Jump to content



Supertalent 800mhz?????


mign7

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dimcar [Σήμερα, στις 17:27]

με τα μάτια μου το έχω δει

Αχ αυτά τα μάτια σου...:hehe: ...μας έχουν ανάψει φωτιές :p

Anyway... χωρίς πλάκα, έτσι είναι μιας και τα πιο πολλά FORUM όπως και οι πιο πολλοί που τις έχουν αυτό λένε. Έτσι δεν είναι geoal???:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [29-11-2006 09:40]

Μετά την απάντηση του geoal πως τα IC's στην Supertalent T800UX2GC5 είναι MicronD9GMH έρχεται αυτό το review στο AnandTech και ανατρέπει τα δεδομένα! Συγκεκριμένα αναφέρει:

"We do not know which memory chips are used in building the Super Talent tested in this review. Performance suggests it is not Micron D9 chips or even Elpida memory chips. The memory is specified at the fairly slow 5-5-4 timings you expect to see in value DDR2-800."

Τί ισχύει τελικά; Έχει αφαιρέσει κανείς το heatspreader για να δει ιδιοίς όμασοι τα IC's;

Αν διαβασετε την αρχικη μου απαντηση θα δειτε οτι λεω καθαρα οτι τα πρωτα κομματια που εφερε το Πλαισιο με τις ασημι ψυκτρες (αυτες εχω οπως και ο Dimcar που τις πρωτο δοκιμασε) ειχαν Micron D9GMH. Για τις καινουριες δεν γνωριζω. Απο οτι εχουμε δει και στο παρελθον ενας κατασκευαστης μπορει να ξεκινησει μια σειρα μνημων με καλα τσιπακια και αργοτερα να βαλει χειροτερα. Το εχει κανει πολλες φορες και η Kingston αυτο. Τελος παντων εγω ειδα παντως οτι οι δικες μου κλοκαρουν τρελα σε 965 ενω σε 975 δεν ανεβαινουν και πολυ με το ζορι 800 5-5-5-15 σε badaxe 304 και 2.2V. H αληθεια ειναι οτι αν δεν δοκιμασεις μονος σου κατι δεν μπορεις να ξερεις... και εγω οταν τις ειχα πρωτοπαρει και ειχα την badaxe νομιζα οτι ηταν μουφα αλλα οταν τις εβαλα πανω στην p5b deluxe τις κλοκαρα στο θεο και τρελαθηκα απο την διαφορα μεταξυ των chipset.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα και εγω αυτο το σετακι και μεχρι στιγμης στα 800 πετανε απειρα errors στο memtest.

Οι μνημες ειναι οι> gbt800x2gc4 και το αυτοκολητακι λεει 4-4-3-8

Το spd λεει 667 με 5-5-5-15.

Σε αυτα τα timings παιζουνε μια χαρα.

Το ενα στικ γεμιζει ερρορ στο 5ο τεστ οπου και αν τις ετρεξα.

Το αλλο στικ παιζει στα 800 αλλα δεν παιζει στα 4-4-3-8.

Τα νευρα μου!!!

Το Μ/Β ειναι το Evga 680i.

To command per clock στο bios πρεπει να ειναι 1 ή 2 σε αυτα τα timings που αναφερουν οι μνημες?

Εχω ψαξει τα παντα και δεν μπορω να βρω λυση.

Μηπως ξερει καποιος τι παιζει??:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη σ αυτες που εχει το πλαισιο, ναι.

Οι ασημι ειναι 5-4-5-15 και οι μπλε 4-3-4-8.

Οι συγκεκριμενες μπλε θελουν 2.1 - 2.2 volts.

Παντως για το 680 θα προτεινα τις ασημενιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω.

Εξαρταται τις περιπτωσεις.

Ναι 2Τ πρεπει να ειναι στο 680, για μενα ζαζομαρα της Nvidia.

