Jump to content



Κι εκεί που καθόμουν.... ΜΠΑΜ!!!


Wizard!

Recommended Posts

η ασφαλεια ΔΕΝ εχει να κανει με τα watt

εχει να κανει μονο ποσο ευκολα κοβεται σε περιπτωση

βραχυκυκλωματος.

καποιοι κατασκευαστες το συστηνουν οταν ερχονται

για Ευρωπη αλλα ποιος θα το κανει στην Ελλαδα οταν εχουν χιλιαδες

τροφοδοτικα.Το μονο αρνιτικο ειναι οτι κοβεις το αυτοκολιτο της εγγυησης

αλλα 1000 φορες 1 τροφοδοτικο χωρις εγγυηση παρα 1 καμενο tower

με την εγγυηση του τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφάλειες στα PSU επί τούτου είναι κολλημένες, για να μην είναι δυνατή η αλλαγή τους.

Καμμένη ασφάλεια ίσον χαλασμένο τροφοδοτικό, που δεν σηκώνει αντικατάσταση της ασφάλειας.

Τώρα αν για 220v θα έπρεπε να έχουν άλλη ασφάλεια, αυτό δεν μας αφορά.

Δεν πρόκειται να κερδίσουμε τίποτα με την αλλαγή της.

Τα PSU έχουν προστασία από surge έτσι κι αλλιώς.

Έχεις κάποια στοιχεία που να τεκμηριώνουν την άποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Όσα τροφοδοτικά έχω αγοράσει, είχαν όλα προστασία.

Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και κάποια πολύ φθηνά τροφοδοτικά που δεν έχουν.

Ποτέ δεν θα εμπιστευόμουν ένα τέτοιο τροφοδοτικό.

Αλλά και πάλι η διαφωνία μου, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος, είναι στο κατά πόσο μπορεί να περάσουν τα spikes από το τροφοδοτικό και να κάψουν την μητρική και τα υπόλοιπα περιφερικά.

Δεν είναι στο αν έχουν αντίσταση προστασίας κατά των αιχμών του ρεύματος.

Αυτό θα προστατεύσει το τροφοδοτικό.

Επίσης η διαφωνία μου είναι στην αλλαγή της ασφάλειας.

Για ποιο λόγο?

Θα δουλεύει καλύτερα το τροφοδοτικό?

Όχι.

Θα προστατευτεί από αιχμές το τροφοδοτικό?

Ίσως, αν είναι φθηνιάρικο.

Διαφορετικά όχι.

Η ασφάλεια στα τροφοδοτικά των υπολογιστών που μετατρέπουν το ρεύμα σε υψηλή συχνότητα, καίγεται μόνο αν υπάρξει αστοχία υλικού.

Τουλάχιστον έτσι νόμιζα μέχρι τώρα.

Δηλαδή με λίγα λόγια, ακόμα και αν έχει δίκιο ο άλεξ, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τρέξουν όλοι να αλλάξουν την ασφάλεια του τροφοδοτικού τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η ασφαλεια αυτη αν την μετρησεις παιρνει τα 230V

επειδη οπως ειπες ειναι κολημενη για αυτο πρεπει να ξερεις να δουλευεις κολιτηρι

και να βαζεις ασφαλειοθηκη στις τρυπες που μενουν κατι που δεν ειναι τοσο ευκολο

Εγω προσωπικα δεν αφηνω pc να φυγει απο μενα απο τοτε που ενας σληρος βραχυκυκλωμενος

ειχε καψει σε ενα μαγαζι 3 τροφοδοτικα (που ο ταλαιπωρος ειχε πληρωσει)και οταν μου εφεραν το tower απλα εκαψε την ασφαλεια του δικου μου που με την θηκη που ειχα βαλει απλα την αλλαξα και βρηκα την ζημια

εχω δοκιμασει μεχρι 2 αμπερ και δουλευει χωρις προβλημα αλλα συστηνω 3,15 ταχειας

εξαλλου εχω δει τουλαχιστον 4 tower καμενα απο υπερταση δεη και το μονο που δεν καηκε ηταν η ασφαλεια 6,5 αμπερ και το φλοπι γιατι αραγε υπηρχαν και τι δουλεια κανανε οι συγκεκριμενες ποιος ξερει

παιδια δεν θα προτεινα κατι αδοκιμαστο

τα πολλα αμπερ μεταφερουν το προβλημα γιατι δουλευουν σαν αγωγος με αποτελεσμα

να μεταφερεται το βραχυκυκλωμα στην υπολοιπη πλακετα

μια δοκιμη δεν κανει κακο εξαλου υπαρχουν πολλα τροφοδοτικα που εχουν θηκη και ειναι ευκολο η αλλαγη (το εχω δοκιμασει απο τροφοδοτικα των 15 ευρω μεχρι 140 ευρω δεν γραφω μαρκα)μια δοκιμη θα σας πεισει

Link to comment
Share on other sites

Ελα λοιπον στη "θεση" μου , τη στιγμη που ο μονος τεχνικος Η/Υ στην εταιρια που εργαζομαι ειμαι εγω και πρεπει να ξεσκονιζω-συντηρω εκτος απο το δικο μου PC στο γραφειο και αλλα 12 PCια.....:bye: :nerd::wall::slap:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για τροφοδοτικα και ασφαλεια του μηχανηματος γενικοτερα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος κινδυνος που εχω διακοπτες για 2 sunon και τους αναβοσβηνω (τους ανεμιστηρες) οταν το pc ειναι αναμενο αναλογα με τη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978 [Σήμερα, στις 17:00]

Ελα λοιπον στη "θεση" μου , τη στιγμη που ο μονος τεχνικος Η/Υ στην εταιρια που εργαζομαι ειμαι εγω και πρεπει να ξεσκονιζω-συντηρω εκτος απο το δικο μου PC στο γραφειο και αλλα 12 PCια.....:bye: :nerd::wall::slap:

μακάρι να είχα μόνο 12 :cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.