Jump to content



Home plug


angelgreg

Recommended Posts

μιλάμε για τους αντάπτορες που τους συνδέεις ethernet-ρεύμα και κάνεις δίκτυο;

Εγώ έχω 2 στο σπίτι, αλλά ξαφνικά ο ένας από εκεί που ήταν όλα κομπλέ, τώρα είναι πιο αργός απο 56κ.

Επίσης 100ευρώ είναι αρκετά + ζεσταίνονται ΠΑΡΑ πολύ.

Ελπίζω να μην είμαι οφτοπικ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 14:52]

Εγώ τελικά διόρθωσα το πρόβλημά μαυ βάζοντας τον adapter πάνω στην πρίζα με ενα Τ.

αρα οσο λιγοτερα καλωδια μεταξυ τους τοσο καλυτερα; εχεις χρονο να κανεις μερικες δοκιμες;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 17:05]

αρα οσο λιγοτερα καλωδια μεταξυ τους τοσο καλυτερα; εχεις χρονο να κανεις μερικες δοκιμες;

Ναι, παίζει ρόλο, έκανα και δοκιμές. Εάν θες και κάποιες συγκεκριμένες μπορείς να μου πεις να τις κάνω.

Αυτό που στην περίπτωσή μου έπαιζε πολύ αρνητικό ρόλο ήταν ότι αρχικά χρησιμοποιούσα πολύπριζο με προστασία. Προφανώς τα φίλτρα που είχε πάνω δυσκόλευαν πολύ την κατάσταση κάνοντας την ταχύτητα πολύ μικρή (όποτε υπήρχε σύνδεση)

Αργότερα συνδέθηκε σε άλλο πολύπριζο με καλή ταχύτητα αλλά πολλά time outs ενδιάμεσα.

Τελικά μπήκε Τ όπως είπα και όλα είναι ΟΚ, επιτέλους ξεφορτώθηκα τον "βραχνά" που ακούει στο όνομα Wifi.

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 17:30]

Παίζει ρόλο η μάρκα?

Ποιο είναι το πιο φτηνό από δαύτα?

Εννοείται ότι χρειάζονται >=2 έτσι?

Πάντα δεν παίζει ρόλο η μάρκα? Τα πιο φτηνά ίσως να είναι τα Crypto τα οποία σε γενικές γραμμές είναι καλά (δούλευα στην Crypto και τα έχω δοκιμάσει αρκετά)

Χρειάζεσαι 2 για να γεφυρώσεις 2 σημεία ναι, στη δική μου περίπτωση το ένα είναι πάνω στο router και το άλλο στο απομακρυσμένο PC. Έχω ένα throughput 40-50Mbit.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

κάνω και γω τρελό ξέθαμα γιατί προέκυψε το ίδιο πρόβλημα με τα ανήψια. θέλουν Internet σε δυο δωμάτια και δεν υπάρχει δίκτυο, οπότε σκέφτηκα το homeplug. έχουμε όμως κάποια θεματακια.

1. το ρέυμα στο σπίτι είναι τριφασικό και απ' ότι μου είπαν τα δυο δωμάτια είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα. υπάρχει περίπτωση να δουλέχουν έτσι? αν όχι είναι εύκολη η αλλαγή στον ηλεκτρολογικό πίνακα?

2. ακόμα και αν συνδεθούν σε απλό πολύμπριζο οι συσκευές υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο? είναι τόσο μικρά σε μέγεθος ώστε να μπορούν να συνδεθούν σε Τ πάνω στην πρίζα?

σκέφτομαι για αυτά τα Netgear. υπάρχει κάτι καλύτερο και φτηνότερο? να πάω σε λιγότερα Mbps ή θα σέρνεται??

thanks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.