια οι προσδοκιες εξανεμιστηκαν.΄..

και η προσγειωση ηρθε ανωμαλα με τον συμβιβασμο στην 7600

για την τιμη των οπλων που λενε...για το γαμωτο

(συντομα κοντα σας στις αγγελιες.. αν και εφοσον μπουν στον κοπο να την στειλουν..)

εχω βγει αρκετες φορες κερδισμενος παντως απο προσφορες της τελευταιας στιγμης

και γενικα μαρεσει αυτο το στυλ αγορων...

δινει αλλη γλυκα και αξια στο προιον...

[βιτσιοζος hardwareας]

ναι ειναι αληθεια

το ομολογω

μετα απο καποιο διαστημα συνεχους και καθημερινης επαφης με καλο hardware

δεν φτανει πλεον η μυρωδια της σκισμενης ζελατινας για να σε φτιαξει...

θες και το κατι παραπανω

ειτε αυτο ειναι ο υπεραστικος τηλε-τσακωμος με τον διαδικτυακο μπακαλη

ειτε η μεταμεσονυκτια παραγγελια απο το Oc.UK

που θα χτυπησει κοκκινο στην πιστωτικη...

[/βιτσιοζος hardwareας ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Χθες, στις 20:43]

Ότι αυτός είναι ο πιο μάγκας επιχειρηματίας του κόσμου και κατάφερε να το πουλάει στον 1/3 της τιμής (την στιγμή που το σύνηθες περιθώριο κέρδους είναι της τάξης του 5%) ;

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε (αναφέρομαι στους προλαλήσαντες τους οποίους και γνωρίζω προσωπικά), ξέρουμε την αγορά και τα περιθώριά της (μονοψήφια ποσοστά κέρδους) και νομίζω ότι πρέπει να έχουμε την στοιχειώδη λογική να καταλαβαίνουμε ότι τέτοια πράγματα δεν είναι εφικτά και να μην χάνουμε το χρόνο μας και την ψυχική μας υγεία άδικα.

spc ΑΝ ξανακούσω ότι το κέρδος ενός computer-έ μαγαζιού είναι 5% και μονοψήφιο, θα αρχίζω να σας κράζω όλους......... ;)

Πώς ανοίγουν και δεύτερα και τρίτα μαγαζιά στη Στουρνάρη οι καταστηματάρχες με τα τρελά νοίκια?.......Με το 5% ??....Έχω ακούσει και για 3% κέρδος ξέρεις!.......Βαρέθηκα πια να το ακούω αυτό...... :rolleyes:

EDIT: ΔΕΝ απευθύνομαι προσωπικά σε σένα έτσι....!........Γενικά μιλάω για το κέρδος των computer-έ μαγαζιών..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 01:55]

Βασικά εξαρτάται από το προιόν hipro... Ένας επεξεργαστής τι να αφήσει;

Ένα value laptop? Τα κέρδη έρχονται όταν φεύγεις από τα χαμηλά... και πας στα ψηλά...

Επεξεργαστής ε?.......χμ.......για να δούμε!........INTEL Core 2 Duo X6800 (conroe) Ελλάδα = 1000+ ευρώ........ :)Αν έρθει από ΑΛΑΣΚΑ = 650 Ευρώ + 19% = 773 Ευρώ με τα σταλτικά....... :unsure: :unsure: 3% κέρδος είναι από τα 800 Ευρώ σου λέω εγώ, εως τα 1000+ Ευρώ?..... :shifty:

Δεν το συνεχίζω γιατί δε συμφέρει.........άστο να πάει καλύτερα.....πάω για ύπνο γιατί τα έχω πάρει και λίγο σήμερα και δεν είμαι και καλά.....sorry...... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Επεξεργαστής ε?.......χμ.......για να δούμε!........INTEL Core 2 Duo X6800 (conroe) Ελλάδα = 1000+ ευρώ........ :)Αν έρθει από ΑΛΑΣΚΑ = 650 Ευρώ + 19% = 773 Ευρώ με τα σταλτικά....... :unsure: :unsure: 3% κέρδος είναι από τα 800 Ευρώ σου λέω εγώ, εως τα 1000+ Ευρώ?..... :shifty:

Δεν το συνεχίζω γιατί δε συμφέρει.........άστο να πάει καλύτερα.....πάω για ύπνο γιατί τα έχω πάρει και λίγο σήμερα και δεν είμαι και καλά.....sorry...... :unsure:

Συγνώμη αλλά είπε κάτι διαφορετικό το παιδί?Όταν κάτι είναι ακριβό εκεί υπάρχει το περιθώριο κέρδους, και οι εταιρίες δε βγάζουνε τα πολλά λεφτά από τις πωλήσεις 100 x6800 αλλά από τις πωλήσεις χιλιάδων 6300, εκεί αν ξέρεις πόσο είναι το περιθώριο κέρδους το συζητάμε....

