Jump to content



Crash Test ανάμεσα στα πιο δημοφιλή firewalls


Green Dragon

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από angelos [Σήμερα, στις 00:26]

ωραίο το comodo αλλά πολύ πρίξιμο.Σε κάθε start-up σε τρελένει στην ''ανάκριση''

Φίλε μου, όταν βγαίνει το μήνυμα που σε ρωτάει να επιτρέψεις σε ένα πρόγραμμα ( p.x Firefox ή Internet Explorer ή Adware ή οτιδήποτε άλλο ) τη πρόσβαση στο διαδύκτιο

θα προσέξεις ότι κάτω αριστερά έχει ένα κουτάκι.

Δίπλα του ακριβώς γράφει: " Remember my answer for this application ". Αν τσεκάρεις αυτή την επιλογή, τότε δεν θα σε ξαναρωτήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos

ωραίο το comodo αλλά πολύ πρίξιμο.Σε κάθε start-up σε τρελένει στην ''ανάκριση''

Δηλάδη τι σόι firewall θα ήτανε άν δε σε ρωτούσα ποιες εφαρμογές θα επιτρέπεις να έχουν πρόσβαση σε Internet ή σε δίκτυο. Και στα άλλα firewall ακριβώς έτσι είναι.

Υπάρχει και η automatic επιλογη για αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν.

Σε μενα πάντως το comodo ούτε πολυ μνήμη χρησιμοποιει ούτε πολυ cpu.

Link to comment
Share on other sites

To ZA είναι άκρως απαράδεκτο... τρύπιο και δύσχρηστο... Του βάζεις κανόνα να δέχεται cookies από κάποιο site και το αγνοεί... Για να το δεχθεί πρέπει να τα ενεργοποιήσεις για όλους. Και πολλά άλλα τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Είχα στημένο Kerio,το οποίο όμως για κάποιον λόγο λειτουργούσε αυτόνομα πολλές φορές και μου έκοβε πολλές εφαρμογές από μόνο του.Σήμερα που είδα και το τεστάκι το Kerio έφαγε uninstall και το Outpost παίζει μόνο του στο γήπεδο...

ΥΓ.To Comondo πρέπει να το έχω στο PC στην Αθήνα και μου είχε φανεί ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Outpost pro απο εμενα λιγο βαρυ αλλα πολυ καλο τα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ξερω τι λενε

Αν βαλω 2 ή 3 firewall λετε να εχω προβληματα και αν ναι ποια ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτο με το wizard λες?δλδ με αυτο θα ειμαι χαλαρος ή θα με ρωταει καθε ωρα και στιγμη αυτο allow,το αλλο allow?

Πες μου γιατι το εκανα uninstall και αν το ξαναβαλω δεν ξερω αν θα εχω προσβαση παλι:D!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το ήξερα όταν το έβαζα outpost rulez. Tαυτόχρονα είναι και ένα ικανοποιητικό spyware και με τα Plugins του κάνει μπόλικα.

Το μόνο που μου έσπασε για λίγη ώρα τα νεύρα είναι μία απίστευτη ασυμβατότητα με το utorrent αλλά λύθηκε το ζήτημα ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Το μόνο που μου έσπασε για λίγη ώρα τα νεύρα είναι μία απίστευτη ασυμβατότητα με το utorrent αλλά λύθηκε το ζήτημα ...

Ακριβως...τι εκανες ακριβως?

Ανοιξα την πορτα,εκανα και allow στο utorrent και τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια όσοι έχετε κάποιο firewall εγκατεστημένο και είστε πίσω από hardware firewall κάποιου router, το log του software firewall για τις "επιθέσεις" πόσες γράφει κάθε μέρα; Εμένα η διαφορά πριν το router και μετά είναι τεράστια από δεκάδες κάθε μέρα (συνολικά δεκάδες- εκατοντάδες χιλιάδες) σε 1-2 σποραδικά την εβδομάδα, ίσως και παραπάνω από εβδομάδα, που κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να μην ήταν τίποτα σοβαρό. Μήπως τελικά τα software firewall είναι υπερβολή σε αυτή την περίπτωση; με router nat κλπ Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω είναι να μην αφήνουν τα προγράμματα να πέρνουν ¨τηλέφωνο" τη μαμά εταιρία αν το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι κάπως θολό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.