Jump to content



Supertalent 800mhz?????


mign7

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mcmanol

Οι T800UX2GC4 με 2,1 4-4-4-15 πάνε άνετα 1200,πάλι με 2,1 3-3-2-6 σταθερά στα 660.Πάνε πολυ καλά.

Mε τιποτα 1200 με 4αρια και μονο 2,1....

με 2,1 και 3-3-2-6 στα 660 δηλαδη 330 κανονικα ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Ρε εσεις παιδια ασχετο αλλα τα t800UX2GC4 υπαρχουν και με απλα αλουμινενια heatspreader οπως τα T800UXGC5,νομιζα βγαινουν μονο με μπλε?

Σημερα στο πλαισιο Λαρισας ειδα ενα ζευγαρι GC4 με αυτοκολλητο πανω στα Stick Τ800UX2GC4 πανω στα Heatspreader και αυτοκολητο πλαισιου (δλδ κωδικο προιοντος) πανω στο πλαστικο Τ800UX2GC σκετο.Φυσικα τιμη 329 αλλα δε θελω να βρεθω με την καμια στην τραγικη θεση να τις παω για RMA επειδη δουλευον σαν 5αρες η εχουν SPD 5αρας και να μου πουν στο κωδικο προιοντος-αποδειξη δε λεει GC4 και αντε γεια δε μας ενδιαφερει ποσα λεφτα ειχαν κλπ ειναι 5αρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Ρε εσεις παιδια ασχετο αλλα τα t800UX2GC4 υπαρχουν και με απλα αλουμινενια heatspreader οπως τα T800UXGC5,νομιζα βγαινουν μονο με μπλε?

Σημερα στο πλαισιο Λαρισας ειδα ενα ζευγαρι GC4 με αυτοκολλητο πανω στα Stick Τ800UX2GC4 πανω στα Heatspreader και αυτοκολητο πλαισιου (δλδ κωδικο προιοντος) πανω στο πλαστικο Τ800UX2GC σκετο.Φυσικα τιμη 329 αλλα δε θελω να βρεθω με την καμια στην τραγικη θεση να τις παω για RMA επειδη δουλευον σαν 5αρες η εχουν SPD 5αρας και να μου πουν στο κωδικο προιοντος-αποδειξη δε λεει GC4 και αντε γεια δε μας ενδιαφερει ποσα λεφτα ειχαν κλπ ειναι 5αρες.

Αν λενε GC4 ειναι αυτες με τα 4αρια..... εξαλου δεν φερνουν αλλες GC5 (280)

Στη Θεσ/νικη το τελευταιο κιτ το πηρα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεφεραν και αλλες T800UXGC5 σημερα που περασα απο κεντρο.....αν και οι GC4 απο οσο γνωριζω πρεπει να φορανε D9GKK και καπου διαβασα οτι ανεβαινουν ανετοτατα 1200 με 2,5V.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fazeriozos

Ξαναεφεραν και αλλες T800UXGC5 σημερα που περασα απο κεντρο.....αν και οι GC4 απο οσο γνωριζω πρεπει να φορανε D9GKK και καπου διαβασα οτι ανεβαινουν ανετοτατα 1200 με 2,5V.

Καλο νεο γ'αυτους που δεν προλαβαν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Έχω τις Supertalent 800mhz T800UX2GC5 (μπλε heatspreader). Γνωρίζετε τί IC's φοράνε οι συγκεκριμένες; Επίσης πόσο Vdimm μπορούνε να "φάνε" για 24/7 χρήση;

Υ.Γ.:

Οι μνήμες κάθονται πάνω σε ASUS P5B DLX WiFi.

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder

Καλημέρα σε όλους!

Έχω τις Supertalent 800mhz T800UX2GC5 (μπλε heatspreader). Γνωρίζετε τί IC's φοράνε οι συγκεκριμένες; Επίσης πόσο Vdimm μπορούνε να "φάνε" για 24/7 χρήση;

Υ.Γ.:

Οι μνήμες κάθονται πάνω σε ASUS P5B DLX WiFi.

Thanks!!!

Tις εχω δωσει μεχρι 2,25 για benc... για καθε μερα τις δουλευω με 2,1 (3.420GHz ) χωρις προβλημα.

Για καλο και κακο εβαλα εναν ησυχο 12αρη να τις φυσαει μαζι με το chipset.

Kαλο ειναι να βγαλεις με προσοχη και το καλυμα του chipset (αυτοκολητο αλουμινιο)

Link to comment
Share on other sites

Lol, εγώ τις έχω με 2.25V 24/7 χωρίς επιπλέον ψύξη και απ'ότι φαίνεται δεν έχουν πρόβλημα! Και στην αφή ίσα που είναι χλιαρές. Απλά ήθελα να μάθω αν π.χ. αντέχουν και 2.4V για καθημερινή χρήση (έχουν φάει τόσο για benchmark)...

Τα heatspreader γιατί να τα βγάλω; Για να δω τα IC's; Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω, καμιά φορά μαζί με το heatspreader βγαίνουν και άλλα πράγματα μαζί...! Έψαξα παντού για να μάθω τί φοράνε αλλά πουθενά δε βρήκα τίποτα (για τις CL5)! Και το site της εταιρίας δεν αναφέρει τίποτα για αυτό, ούτε για την τάση που αντέχουν!

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο να τις ριξεις 2,45v?

Που εχεις σκοπο να φθασεις το cpu?

Σε μενα με 2,25v επαιζαν ανετα στα 3,915 GHz.

Σημασια εχει που θα ειναι σταθερος ο εξεργαστης.

Για κανε benc... ενταξει...δωστες.. δεν θα εχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2.43v καθημερινως 950 4-4-3.(2.35bios) Μην μου πειτε για θερμοκρασια καθως χωρις φανακι σε orthos high χτυπαγαν 70 oC πανω στο αλουμινενιο HS.Mε ενα 80αρι low να της βαραει δε πανε με τιποτα πανω απο 38 oC.Παντως εχουν τρεξει και 600 pass χωρις ανεμιστηρι εκει memtest test 5 εκει οποτε λογικα θα της ειχα παρει στο χερι αν δε αντεχαν.

Link to comment
Share on other sites

οπως τα ειπε ο Helly ειναι. Φυσικα και το εχω δοκιμασει δεν θα το ελεγα διφορετικα. Εγω τις δουλευω με 2,45 στα 940 με 4-4-3-4 και ολα τα subtimmings σφικτα απο τον Αυγουστο και μεχρι τωρα δεν εχουν διαμαρτυρυθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά την απάντηση του geoal πως τα IC's στην Supertalent T800UX2GC5 είναι MicronD9GMH έρχεται αυτό το review στο AnandTech και ανατρέπει τα δεδομένα! Συγκεκριμένα αναφέρει:

"We do not know which memory chips are used in building the Super Talent tested in this review. Performance suggests it is not Micron D9 chips or even Elpida memory chips. The memory is specified at the fairly slow 5-5-4 timings you expect to see in value DDR2-800."

Τί ισχύει τελικά; Έχει αφαιρέσει κανείς το heatspreader για να δει ιδιοίς όμασοι τα IC's;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.