Jump to content



Home plug


angelgreg

Recommended Posts

Aνακάλυψα σε γνωστά μαγαζιά την ύπαρξη κάποιων συσκευών 'home plug' για τη δημιουργεία δικτύου σε ένα διαμέρισμα με την χρήση ουσιαστικά απλής πρίζας ρεύματος αντί ασυρμάτου δικτύου (θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά ικανοποιητικά στο forum )και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει κάνει χρήση αυτής της δυνατότητας.

Ειδικά θέλω να βάλω adsl 768 dynamic (παροχέα έχω καταλήξει) και το πρόβλημα μου είναι στον εξοπλισμό που χρειάζομαι να τοποθετήσω,έτσι ώστε να έχουν τη δυνατότητα 3 ή 2 υπολογιστές να έχουν πρόσβασει στο internet και μεταξύ τους(δίκτυο) χωρίς την χρήση καλωδίων και black'n'ducker μιας και η πρίζα του τηλεφώνου στο χώρο είναι μόνο μια και μακριά από τα pc. Βλέποντας την συγκεκριμένη τεχνολογία μου φάνηκε καλύτερη επιλογή από τη χρήση ενός wirelss router και καρτών PCI ή usb λαμβάνοντας υπόψιν τις παραμέτρους της ασφάλειας και της αξιοποιστίας του σήματος. Συγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τις αυξομειωσεις...

(ο ανταπτορας πιανει ολη την μπριζα... δεν μπορεις π.χ. να βαλεις ταφ...)

αν η πολυκατοικια ειναι παλια δεν θα στο συστινα γιατι μαλλον η ποιοτητα των καλωδιων δεν θα ειναι καλη και το σημα δεν θα ειναι αρκετο...

μιας και το ειχε πριν 2 μηνες το RAM σαν θεμα, το συμπερασμα ηταν οτι η τεχνολογια ειναι πολυ καλη αλλα δεν ειναι value for money...

αν παω στον ξαδερφο μου θα σκαναρω τις σελιδες για να στις δοσω μιας και εγω δεν εχω σκανερ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καλυτερα να στησεις ενα wireless imo, με τις καταλληλες ρυθμισεις δεν εχεις προβλημα ασφαλειας.

Αν βαλεις σε 3 pc homeplug χρειαζεσαι περισσοτερα και ειναι μικροτερες οι ταχυτητες που πιανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ,μακάρι να σκανάρει ο φίλος το περιοδικό γιατί μάλλον τοχασαα.θέλει αρκετό ψάξιμο αυτό είναι σίγουρο 3 απαντήσεις και γέμισα απορίες πάλι......υπομονή να πέσουν οι τιμές για το adsl μετά τα Χριστούγεννα και μέχρι τότε θα ψάξω για τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα angel

η συγκεκριμενη τεχνολογια με το ονομα powerline ειναι πραγματικα κατι το παρα πολυ ευχρηστο.

κινδυνος απο υπερτασεις κλπ δεν υπαρχει.

η μεταφορα δεδομενω μπορει να γινει θεωρητικα μεσω της ηλεκτρικης εγκαταστασης μεσα στους τοιχους περιπου μεχρι 100μετρα απο πριζα σε πριζα.

η ταχυτητα μεταφορας αγγιζει προς το παρον τα 10Mbps.

δηλαδη για την χρηση που θες (να μοιραζεις απλα ιντερνετ) ειναι μια χαρα.τωρα για μεταφορες αρχειων μεγαλου ογκου σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα με ενα usb stick-ακι θα εισαι καλυμμενος:p

προσωπικα δοκιμασα καποια Powerline προιοντα της Crypto και ειδα οτι δουλευει ρολοι.

γρηγορη κ απλη τοποθετηση χωρις drivers και ειδικες γνωσεις.σεταρονται μονα τους αυτοματα και εισαι ετοιμος για επικοινωνιας

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Στο σπιτι στην Αθηνα, εχω βαλει HomePlug για διαμοιρασμο της dsl στο σπιτι. Εχω συνδεσει στο router μου Αυτο. Το ιδιο μηχανημα εχει μπει σε αλλα 2 σημεια στο σπιτι.

