Jump to content



Μοντάροντας ένα Reserator με 1/2"


Wizard!

Recommended Posts

Λόγω του ότι ο θόρυβος για εμένα είναι αρκετά σημαντικό μειονέκτημα, είχα αποφασίσει πριν καιρό να πάρω ένα Zalman Reserator ώστε να αναλάβει την ψύξη του μηχανήματός μου. Αρκετοί θα μου πείτε ότι μπορούσα με τα ίδια χρήματα να στήσω ένα custom που θα είχε και καλύτερη απόδοση και πιθανότατα να έχετε δίκιο. Επειδή όμως ήταν η πρώτη μου προσπάθεια για w/c προτίμησα ένα έτοιμο σύστημα ώστε να εξοικειωθώ με το όλο θέμα. Μετά λοιπόν από αρκετό καιρό χρήσης κι αφού είδα ότι δεν ήταν κάτι τόσο σπουδαίο, αποφάσισα να το μετατρέψω ώστε να γίνει "συμβατό" με τα υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά και να περάσω σε σωλήνα 1/2" έχοντας έτσι τη δυνατότητα να προσθέσω/αλλάξω οτιδήποτε στο κύκλωμα με ευκολία.

Πρώτο βήμα ήταν η αλλαγή των ρακόρ. Σε πολλά μαγαζιά στη Σπύρου Πάτση θα βρείτε ρακόρ για όλες τις χρήσεις, σε πολλά μεγέθη και με κόστος 0.5-1. Λίγο ψάξιμο θα σας βοηθήσει ;) Επίσης με τη χρήση ταινίας τεφλόν, που κοστίζει 0.60 το μασούρι, θα εξασφαλίσετε το να μην έχετε διαρροές από τα σπειρώματα.

Αλλαγή ρακόρ σε cpu block και ενδείκτη ροής:

DSCN1372.jpg

Προτίμησα να χρησιμοποιήσω το block της Zalman που σε συνεργασία με μιά βάση/backplate από ψύκτρα ΤΤ, κούμπωσε εύκολα στο 775, γιατί είναι επίχρυσο κι έτσι δε σκουριάζει και δε γεμίζει άλγη ποτέ.

Αλλαγή ρακόρ στη βάση του Reserator:

DSCN1373.jpg

Αλλαγή της αντλίας. Η μικρή ΕΝΗΕΙΜ (300lt/h) αντικαταστάθηκε με τη μεγαλύτερή της αδερφή (600lt/h), όπου κούμπωσε με μεγάλη ευκολία στην ίδια βάση:

DSCN1374.jpg

Αν και η αντλία σφήνωσε καλά, μια έξτρα ασφάλεια δε βλάπτει...:

DSCN1376.jpg

Το block της Swiftec για την κάρτα γραφικών. Εξαιρετικό, αλλά δεν είναι και φθηνό. Το βασικότερό του πλεονέκτημα, ότι έχει 3 είδη ρακόρ και κουμπώματα για όλες τις nVidia και ΑΤΙ:

DSCN1692.jpg

Αν και η βάση αυτή θεωρητικά είναι για τη σειρά nV GeForce, κουμπώνει τέλεια στη σειρά ATI X19xx. Μάλιστα οι αποστάτες προστατεύουν τους πυρήνες από απρόσεκτους χρήστες που έχουν συνηθίσει να σφίγγουν με αερόκλειδο :p

DSCN1694.jpg

Όλος αυτός ο όκγος, έφυγε και μπήκε στο φελιζόλ του... Μαζί με το θόρυβο που προκαλούσε!

DSCN1695.jpg

Το backplate της Swiftec. Πολύ καλό και με λαστιχάκια ώστε να μην πλησιάζει το μέταλλο την πλακέτα:

DSCN1696.jpg

Τα ψυκτράκια της Zalman από το vga block που είχα ήδη αγοράσει:

DSCN1697.jpg

Εδώ φαίνεται καθαρά η προσθήκη ταινίας τεφλόν στα σπειρώματα, ώστε να αποφεύγονται οι διαρροές. Το μπλε κομμάτι που φαίνεται είναι η παλιά σωλήνα της Zalman. Αρχικά τα ρακόρ αυτά δάκρυζαν με τη σωλήνα της 1/2". Στην αγορά όμως δε μπορούσα να βρω φαρδύτερα με τόσο μικρό σπείρωμα ώστε να μπορούν να βιδώσουν. Μπορούσα να τα φτιάξω με την ταινία αλλά το θεώρησα άσκοπη σπατάλη. Έτσι έβαλα απευθείας στα ρακόρ μικρά κομματάκια από τη σωλήνα που δίνει η Zalman με το Reserator, τα οποία έμπαιναν με δυσκολία, αλλά είναι από σιλικόνη και ελαστικά, κι από επάνω πέρασα τη σωλήνα της 1/2" η οποία μετά εφάπτεται τέλεια και με δυσκολία μάλιστα κι έτσι είναι 100% στεγανή :T:

DSCN1698.jpg

Η τελική εγκατάσταση:

DSCN1700.jpg

Το σύστημα είναι 99% αθόρυβο. Το μόνο που ακούγεται πλέον είναι η αντλία, που και πάλι θα έλεγα ότι στο μισό μέτρο, ακούγεται λιγότερο από τους δίσκους του συστήματος.

