Jump to content


Προβληματάκι...


JohnG85

Recommended Posts

Σήμερα επιτέλους ανεργοποιήθηκε η dsl γραμμή και μπορώ να έχω και εγώ προσβαση στο net από οδούς ταχείας κυκλοφορίας! :p 8 εγάσιμες δεν είναι και άσχημα! Πήγα να κατεβάσω για να δω και να τεστάρω την ταχύτητα αν και ξέρω οτι πρέπει να περάσει μια βδομάδα. Απο μερικά ftp πιάνω 100 και 110kbps αλλά από μερικά άλλα 10 και 11 kbps (πχ nero.com για update)Οκ αλλού αργό αλλού γρηγορα θα συντρέχουν διάφορα αλλά τελικό πορισμα για μένα φυσιολογικό.(Εχω 1mb)Εχω XP SP2 και για αρχή το Sagem 840 (modem). Το πρόβλημα είναι το firewall των ΧΡ.Δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με τίποτα είναι άχρηστο.Δείτε:

f1lu9.jpg

και

f2uq6.jpg

Επίσης ενώ δεν έχω router (αν και θέλω!) το e-mule πχ μου βγάζει το εξής πρόβλημα

f3iq1.jpg

Τα ίδια μου βγάζουν και αλλά προγράμματα όπως το μtorrent.

Θεωρώ λοιπόν οτι μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα ασχημα downloads φέρει το firewall των windows.Π.χ 20 και 22kbps στο e-mule από πηγες που η isdn κατέβαζε με 7-8kbps! Η ερώτηση λοιπόν είναι μπορώ να κάνω κάτι εκτός απο format για να φτιάξει το firewall και να αποκτήσω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ? Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.Κατά δεύτερο σωστό αλλά είναι λύση του τύπου πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι.Μηπως να πειράξω κάτι στη registry ή κάποιο συγκεκριμένο update ώστε να επαναλειτουργήσει των windows και μετά περνάω και άλλο firewall ? (Αυτό θα το έκανα έτσι και αλλιώς γιατί των xp δεν...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Κατ΄αρχήν σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.Κατά δεύτερο σωστό αλλά είναι λύση του τύπου πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι.Μηπως να πειράξω κάτι στη registry ή κάποιο συγκεκριμένο update ώστε να επαναλειτουργήσει των windows και μετά περνάω και άλλο firewall ? (Αυτό θα το έκανα έτσι και αλλιώς γιατί των xp δεν...)

Αν το θέλεις έτσι, το πιθανότερο είναι να σου συναίβει ότι και σε μένα πριν 1-2 μέρες.

Δες εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32146

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα μου! Θέλω και θα βάλω άλλο! Αλλά πριν βάλω άλλο θέλω να το επισκευάσω, αν γίνεται χωρίς format, πρωτα γιατί είναι το μοναδικό δυσλειτουργικό κομμάτι στο pc μου και δεν μου κάθεται καλά και δεύτερο φοβάμαι ότι και άλλο να βάλλω εχουν "κολλήσει" κάποιες ρυθμίσεις του και δεν θα γίνει τίποτα! Δεν μπορώ να μπω καν στο firewall! Μήπως αν βάλω άλλο απλά θα γίνει αχταρμάς!:p Θα μου πεις γιατί δεν το δοκιμάζεις!! Μα για να αποφύγω τον αχταρμά! Εν το μεταξυ αν κάνω roll back λειτουργεί κανονικά αλλά θα μπουν σε "φάκελλο" πολλά προγράμματα και βαριέμαι την διαδικασία...

edit: Απάνταγα και τώρα είδα το post σου! Θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις έτσι, το πιθανότερο είναι να σου συναίβει ότι και σε μένα πριν 1-2 μέρες.

Δες εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32146

Μια από τα ίδια! Solved! Τώρα δοκιμάζω outpost...Thanx jpavly & gdp77

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.