Jump to content



M/B=Fan ports (cpu-power-chassis)


sfeteristis

Recommended Posts

H μητρικη μου εχει, οπως συνηθιζεται, 3 fan connectors 3-pin: CPU_FAN, PWR_FAN, CHA_FAN.

1. Το "cool & quiet" δουλευει μόνο στο cpu_fan?

2. Noμιζω οτι μπορω να ρυθμισω τις στροφες του chassis_fan γιατι βλεπω στο bios να υπαρχει ρυθμιση απο 11/15 εως 15/15 (ίδια ρυθμιση υπαρχει και για το cpu_fan). Aρα, ειναι καλη ιδεα να συνδεσω εκει τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων?(εχω βγαλει τον εργοστασιακο και εχω βαλει αλλον με 3-pin). Eχω ακομα και την επιλογη να τον συνδεσω κατευθειαν στο τροφοδοτικο(εξτρα καλωδιο με επιλογη για 5V-silent και 12V-normal). 'Η μηπως να διαλεξω το power port, το οποιο οπως βλεπω ειναι για στανταρ στροφες?

3. Επισης θελω να συνδεσω εναν 90ρη case fan. Ποιο port να διαλεξω, το power ή το chassis? 'Η μηπως κατευθειαν στο psu?

Σας μπερδεψα λιγο ε;:)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι να μην τραβάς πολλά ρεύματα απο το mobo....Τράβα ότι μπορείς απο το τροφοδοτικό και αν θές να τους μειώσεις στροφές, μια αντίσταση σε σειρά (υπάρχουν έτοιμα βύσματα στο εμπόριο) λύνει το πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τον ανεμιστήρα, αν έχει το κατάλληλο βύσμα, οπού θες πάνω στη μητρική.

Ειδικά αν μιλάμε για λογικού air flow ανεμιστήρες , κάτω από τις 2500rpm, η κατανάλωση τους είναι αμελητέα και μπορούμε άνετα να τους συνδέουμε πάνω στη μητρική χωρίς να δεσμεύουμε ανούσια μολεξ του τροφοδωτικου

Το cool&quiet ελέγχει μονό τις στροφές του ανεμιστήρα της cpu από εκεί και πέρα ανάλογα με τη μητρική υπάρχει και ένα σύστημα ελέγχου στροφών και για τις υπόλοιπες θέσεις ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

^

^

Πράγματι κι εγώ μπερδεύτηκα πριν :o απλά μειώνει τις ενεργειακές απαιτήσεις του επεξεργαστή και κατά συνεπεία την θερμοκρασία του απλά σε όλες τις μητρικές a64 που έχω δει αυτό συνεπάγεται και μείωση των στροφών του cpu fan από τον ελεγκτή της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν εχει καμμια σχεση??:blink:

Το κουλ εντ κουαϊετ, αναμεσα σε αλλα, ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα του επεξστη αναλογως των αναγκων και παραλληλα εξοικονομειται ενεργεια οταν δε χρειαζεται να ξοδευτει. Δες κι εδω

http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_9485_9487%5E10272,00.html

Τωρα, οπως βλεπω στο manual της mobo, υπαρχει καποιο κολπο και με το chassis fan(asus q-fan 2 technology) παντως 2 μερες τωρα που εχω βαλει εκει ενα case fan δε βλεπω καμμια μεταβολη στις στροφες του (οι οποιες ρυθμιζονται και απ το bios, απο 11/15 ως 15/15. Η ρυθμιση αυτη ισχυει και για το cpu fan).

Snowman & kaynd, βλεπω οτι υπαρχει διαφωνια. Που τελικα πρεπει να βαζουμε τα βυσματα των ανεμιστηρων (εν προκειμενω vga & case).

Στο τροφοδοτικο ή στη μητρικη??

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο είναι ότι σε βολεύει στην τακτοποίηση των καλωδίων

Αν μιλάμε για νορμάλ η ακόμα καλυτέρα silent ανεμιστήρες οι τιμές των εντάσεων του ρεύματος που χρειάζονται είναι μελιταίες.

Αν μιλάμε για πολυστρόφους ανεμηστηρες από 80mm και πάνω τότε καλυτέρα μολεξ τροφοδοτικού.

Πολύ το ζαλίζεις το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Aν ζαλιζεσαι τοτε απορω γιατι συμμετεχεις.

Το ζητημα ειναι σημαντικο και εχει να κανει με πολλους τομεις, monitoring, ψυξη, θορυβος και φυσικα η τακτοποιηση των καλωδιων ειναι το λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis

Το ζητημα ειναι σημαντικο και εχει να κανει με πολλους τομεις, monitoring, ψυξη, θορυβος και φυσικα η τακτοποιηση των καλωδιων ειναι το λιγοτερο.

Το δηλαδή αν συνδέσεις έναν ανεμιστήρα στη μητρική ή κατ ευθείαν στο τροφοδοτικό θα έχεις διαφορά στην ψύξη

Σε ενδιαφέρει η ψύξη αλλά δε σε ενδιαφέρει η τακτοποίηση καλωδίων

Το monitoring μπορείς να τα κανείς ευκολότερα από τη μητρική.

Αρχική απάντηση από giorgos th.

βαλτους σε ενα panel και τελειωσες και θα τα`χεις ολα...

Να μια άλλη πολύ καλή λύση αν έχεις όρεξη.

Εγώ δε ζαλίζομαι το θέμα ζαλίζεται χωρίς λόγο κι εγώ απαντώ γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω

Link to comment
Share on other sites

να σου δωσω ιδεες τοτε...

πιασε ενα pc game...σερφαρησε σε τσοντο-sites...διαβασε τα μαθηματα σου...φαε τη κρεμα σου! :D

Οτιδηποτε αρκει να μη χαλας τα threads μου.

Μπορει αυτα τα θεματα να μη σε ενδιαφερουν γιατι δεν εισαι ψαγμενος αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι που τους ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.