ps1. Alaska? πφφφ.... εκεί δε πουλάνε oι x6800 γιατί έχει πάρα πολύ κρύο και έχουνε προβλήματα με τα coldbugs,για αυτό και η χαμηλή τιμή..... :p:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

spc ΑΝ ξανακούσω ότι το κέρδος ενός computer-έ μαγαζιού είναι 5% και μονοψήφιο, θα αρχίζω να σας κράζω όλους......... ;)

Πώς ανοίγουν και δεύτερα και τρίτα μαγαζιά στη Στουρνάρη οι καταστηματάρχες με τα τρελά νοίκια?.......Με το 5% ??....Έχω ακούσει και για 3% κέρδος ξέρεις!.......Βαρέθηκα πια να το ακούω αυτό...... :rolleyes:

EDIT: ΔΕΝ απευθύνομαι προσωπικά σε σένα έτσι....!........Γενικά μιλάω για το κέρδος των computer-έ μαγαζιών..... :)

Ώπα μάστορη, χαλάρωσε.

Μη ξεχνάς ότι το real κέρδος είναι στις εισαγωγές, όχι στις προμήθειες εσωτερικού.

Τα μαγαζιά που λες, όπως ξέρεις και ξέρω έχουν αποκλειστικότητες και δικές τους εισαγωγές ;) Μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:30]

Ώπα μάστορη, χαλάρωσε.

Μη ξεχνάς ότι το real κέρδος είναι στις εισαγωγές, όχι στις προμήθειες εσωτερικού.

Τα μαγαζιά που λες, όπως ξέρεις και ξέρω έχουν αποκλειστικότητες και δικές τους εισαγωγές ;) Μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι παρακαλώ.

Ναι έχεις δίκιο......μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι....... ;)

ΑΛΛΑ με κέρδος 3% και 5% , μου εξηγείς σε παρακαλώ πως φυτρώνουν τα διπλά και τριπλά μαγαζιά στη Στουρνάρη?......Εδώ οι άνθρωποι όπως τα λέμε, θα έπρεπε να πεινάνε!...... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 10:26]

Επειδή είμαι n00b πως γίνεται κάποιος να δίνει τον extreme 650$ αφού η intel δίνει τα 1000κομμάτια 999$ έκαστο? και αυτά στους oem?

Btw θα ήθελα ένα link της αλάσκας

Στείλε PM στον gprhellas που πήρε δύο τέτοιους......Α υπ'όψιν είναι ΚΑΙ το 3.5% του PayPal στην τιμή..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Ναι έχεις δίκιο......μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι....... ;)

ΑΛΛΑ με κέρδος 3% και 5% , μου εξηγείς σε παρακαλώ πως φυτρώνουν τα διπλά και τριπλά μαγαζιά στη Στουρνάρη?......Εδώ οι άνθρωποι όπως τα λέμε, θα έπρεπε να πεινάνε!...... :)

Αυτό ακριβώς εννοούσα, ότι σε περιπτώσεις εισαγωγών το κέρδος δεν είναι απλά ένα x%, αλλά xx%. Δεν έχουν όμως όλοι τη δυνατότητα εισαγωγής, για αυτό και λέω μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι. Κάποιοι δουλεύουν με 3-5-10%. Όλοι στη Στουρνάρη κάνουν εισαγωγές ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εξηγει καποιος πως γινεται το eshop να εχει ιδιες τιμες τωρα με τα πλαισιο τωρα που εχει τοσα eshop points και να ηταν φτηνοτερο τουλαχιστον 10-20% πριν 4 χρονια που ηταν μονο στην Αθηνα;

Οταν ειχα αγορασει ενα pc απο ενα γνωστο μου που ειχε netcafes σε τιμη χοντρικής (δεν πουλούσε pc , χαρη μου εκανε) το ειχα παρει 20% φτηνοτερα απο οτι το εβρισκα στην αγορα.

O tristeno πρεπει να μας πει ποσο βγαζουν. :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Επειδή είμαι n00b πως γίνεται κάποιος να δίνει τον extreme 650$ αφού η intel δίνει τα 1000κομμάτια 999$ έκαστο? και αυτά στους oem?

Btw θα ήθελα ένα link της αλάσκας

Aυτο για την χιλιαδα δεν πρεπει να ισχυει...τα διαβαζω και εγω κατα καιρους στο νετ πριν κυκλοφορησουν προιοντα οτι θα κανει και καλα χχ ανα χιλιαδα oem...αλλα δεν υσχυει και οριστε παραδειγμα...!

Δηλαδη ο τυπας μπαινει και μεσα αμα τον στειλει σε καποιον?

http://www.zipzoomfly.com/jsp/Home.jsp

Ψαξε εδω για τον Χ6800 γιατι εχει 965$...(αλλα οταν σηκωθει η σελιδα)

Δεν νομιζω να εχει παρει 1000....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.