Jump to content



Γίνεται να 'κλειδώσεις' ένα CD


morius

Recommended Posts

Γεια σας. Θέλω να σας ρωτήσω αν γίνεται να κλειδώσεις ένα CD. Πχ. να γράψεις ένα CD και οι άλλοι να μπορούν να το χρησιμοποιοίσουν αλλά ναμην μπορούν να κάνουν copy paste ή να το αντιγράψουν;

Γίνεται...:wassat: :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πήγε να κάνει η SONY και την έκραξαν.

Από τη στιγμή που μπορείς να το διαβάσεις, δηλαδή να φορτώσεις τα δεδομένα από τον δίσκο στη μνήμη, μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις. Μοναδικός τρόπος να μην μπορείς να τα αντιγράψεις είναι να υπάρχει φορτωμένο καποιο πρόγραμμα που να σε εμποδίζει να το κάνεις αυτό ή να τα έχεις κρυπτογραφήσει αλλά αυτό προϋποθέτει ότι τα δεδομένα θα διαβάζονται από συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην αντιγραφεται το cd γινεται πχ με το laserlock που ειχε εφαρμοσει ο οτε στον τηλ καταλογο, υπαρχουν και καποια προγραμματα δωρεαν νομιζω. (φανταζομαι οτι ο αλλος θα ειναι ψιλοnoob αλλιως ολα σπανε αμα εχεις υπομονη)

Απλη αντιγραφη δεν νομιζω να ειναι δυνατον να απαγορευσεις, τουλαχιστον οχι χωρις να ειναι μπερδεμα η αναπαραγωγη των αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ονόμα προγράμματος;

κοίτα εγώ βασικά θέλω να μην είναι εύκολο να μπορεί να αντιγράψει ο άλλος το δισκακι, ούτε να αντιγράψει τα αρχεία ούτε να κάνει copy το cd.

Αν έχετε τίποτα υπόψην πείτε μου.

*Α κάτι άλλο, ένας γνωστός μου είπε ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μέσω του autorun. παίζει τπτ τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Για wait.

1. Όσον αφορά το autorun: τι εννοείς με ένα shift θα σπάει; έχει κανείς το autorun αυτό να μου στο στείλει;

2. Όσον αφορά αυτό με το ζιπ. αν το ζιπάρω, πως θα κάνει autorun το αρχικό πρόγραμμα.

Κοιτάχτε, ουσιαστικά έχω φτιάξει ένα cdακι το οποίο μόλις το βάζεις μέσα στο pc ανοίγει μια σελίδα του ίντερνετ. λοιπόν, αν το βάλω μέσα σε ζιπ πως θα τρέχει η σελίδα

Link to comment
Share on other sites

’ντε επειδή είσαι εσύ, πάρε αυτό:

http://www.softpedia.com/get/Security/Encrypting/secureBurn.shtml

:p

Δοκίμασέ το και πες τις εντυπώσεις σου, δεν το έχει δοκιμάσει και κανείς άλλος εδω.

Link to comment
Share on other sites

η σελίδα τρέχει από το cd? ή online κανονικά? γιατί αν είναι online δε προστατεύσεις τπτ με κλείδωμα, το url θα φανεί...

εφώσον λογικά θα τρέχει από το cd, κάποιο προσχέδιο ίσως που δε θες να σου αντιγράψουν? (αν και το save as δεν θα κάνει δουλειά στον explorer?) υπάρχει λύση αλλά όχι free... και δεν ξέρω αν παίζει παντού. έχει φίλος γραφίστας μηχάνημα που αντιγράφει/τυπώνει cd/dvd με ρομποτικό βραχίονα κλπ και πρόσφατα αγόρασε plugin για αυτή τη δουλειά. παίζει οκ απλά θέλει τα δικά του cd, όχι του εμπορίου..,

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσω και θα σου πω. αλλά μάλλον είναι plugin για το συγκεκριμένο πρόγραμμα του μηχανήματός του οπότε μάλλον αδιάφορο...

σα λειτουργία πάντως τα cd του έχουν ήδη 30mb γραμμένα. ουσιαστικά ότι θες το γράφεις μέσω του plugin σε αυτά τα cd και μετά το περιεχόμενο παίζει μόνο από εκεί. αντιγράφεται αλλά ΔΕΝ παίζει ούτε από σκληρό ούτε από άλλο cd...

αν είναι τόσο σημαντικό στείλε να σου κάψουμε 1-2 cd με αυτά που θες αν δε εβρίσκεις άλλη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο:

SecureBurn 0.2d, o developer του έχει μάλλον εγκαταλήψει. Download link από Japan: http://www.51dd.com/Download.asp?ID=13219&sID=0&UUName=89.210.75.97000002&TFlag=1161848523&OPIN=E068F7A5ABC2E663C2B8AB1A2AB84E8C

Σε ένα απλό interface βάζουμε τα περιεχόμενα που θέλουμε να έχει το cd μας.

secure1bn6.jpg

Τσεκάρουμε τα secureBurn CD, για να κλειδώσει το cd το το Write secureCD to CD για να μπει ο driver έτσι ώστε να ανοίγει το CD από PC που δεν το έχουν.

Κατόπιν βάζουμε ένα CDάκι μέσα και πατάμε το Record. Μπορούμε να ανοίξουμε ένα έτοιμο image από CD και να το κλειδώσουμε με τον ίδιο τρόπο.

Πριν το γράψιμο θα μας ζητήσει το password που θέλουμε το CD να έχει.

Μετά το τέλος του burning δοκιμάζω το CD. Voilah!

secure2sz0.jpg

Κάνουμε Install το driver του secureCD.

Κάνω το restart που ζητάει και επανέρχομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά το restart και με τον driver περασμένο, έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα:

secure3cq3.jpg

Μετά το password, το CD βγαίνει μόνο του και ξαναμπαίνει ξεκλείδωτο πλέον:

secure4nl2.jpg

Όταν τελειώσω τη δουλειά μου βέβαια, δεν θέλω να έχω το secureCD άλλο στο PC μου.

Οπότε βγάζω και ξαναβάζω το CD και είναι πάλι κλειδωμένο, αντι για unlock πατάω uninstall και είμαστε οκ :)

Ένα μπράβο στον David Hollinster για το ωραίο του προγραμματάκι, αν και δεν βρήκα ίχνος του κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.