Jump to content



Υπάρχει Female Gaming στην Ελλάδα ?


$pIdy_mc

Recommended Posts

Την πρώτη περίοδο όπου τα Internet-Café ξεφυτρώνανε σαν τα μανιτάρια έβλεπες κυρίως αγόρια να πηγαίνουν και να αρχίζουν δειλά-δειλά να παίζουν διάφορα games μέχρι που κάποιοι από αυτούς άρχισαν να ασχολούνταν πιο συστηματικά και πιο επαγγελματικά.

Σίγουρα συχνά αναρωτιόμαστε που πήγαν οι γυναίκες ? :p ?, αλλά με αυτό το thread θα ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση, αλλά στα πλαίσια του gaming :)

Αν χάσαμε μερικές μάλλον θα τις βρούμε στα nets παρέα με εμάς και αυτό γιατί τα διάφορα games αγαπήθηκαν και από αυτές και γιατί όχι δηλαδή. Δυστυχώς όμως πολλές φορές αντιμετωπίζουν ρατσιστικές αντιμετωπίσεις λες και είναι κατώτερες ή λιγότερο έξυπνες.

Έχω ακουστά κάποιες γυναικείες clans και έψαξα για να βρω την πιο πρόσφατη συνέντευξη τους και βρήκα ένα αφιέρωμα για αυτές στο gamers.gr.

Δεν θα postarw εδώ το περιεχόμενο αυτών των συνεντεύξεων, γιατί είναι αρκετά μεγάλο :toomuchne άλλωστε μπορείτε να το βρείτε στο link που σας έδωσα :)

Θα ήθελα να επισημάνω αυτό που είπε η christi3, η αρχηγός των SP.fem (SouthPark Female)

Η αντιμετώπιση των <<αρσενικών>> του community δεν είναι από όλους η ίδια. Υπάρχουν males που ενδιαφέρονται, males που δεν μας υπολογίζουν και males που απλά αδιαφορούν. Συμφωνώ ότι η πλειοψηφία ίσως μας υποτιμάει αλλά δεν θα χαρακτηρίσω αν είναι σωστό ή λάθος γιατί αυτές οι συμπεριφορές είναι παντού ίδιες. Το cs community είναι μια κλειστή κοινωνία και τέτοια παραδείγματα είναι γνωστά στην κοινωνία μας οπότε έτσι είναι και εδώ.

Πάντα λησμονούμε ότι για να γίνουμε καλύτεροι πρέπει να έχουμε και κάποιους αξιόλογους αντίπαλους και δεν βλέπω τον λόγο :...: για να αντιμετωπίζεται με τέτοιο τρόπο το άλλο φύλο.

Θα ήθελα τα σχόλια σας όσο αναφορά το female gaming που και αυτό βοηθάει στην ανάπτυξη του Ελληνικού gaming :)

P.S.

Θα ήθελα να αφιερώσω αυτό το thread στην Paritsa και την Anna που τα πάνε θαυμάσια στον αντρο-κρατούμενο κόσμο του cs :T::D:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vadergr

Να παιξουμε.Ο χαμενος καθε γυρου βγαζει και ενα ρουχο.

Απο την αλλη δεν ξερω αν θα ηθελα να τις δω ετσι...

Δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι :blink::laughing::blink:

Αρχική απάντηση από Vadergr

Pacman παιζουν? :D

Νιώθουν και για πολύ παραπάνω, είμαι σίγουρος :)

Ποια είναι όμως η γνώμη σου για το female gaming ? Καλή, κακή, αδιαφορείς ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γυναίκες gamers... μην ξεχνάμε την παγκοσμίου φήμης killcreek...

Ακόμα υπάρχουν και γυναίκες συντάκτριες σε περιοδικά για games στην ελλάδα... όπως η morgana (Ξανθή Σ.) στο Computer Games Magazine (CGM)

Χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να σας πω να πάτε από το άθλιο εμφανισιακά αλλά αρκετά ενημερωτικό site του του CGM και του Games Pro. Ευτυχώς το forum δεν είναι έτσι. Το νέο url είναι www.gamesite.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να σας πω να πάτε από το άθλιο εμφανισιακά αλλά αρκετά ενημερωτικό site του του CGM και του Games Pro. Ευτυχώς το forum δεν είναι έτσι. Το νέο url είναι www.gamesite.gr

hmm,ενδιαφέρον :hmm: <-----άθλιο, αλλά ενδιαφέρον :p #EDIT#

thx, δεν το ήξερα αυτό το site :D

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια: εχετε δει καμια γυναικα gamer που να ειναι ...κανονικη γυναικα?

Με counterstrike κτλ ειδικα μονο κατι τυπισσες με μουστακια εχω δει να ασχολουνται.

Ο μεσος ορος των γυναικων που ασχολουνται με υπολογιστες, τουλαχιστον στην Ελλάδα ασχολειται μονο με καμια πασιεντζα αντε το πολυ με κανα sims οι ...πολυ ψαγμενες (οσον αφορα παιχνιδια εννοω οχι γενικα, εχω μια γνωστη που ειναι καλυτερη απο εμενα σε προγραμματισμο).