Τωρα δοκιμασε να κατεβασεις ταση κατα 0.5 καθε φορα μεχρι το 1.9 και για συχνοτητα μεχρι 840.

Αν δεις οτι σου κανει νουμερα βαλτες στο 5-3-4-6.

Δεν θα δεις διαφορες. Και μια συμβουλη....οι μετρησεις ειναι μονο ενδεικτικες , τις κοιτας αλλα δεν τις προσκινας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα INTEL οι μνημες παιζουν με 2Τ.Το 1Τ ειναι μαγκια της NVIDIA και παιζει μονο με αρκετα volt και σφιχτα timmings(3-3-3)σε σχετικα χαμηλες συχνοτητες(ισως κατω απο 800)αλλα σε επιδωσεις ειναι αντιστηχα με 1200+Mhz@5-4-4 2T;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 08:36]

Σε ολα τα INTEL οι μνημες παιζουν με 2Τ.Το 1Τ ειναι μαγκια της NVIDIA και παιζει μονο με αρκετα volt και σφιχτα timmings(3-3-3)σε σχετικα χαμηλες συχνοτητες(ισως κατω απο 800)αλλα σε επιδωσεις ειναι αντιστηχα με 1200+Mhz@5-4-4 2T;)

NOPE........Σε όλα τα Intel όταν βάζεις 2 x 512MB (single sided) και όχι 2 x 1GB, ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις δουλεύει 1Τ...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: (δεν ξέρω και που να την κάνω.. τόσα threads για supertalent.. μήπως να γίνει ένα merge??)

Οι CAS4 (T800UX2GC4) θα πάνε στα 1000 με 5άρια? Με πόση τάση?

Γενικά μήπως θα είναι overkill τα 5άρια στα 1000? (ναι, ξέρω τι θα απαντήσει ο hipro.. :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo

Ερώτηση: (δεν ξέρω και που να την κάνω.. τόσα threads για supertalent.. μήπως να γίνει ένα merge??)

Οι CAS4 (T800UX2GC4) θα πάνε στα 1000 με 5άρια? Με πόση τάση?

Γενικά μήπως θα είναι overkill τα 5άρια στα 1000? (ναι, ξέρω τι θα απαντήσει ο hipro.. :p )

LINK :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas [Σήμερα, στις 15:30]

LINK :cool:

Ωραίος, αλλά όλα αυτά σε 975.

Τα αποτελέσματα σε 965 ενδέχεται να είναι αρκετά διαφορετικά?

Δλδ αφού 1000αρίζουν οριακά στο 975, να το καταφέρνουν πιο άνετα στο 965?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 10:29]

NOPE........Σε όλα τα Intel όταν βάζεις 2 x 512MB (single sided) και όχι 2 x 1GB, ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις δουλεύει 1Τ...... ;)

Ντεν εκο 2Χ512 καρντια μου:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo

Ωραίος, αλλά όλα αυτά σε 975.

Τα αποτελέσματα σε 965 ενδέχεται να είναι αρκετά διαφορετικά?

Δλδ αφού 1000αρίζουν οριακά στο 975, να το καταφέρνουν πιο άνετα στο 965?

Βεβαια, σαφώς, οπωσδήποτε και δεδομένου τα πολύ χαλαρώτερα timing του 965 γι΄αυτό και βλέπεις να πηγαίνουν μέχρι DDR2-1200 (βλέπε οι SUPERTALLED του UNSEEN).

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος παιδια που πεια απο το πλαισιο αυτες....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

σε 680ι evga μου πεζουν στα 1050Mhz στα 5-4-4-8..με 2.1volt...

πιστευω ειναι καλα....:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 03:00]

Εγω παντος παιδια που πεια απο το πλαισιο αυτες....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

σε 680ι evga μου πεζουν στα 1050Mhz στα 5-4-4-8..με 2.1volt...

πιστευω ειναι καλα....:)

ποιας βδομαδας ειναι;με τις μπλε η τις ασημενιες κουβερτες;
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.