Αποτελεσμα...Να εχω 2 Switch (γιατι αυτο κανει το συγκεκριμενο) σε 2 απομακρυσμενα σημεια του σπιτιου, χωρις καλωδια, χωρις wireless.

@greekfragma... ταχυτητες σε Intranet κοντα στα 80 mbps α-ν-ε-τ-α ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 15:07]

Απο ασφαλεια πως παει...?

ασφαλεια απο τι?

παντως πρεπει να σημειωσουμε οτι εκτος του οτι δεν παιζει σε πριζες διαφορετικης φασης δεν παιζε και σε πριζες διαφορετικης γραμμης......

δηλαδη εαν εχω 2 πισι για συνδεση και το ενα βρισκεται σε διαφορετικο διακοπτη του κεντρικου πινακα απο το αλλο (διακοπτης σαλονιου/διακοπτης υπνοδωματιου) τοτε το δικτυο ΔΕΝ παιζει)

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

ασφαλεια απο τι?

παντως πρεπει να σημειωσουμε οτι εκτος του οτι δεν παιζει σε πριζες διαφορετικης φασης δεν παιζε και σε πριζες διαφορετικης γραμμης......

δηλαδη εαν εχω 2 πισι για συνδεση και το ενα βρισκεται σε διαφορετικο διακοπτη του κεντρικου πινακα απο το αλλο (διακοπτης σαλονιου/διακοπτης υπνοδωματιου) τοτε το δικτυο ΔΕΝ παιζει)

:)

Ασφαλεια απο να σου "κλεψουν"δεδομενα....:D

Αστο απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει τετοιο προβλημα...καλα δεν δουλευει σε διαφ.φαση ουτε σε διακοπτη....χαχα....τοτε δε λεει...

Link to comment
Share on other sites

φίλε

greekfragma σευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοποιστικότατος θα το προτιμήσω μάλλον από wifi απλά έχω ένα προβλημα τώρα το pc, το rοuter θαναι στο σαλόνι με ίδιο διακόπτη, δεν είναι όμως το άλλο pc που είναι σε δωμάτιο με διαφορετρικό διακόπτη στο γενικό Τριφασικό δεν έχει ο χώρος σίγουρα.Σκεφτόμουν να φωνάξω ηλεκτρολόγο τότε να μου τραβήξει με καλώδια μια πρίζα στο δωμάτιο η οποία ναναι από το σαλόνι?......’ρα αγοράζω 3 adaptiorakia ένα router όχι ασύρματο.....καιαφόυ είναι απλή η εγκατάσταση πιθανόν να μην έχω κολλήματα....προσεχώς θα ενημερώσω για την προσπάθειά μου....

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες λίγη βοήθεια από κάποιον ποθ τοχει δοκιμάσει μην πάνε στράφει τόσα λεφτά.Ανακάλυψα το site devolo.gr στο οποίο στα 'προιόντα' αναφέρει χαρακτηρηστικά πό ''οποιαδήποτε πρίζα του σπιτιού σας μπορείτε τώρα να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο από οποιοδήποτε δωμάτιο, σε οποιοδήποτε πάτωμα''. με τις πληροφορίες του φίλου greekfragma αυτό είναι ΨΕΜΑ!!???

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι, τώρα μόλις τα βάλαμε στο σπίτι του κολλητού τα 85άρια Devolo, που σημειωτέον έχει και τριφασικό ρεύμα (δουλεύουν μια χαρά και σ'αυτό, αρκεί να είναι πάνω στην ίδια φάση, λέει ο ηλεκτρολόγος μας).

Κοντοχωριανέ bezdim, έχεις ελπίδες!!! ^^

Από ταχύτητες θα σου πώ αύριο μεθαύριο, γιατι δεν τα αφήσαμε αρκετή ώρα συνδεδεμένα για να κάνουμε και μετρήσεις (κα-τα-ρα-μέ-νο router...). Θα δώ αν παίζουν και σε διαφορετικές φάσεις μπριζών κτλ. Το κακό είναι πως είναι λίιιιγο τσιμπημένα στην τιμή...από τα Crypto σίγουρα ακριβότερα αλλά και γρηγορότερα, ονομαστικά τουλάχιστον. Να τα δούμε στην πράξη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανακι της Netgear που εχω εγω εχει μια υποτυπωδη ασφάλεια: Καθε μηχάνημα πέρνει και απο ενα ονομα και μόνο τα μηχανάκια με το ιδιο ονομα 'βλεπουν' το ενα το αλλο. Απο ταχυτητα εγω σε τριοροφο σπιτι, αρκετα μεγάλο πιάνω 10mb/s.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelgreg

φίλε

greekfragma σευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοποιστικότατος θα το προτιμήσω μάλλον από wifi απλά έχω ένα προβλημα τώρα το pc, το rοuter θαναι στο σαλόνι με ίδιο διακόπτη, δεν είναι όμως το άλλο pc που είναι σε δωμάτιο με διαφορετρικό διακόπτη στο γενικό Τριφασικό δεν έχει ο χώρος σίγουρα.Σκεφτόμουν να φωνάξω ηλεκτρολόγο τότε να μου τραβήξει με καλώδια μια πρίζα στο δωμάτιο η οποία ναναι από το σαλόνι?......’ρα αγοράζω 3 adaptiorakia ένα router όχι ασύρματο.....καιαφόυ είναι απλή η εγκατάσταση πιθανόν να μην έχω κολλήματα....προσεχώς θα ενημερώσω για την προσπάθειά μου....

Αν είναι να φέρεις ηλεκτρολόγο και να κάνεις μετατροπές γιατί δεν τραβάς ένα utp κατευθείαν; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο ηλεκτρολογος μπορει να συνδεσει απλα την γραμμη που παει στην πριζα απο τον πινακα στην ιδια ασφαλεια με τα αλλα πισι αν οντως υπαρχει προβλημα, δεν χρειαζεται να τραβας καλωδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ψήθηκα για το ξέθαμα του μήνα.

Εμένα παρά το ότι έχω 3φασικό, λόγω του ότι ο ουδέτερος είναι κοινός, παίζει κανονικά σε όσες πρίζες δοκίμασα.

Έχω ένα θέμα όμως, όταν το ένα από τα 2 το βάζω πάνω σε ένα πολύπριζο ασφαλείας που έχω για την τηλεόραση, η ταχύτητα πέφτει κατά πολύ και έχω πολύ συχνά time outs.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς σας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [15-11-2006 17:49]

Τυχερός είσαι, τώρα μόλις τα βάλαμε στο σπίτι του κολλητού τα 85άρια Devolo, που σημειωτέον έχει και τριφασικό ρεύμα (δουλεύουν μια χαρά και σ'αυτό, αρκεί να είναι πάνω στην ίδια φάση, λέει ο ηλεκτρολόγος μας).

Κοντοχωριανέ bezdim , έχεις ελπίδες!!! ^^

Από ταχύτητες θα σου πώ αύριο μεθαύριο, γιατι δεν τα αφήσαμε αρκετή ώρα συνδεδεμένα για να κάνουμε και μετρήσεις (κα-τα-ρα-μέ-νο router...). Θα δώ αν παίζουν και σε διαφορετικές φάσεις μπριζών κτλ. Το κακό είναι πως είναι λίιιιγο τσιμπημένα στην τιμή...από τα Crypto σίγουρα ακριβότερα αλλά και γρηγορότερα, ονομαστικά τουλάχιστον. Να τα δούμε στην πράξη λοιπόν.

Ο bizimis είναι ο κοντοχωριανός σου, όχι εγώ ( ο bezdim). Πιο πολύ για μακροχωριανούς μας βλέπω παρά για κοντοχωριανούς :p !

Δεν πειράζει όμως και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα!

ΑΠΟΡΙΑ: Εδώ στην αγγλία, έχω την εντύπωση ότι τα σπίτια δεν έχουν κεντρικό πίνακα, αλλά μόνο ασφάλειες σε κάθε πρίζα και κάθε αρσενικό φις της εκάστοτε συσκευής. Μπορώ να στήσω τέτοιο δίκτυο σε ένα τέτοιο σπίτι? Είναι άραγε όλες οι πρίζες στην ίδια γραμμή?

edit: Μόλις τώρα είδα τις ημερομηνίες των post!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.