Jump to content



ds4 και οcz platinum


μανος1980

Recommended Posts

εχω παρει τις οcz platium 667 που πρεπει να τρεχουν με 4 2 2 8 και εχω 4 3 3 12 και δεν

βρισκω πως τα κατεβαζω στην ds4. μηπως πρεπει απλα να δωσω λιγα βολτ γιατι απο οτι

διαβασα το revision f5 δινει 1.9 στις μνημες στο normal?

Link to comment
Share on other sites

δεν ενοουσα οτι θα μου δωσει επιλογη για τους χρονισμους ενοουσα οτι ισως αν του δωσω να πανε εκει που πρεπει αυτοματως.απλα θελω καποιος να μου επιβεβαιωσει οτι δινει 1.9 και δεν ξερω καν τι σηκωνουν αυτες οι μνημες ειμαι ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχουν αυτο το προβλημα και η ds4 και η dq6 τα μονα timings που φαινετε να παιζουν οταν τα οριζεις χειροκινητα απο bios ειναι τα 4αρια (4-4-4). Το μονο που μπορεις να κανεις μεχρι να βγει καποιο bios που να διορθωνει το προβλημα ειναι να τα βαζεις manual με το memset 965 απο τα windows.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω ειναι πολυ χρησιμο αυτο το προγραμμα. βασικα του εδωσα και τα βολτ που απαιτουσε τα 2.2 δηλαδη και τις τρεχω στα 800 με 4 3 3 9 και δεν θελω και κατι παραπανω ειμαι οκ και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal

ναι το εχουν αυτο το προβλημα και η ds4 και η dq6 τα μονα timings που φαινετε να παιζουν οταν τα οριζεις χειροκινητα απο bios ειναι τα 4αρια (4-4-4). Το μονο που μπορεις να κανεις μεχρι να βγει καποιο bios που να διορθωνει το προβλημα ειναι να τα βαζεις manual με το memset 965 απο τα windows.

και τα 5αρια και τα 3αρια δουλευουν, τωρα για τα 2αρια δεν ξερω...

Αρχική απάντηση από μανος1980

οκ σε ευχαριστω ειναι πολυ χρησιμο αυτο το προγραμμα. βασικα του εδωσα και τα βολτ που απαιτουσε τα 2.2 δηλαδη και τις τρεχω στα 800 με 4 3 3 9 και δεν θελω και κατι παραπανω ειμαι οκ και ετσι.

αν θες μπορεις με το memset965 να δινεις τα 2αρια οταν μπαινει στα windows.

Link to comment
Share on other sites

τα δυαρια δεν δουλευουν οντως τα τριαρια δουλευουν. οταν τα δινω τα δυαρια απο το

συγκεκριμενο προγραμμα μου κανει εντυπωση οτι μετα ουτε to cpuz ουτε κανενα αλλο

προγραμμα δεν δινει καμια πληροφορια για της μνημες. ομως δουλευουν ολα ρολοι

παρολαυτα.

βρηκα τι εφταιγε επρεπε να εχω τσεκαρει την auto επιλογη στο προγραμμα αλλιως τα εκανε μπαχαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, μια και εχω σχεδόν το ίδιο setup...

Εχω και γω πρόβλημα με το memset, κάνω τα πρώτα βήματα στο o/c.

Αν ανοίξω memset ή cpuz μόλις ανοίξει ο υπολογιστής όλα καλά.

Αν το κάνω λίγη ώρα αργότερα, μετά απο orthos (που περνάει άνετα) ή κάποιο άλλο προγ. μοθ βγάζουν άλλα άντι άλλων, το cpuz δεν εμφανίζει καθόλου timings και το memset χαζές τιμές και κενά στα περισσότερα πεδία.

Τι μπορεί να φταίει??

Τώρα ο Ε6600 τρέχει 9χ350 στα 3150 δηλ. 1,575 volt οι μνήμες 1:1 με +0,2volt

Ρεύματα έχω δώσει και MCH, PCIE, FSB απο 0,1 εως 0,15.

Να πω και κάτι που έμαθα (αν και το ξεχιλώνω λίγο) αν δεν δώσεις ρεύμα στο PCIE οχι μόνο δεν κερδίζεις αλλά χάνεις σε επιδώσεις, το aquamark έπεφτε στο μισό score.

Αν και εχω μελετήσει αρκετά εδω μέσα έχω ακόμα πολλές απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.