Jump to content



Οτι να'ναι και αντε γειά με τις εγγυήσεις των καταστημάτων.


Πριονέτο

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από oktech

Η Oktabit μια φορά, δίνει έναρξη εγγύησης στους μεταπωλητές από την ημερομηνία που αυτή τους πουλάει τα προϊόντα, άρα όσο μένουν στο ράφι του μεταπωλητή, χάνεται εγγύηση....

Όντως. Η 8bit μετράει την εγγύηση από την ημέρα που θα σου πουλήσει κάτι. Όχι από το πότε θα ανοιχτεί και θα χρησιμοποιηθεί το προϊόν. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Wizard, Κάνεις λάθος, μιας και το δικό μου σκληρό η WD τον υπολογίζει από την επομένη της αγοράς, κι όχι από το πότε κατασκευάστηκε. Όταν αγοράζεις κάτι, καταγράφεται το s/n του, και αποστέλλεται στην εταιρία ;)

Με την καμία, έχω μιλήσει με στέλεχος της WD στην US και μου είπε ότι καμία περίπτωση για κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ειδικά στην WD που έχει από τα κορυφαιότερα support που έχω δει μαζί με την Plextor.

Link to comment
Share on other sites

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999L0044:EL:HTML

"’ρθρο 5

Προθεσμίες

1. Ο πωλητής ευθύνεται δυνάμει του άρθρου 3, όταν η έλλειψη συμμόρφωσης εκδηλώνεται εντός δύο ετών από την παράδοση του αγαθού. Εάν, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας, τα δικαιώματα που προβλέπονται στο άρθρο 3 παράγραφος 2 υπόκεινται σε παραγραφή, η παραγραφή αυτή δεν συμπληρώνεται προ της παρόδου δύο ετών από την παράδοση.

2. Τα κράτη μέλη μπορούν να προβλέψουν ότι ο καταναλωτής, προκειμένου να απολαύσει των δικαιωμάτων του, οφείλει να ενημερώσει τον πωλητή για την έλλειψη συμμόρφωσης, εντός προθεσμίας δύο μηνών από την ημερομηνία κατά την οποία διαπίστωσε την έλλειψη συμμόρφωσης.

...

3. Μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου, η έλλειψη συμμόρφωσης, η οποία εκδηλώνεται εντός έξι μηνών από την παράδοση του αγαθού, τεκμαίρεται ότι υφίσταται κατά την παράδοση, εκτός εάν το τεκμήριο αυτό είναι ασυμβίβαστο με τη φύση του αγαθού ή τη φύση της έλλειψης συμμόρφωσης."

Γενικά, ό,τι πωλείται στην ΕΕ, καλύπτεται από 2 χρόνια εγγύησης από τον πωλητή.

Γιατί νομίζετε η vodafone, πέρυσι νομίζω, διαφήμιζε ότι πρώτη προσφέρει 2 χρόνια εγγύηση; ;)

Αφού δεν μπόρεσε να το αποφύγει, το εκμεταλλεύτηκε.

’ν ποτέ σας χαλάσει κάτι μετά τον 1ο και πριν το 2ο χρόνο και σας έχουν δώσει 1 χρόνο μόνο εγγύηση, απαιτήστε αυτό που σας ανήκει! Το ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ για 2 χρόνια ξέρω, το θέμα είναι να πειστεί η εκάστοτε αντιπροσωπεία που εκτός του ότι έχει το μονοπώλειο το παίζει και σαν κράτος εν κράτη και κάνει ότι θέλει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

dpolal2 ---> Man κάτι πρέπει να κάνεις με τα double post....¨ολη μέρα σε κνηγάω και σβήνω τα διπλά σου ποστς.

1 φορά θέλει πάτημα το "Υποβολή απάντησης" ή το Go...αν αργεί ο browser σου απλά περίμενε.

Αν παρόλαυτα δεν μπορέις να το καταφέρεις με την πρώτη....κάνε edit το ποστ σου το 2ο και πάτα το Διαγραφή πάνω πάνω...:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.