Jump to content


Πρόβλημα μετα την διαγραφή αρχείου....


xdoc

Recommended Posts

Εχω ενα φορητό HP Pavillion και χθές μου εμφανισε μήνυμα Alert για ιό και συγκεκριμένα ανέφερε οτι βρήκε τον Trojan Win32....στο C:\system volume information_restore.....και οτι τον έθεσε σε καραντίνα.Ανοιξα τον φάκελλο καραντίνα ζήτησα repair του φακέλλου,μετα απο λίγο απάντησε οτι δεν είναι δυνατή η επισκευή και έτσι του ζήτησα διαγραφή του(Σημειωτέον οπου και να έκανα αναζήτηση στον σκληρό τουC:\system volume information_restore.....δεν μπόρεσα να τον βρώ)

Σήμερα ανοίγοντας το εικονίδιο Hp total care μέσω του οποίου ανοίγει το κέντρο βοήθειας και υποστήριξης της HP απο όπου λαμβάνω αυτόματα λογισμικό και οδηγούς αφού έλεγξε την σύνδεση στο internet αρχισαν τα προβλήματα:μου ζήτησε όνομα και e-mail και αφού τα έδωσα με παρέπεμψε αυτόματα σε μιά άλλη ιστοσελίδα windowsmarket η κάπως έτσι την κλείνω και μου εμφανίζει ενα μήνυμα λάθους στον ιντερνετ εξπλόρερ (λάθος στη γραμμή 426) πατάω οκ

και το πρόγραμμα κλείνει.Σημειώνω οτι απο την στιγμή που ανοίγει το εικονίδιο Hp total care μέχρι να εμφανίσει το μήνυμα λάθους προσπαθεί απεγνωσμένα να ανοίξει κάτι δεν ξέρω όμως τι Βρήκα οτι το εικονίδιοHp total care αναφέρετε στο windows\pchealth\helpctr\binaries\...

Μέσω ενός προγράμματος ανάκτησης διαγραμμένων αρχείων βρήκα τα διεγραμμένα αρχεία και τις καταχωρήσεις registry που αναφέρονται στο system volume information_restore.....

Εχω επίσης και το cd των προεγκατεστημένων windows

Θα ηθελα να μου πείτε

1) πως μπορώ να επαναφέρω τα διεγραμμένα αρχεία εκεί που ήταν

2) πως μπορώ να αντιγράψω τον φάκελλο windows\pchealth\helpctr\binaries απο το cd των Windows που έχω

Πιστεύετε οτι κάνοντας αυτά θα λυθεί το πρόβλημά μου

Περιμένω τις προτάσεις σας και συγγνώμη για την εκτενή περιγραφή

Link to comment
Share on other sites

1) κανονικά το πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων κάνει αυτή τη δουλειά κατόπιν εντολής σου.

2) Γιατί δε κανείς ένα backup των αρχείων σου για να περάσεις όλο το περιεχόμενο των repair cds των win του laptop σου?

Αν τα αρχεία του cd των win που σου έδωσαν είναι .cab δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να πάρεις συγκριμένα αρχεία από μέσα

Επίσης να είσαι καχύποπτος ακόμα και με τα μηνύματα των antivirus το ότι λένε ότι υπάρχει κάπου κάτι δεν είναι 100% σωστό πολλές φορές μπερδεύονται από φυσιολογικές διαδικασίες προγραμμάτων

Τώρα εκεί που λες ότι «αφού έλεγξε την σύνδεση στο internet άρχισαν τα προβλήματα:μου ζήτησε όνομα και e-mail» κλπ κλπ ε πολύ κατάλαβα τι έγινε το πρόγραμμα σου ζήτησε κάποιου είδους registration???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.