Η θερμοκρασίες είναι 50C με τη cpu overclocked από 2.4 στα 3.6 και σε full load (2Χ Prime / S&M). Η δε κάρτα γραφικών από 58C σε idle, τώρα παίζει στους 50 και σε full load δεν ξεπερνάει τους 56. Επιπλέον, δοκίμασα να βάλω δύο SilenX 12άρηδες να φυσάνε το ψυγείο και οι θερμοκρασίες έπεσαν στους 40!! Προς το παρόν έχουν στηριχθεί πρόχειρα, αλλά αφού πειραματιστώ λίγο με τη θέση τους και τη φορά τους θα τους στερεώσω σωστά :)

Τέλος να ευχαριστήσω τον Κοπρίτη για την υπομονή του, το χρόνο του και τις πολύτιμες συμβολές του :worship:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση: θα ανησυχούσα για τα Mosfets και τις μνήμες αν δώσεις παραπάνω τάση, θα ψύνονται αρκετά, ιδίως τα mosfets και default ψήνονται πολύ!Εφόσον δε δώσεις τάσεις στις μνήμες της vga, τα ψυκτράκια μόνο είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μπα, δεν έχω πειράξει την κάρτα και δε σκοπεύω κιόλας. Τι να πάρω? 5fps παραπάνω? Δεν αξίζει τον κόπο και το θόρυβο :)

Μην απαντάς σφετεριστικά! :hehe:

Ίσως αξίζει, ανάλογα τη περίπτωση, λογικά όλο και κάτι θα έχεις δοκιμάσει στη κάρτα να κάνεις!Πάντως δες σε full load τι θερμοκρασίες πιάνουνε τα Mosfets από το ατιτοολ,έστω και default.Μπορεί να σε αναγκάσει να βάλεις εκεί ανεμιστηράκι....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά μαν :T:

Προσεγμένη και με πολύ καλά αποτελέσματα, μπράβο :)

Για την κάρτα, αν την ανεβάσεις (για αυτά τα 5FPS), καλό θα ήταν να έβρισκες και κάτι να ψύχει τα mofsets, αν και πρωτίστως θα έλεγα να έβαζες καλύτερα ψυκτράκια από τα Zalmanάκια. Πάντως 56 βαθμοί σε full load για τέτοια κάρτα είναι πολύ καλά, μπορείς να δώσεις λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Τι δίσκους έχεις; Εμένα στην υδρόψυξη αυτό που με σπάει είναι ο ήχος των δίσκων (2χ seagate)

6 Seagate 7200..., 2 Raid 0, και 2 spare για backup.

Αρχική απάντηση από tifozif1

Ποσα παιρνεις την ώρα ?

Για εσένα? Μόνο μια βόλτα με το δανεικό 749 να δω πως πάει :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Για εσένα? Μόνο μια βόλτα με το δανεικό 749 να δω πως πάει :p

EEεεε οχι και 749... 748 ειναι το εργαλειο... Το 748 που έβγαινε ολόϊδιο με το 916 τότε εκτός του κινητήρα και οχι η επομενη light εκδοση.

Μέσα να στο δώσω αλλά έχει ενα μικρο προβληματακι στο κατεβασμα των ταχυτήτων (ενα ελατηριακι έχει σπάσει... :()

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Μπορείς να ποστάρεις διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά το mod???

Έχω γράψει πιό πάνω ;)

Χοντρικά:

Με αέρα, vga μαμά, cpu Thermaltake Silent tower

Cpu: 40/52C

VGA: 58/85C

Με Zalman μαμά/modded

Cpu: 38/50C

VGA: 50/56C

Με Zalman + 2x12 SilenX:

Cpu: 26/48C

VGA: 45/50C

Αρχική απάντηση από tifozif1

EEεεε οχι και 749... 748 ειναι το εργαλειο... Το 748 που έβγαινε ολόϊδιο με το 916 τότε εκτός του κινητήρα και οχι η επομενη light εκδοση.

Μέσα να στο δώσω αλλά έχει ενα μικρο προβληματακι στο κατεβασμα των ταχυτήτων (ενα ελατηριακι έχει σπάσει... :()

2κύλινδρο V δεν είναι? Τι να τις κάνεις τις ταχύτητες? Έτσι δε λένε οι Ducataδες ? :p

Link to comment
Share on other sites

...πολυ σωστό mod και άψογη υλοποίηση:T: ...εύγε μάν..

..παντως και γω θα προτεινα να βαλεις καλυτερα ψυκτρακια στις μνημες..

..εγω πήρα τα χαλκινα swiftech..κάνουν καλή δουλεια ;)

...το block της swiftech απο Ελλάδα το πήρες??

post-73-1416072867,4127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το block το πήρα από εξωτερικό γιατί δεν το βρήκα πουθενά εδώ. Υπάρχει μιά 2η έκδοση που έχει αυτά ακριβώς τα ψηκτράκια μέσα, αλλά επειδή είχα ήδη της Zalman δεν πήρα αυτή.

Όσο για τα mosfets, μέτρησα τη θερμοκρασία με το ATI tool και είναι 40C. Πιστεύω ότι είναι οκ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 15:22]

Πολύ καλή δουλειά μαγιε!!!!

Μπορείς να ποστάρεις διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά το mod???

Και εγώ αυτήν την απορία έχω. Μετρήσεις με τους παλιούς και με τους καινούργιους σωλήνες έχεις? Έχει και πρακτική διαφορά εκτός από την αισθητική?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.