ΥΓ: Τα παραπανω προκυπτουν απο το κοντινο περιβαλλον, δεν εχω κανει καμια στατιστικη or sth, οποτε μπορει και να κανω λαθος. Σε αυτη την περιπτωση ζητω συγγνωμη προκαταβολικα απο τις θιγομενες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Ο μεσος ορος των γυναικων που ασχολουνται με υπολογιστες, τουλαχιστον στην Ελλάδα ασχολειται μονο με καμια πασιεντζα αντε το πολυ με κανα sims οι ...πολυ ψαγμενες

Καλά αυτό και υποκειμενικό.....και εμείς που ασχολούμαστε δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο :p

Link to comment
Share on other sites

αυτη σας κανει???Η να φερουμε κατι αλλο??

DSC01646.jpg

Συνηθως (τι συνηθως δλδ...ποτε) δεν βαζω προσωπα στο νετ...αλλα μιας και ανηκει στο sp.fem και εχει καμμια 18αρια φωτο εκει ....δεν νομιζω να πειραζει...

Αν παλι πειραζει...ας μου κανει ενα τηλ στο 697.... delete το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_cupra

Κολητε ποια ειναι η κοπελια?Σοβαρα τωρα,αυτο το διαμαντακι συχναζει σε internet cafe?Εχεις κανα τηλεφωνο,κανα msn?Αμα ειναι στειλε κανα pm;)

Ρε χαλαρώστε λίγο :p

Βγαίνετε off-topic....το συνοικεσίων σε άλλα forums :p

lol :D

Link to comment
Share on other sites

Για το καλό όλων μας ελπίζω οι γυναίκες να μην ασχολούνται με gaming. Θα ήταν η καταστροφή του κόσμου. Και το λέω με την καλή έννοια. Είμαστε που είμαστε εμείς στον "κόσμο" μας... φανταστείτε να μην υπήρχει κανείς να κρατάει τις ισορροπίες! Κανένας να μας "επιστρέφει" στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ti να αναθεωρήσεις βρε Τοταλυ ? Τον κοσμάκη που κάηκε με τα mmorg , η τους 1000δες που chattaroyn ολη μέρα εχοντας να μιλήσουν τετ α τετ με καποιον απο την εποχή του diablo 2. [δεν κανουν όλοι έτσι , και ουτε εχω πρόβλημα με τα mmorg] .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικότητα ΔΕΝ είναι η CS_Dust, ΔΕΝ είναι τα DWARVES στο WOW, ούτε τo TRIPLE KILL στο UT2004. Καπού εκεί ανάμεσα υπάρχουν και άλλα που πρέπει να γίνουν....

Με 3 λέξεις....ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 23:35]

Πραγματικότητα ΔΕΝ είναι η CS_Dust, ΔΕΝ είναι τα DWARVES στο WOW, ούτε τo TRIPLE KILL στο UT2004. Καπού εκεί ανάμεσα υπάρχουν και άλλα που πρέπει να γίνουν....

Με 3 λέξεις....ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ...

de_dust / multi kill * :p

Η κοπελα στην φωτο μαμαει btw, οταν συχναζα στο bnb αγιας παρασκευης ολο τετοιες μπαινοβγαινανε :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Στο net που δουλευα περυσι εσκαγε μια παρεα απο 4 κοπελες για να πεξει Lineage2 και ηταν καλες εως πολυ καλες,αλλα η μια ειδικα ηταν τελεια :inlove: και στη ζωη και στο L2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Για το καλό όλων μας ελπίζω οι γυναίκες να μην ασχολούνται με gaming. Θα ήταν η καταστροφή του κόσμου. Και το λέω με την καλή έννοια. Είμαστε που είμαστε εμείς στον "κόσμο" μας... φανταστείτε να μην υπήρχει κανείς να κρατάει τις ισορροπίες! Κανένας να μας "επιστρέφει" στην πραγματικότητα.

Πράγματι :p Θέλουμε και έναν ψύχραιμο στην παρέα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7

Στο net που δουλευα περυσι εσκαγε μια παρεα απο 4 κοπελες για να πεξει Lineage2 και ηταν καλες εως πολυ καλες,αλλα η μια ειδικα ηταν τελεια :inlove: και στη ζωη και στο L2.

Το θέμα δεν είναι αν είναι όμορφες (πολύ ή λίγο), αλλά ότι οι αρκετές παίζουν σε υψηλά επίπεδα και πολλές φορές σνομπαρίζονται από τους άλλους....Είχες παρατηρήσει καμία τέτοια κίνηση από τους άλλους πελάτες μόλις είδαν τα κορίτσια που λες ? Ποια ήταν η δικιά σου αντίδραση ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις trendyσες δεν τι μπορώ πάντως.

Από εμπειρίες μου, μέσω του L2 έχω "δει" πολλές κοπέλες. Με 5 από αυτές έχουμε βγει και για clan cafe 3-4 φορές :p (Φράγμα εσύ που ήσουν?)

Μια χαρά το βρίσκω το πράγμα, άνθρωποι είναι, μυαλό έχουν, όρεξη έχουν, PC έχουν.. γιατί να μην παίξουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.