Jump to content



x1650pro ή 7600GS ή 6600gt?


Sapelas

Recommended Posts

Kαλησπέρα κοιτώντας το πορτοφόλι βλέπω 120Ε και το θέμα είναι το εξής τί από τα παραπάνω παίρνω?? ποιό αξίζει να ανεβάσω λίγο για καλύτερες επιδόσεις?? Από κάτι περιοδικά δεν μπόρεσα να επιλέξω ενώ μπαίνοντας στο skroutz βλέπω ότι να ναι στα χαρακτηριστικά από τα site. Συγκεκριμένα είδα μια MSI RX1650pro (eshop) 115E, μία 7600GS (manli)104e visionstudio και albatron 6600gt πλαισιο 70Ε. Η x300se δεν τραβάει εδώ κ καιρό κ θα θελα να παίζω κάτι περισσότερο από σκάκι. Το FEAR μου είπαν ότι λέει κ αυτό θά θελα να το παίξω με κάποια αξιοπρέπεια στα λεφτά που διαθέτω.. Από μεταχειρισμένα δε βρήκα τίποτα οπότε αυτές οι έτοιμες λύσεις... Το τροφοδοτικό είναι της υπογραφής (350watt) θα πρέπει να πάω σε άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Το fear το παίζω στη αξιοπρεπέστατη 7800gt, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα τα πάντα full (πάντα δίχως aa ενεργοποιημένο). Μεταχειρισμένη παίζει στα 150 πρπ, οπότε είναι κρίμα να δώσεις 120 πχ για x1650pro ή 7600gs. Σίγουρα θα πρέπει να αποφύγεις την 6600gt, καθώς έχει φάει τα ψωμιά της. Αν μπορείς να πας μέχρι τα 200 να βρεις κάτι σε 7900gt, λύση η οποία θα σε βολέψει για αρκετό καιρό.

Αν, πάλι επιθυμείς να αποφύγεις τα μεταχειρισμένα, τότε μια 7600gs είναι μια άριστη λύση σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

απο τις 3 λεγαμενες...καπου μεταξυ των δυο πρωτων λεει η λογικη...

Δες και εδω και κρινε μονος σου...

Προσωπικα θα επαιρνα μΑΤΙ...

Βεβαια το πλαισιο ειπε να αντικαταστησει το Αη βασιλη φετος και καθε εβδομαδα βγαζει και απο μια προσφορα..

Τελευταια ..(μπορει να ισχυει και αυριο) ειχε 6800GT με 79€....

Link to comment
Share on other sites

Mε το τροφοδοτικό είναι που προβληματίζομαι κ εγώ την Ati σκφτόμουνα μέχρι που ίδα ότι σε full load 40watt παραπάνω από την 7600 κ προβληματίζομαι γιατί το levicom (350watt πραγματικά) δεν ξέρω αν θα την τραβήξει. Όπως καταλαβαίνεται δεν με πέρνει να αλλάξω κ τροφοδοτικό... (Έχω κ άλλα στο μάτι...) Αν ξέρει κανείς αν θα μπορώ να την δουλέψω ας ενημερώσει. Η αγορά μάλλον θα γίνει από eshop έχει κ τις δύο MSIRx1650pro & Gainward 7600gs (passive) έχουμε eshop point και εξυπηρετεί... Καμία ένσταση στα μοντέλα??? Εννοείται η 7600GS θα πάρει κ ένα ανεμιστηράκι στην ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

7600GS (manli)104e

αυτην σου προτεινω...

κολλαω λιγο στην εταιρια λογω ονοματος, αλλα απο ποιοτητα ειναι μια χαρα γιατι και εγω ειχα μια παλια ΜΧ-440 που την ευγαλα το καλοκαιρι απο το πισι για να βαλω καλυτερη, οχι οτι χαλασε...

4 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας...

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο σου τι χαρακτηριστικα εχει??

Μπορεις να τα δεις??(και να τα μεταφερεις εδω εννοειται)

Αν στην χειροτερη εχει μια 12αρα με 16αμπ και παλι θα μπορει να παιξει....

οποια απο τις δυο παρεις...(δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα..7600gs -χ1650προ..αν εχεις λινκ βαλτο και αυτο εδω)..

edit...

ενδιαφερον αρθρακι αν πας σε 7600gs :hehe:

http://sg.vr-zone.com/?i=3694&s=9

Εχει και πιο πισω κατι σελιδες....αλλα απο εκει αρχιζει το καλο...

(εχει οδηγιες στο λινκ)

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι ακριβώς αυτό τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που αναγράφονται στο site αλλά το βιβλιαράκι λέει ότι το τροφοδοτικό είναι 350watt. ’λλο μοντέλο σαν αυτό δεν έχω δει στα 350W το δικό μου είναι αυτό της φωτογραφίας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λειπει μια γραμμη απο τα χαρακηριστικα που δινει η levicom ..(και πλεον υπαρχει παντου)

Ποσο watt δινει σε combined η 3,3+5 και ποσα η 12αρα..

Πχ παιζει να ειναι 150watt για 3,3+5 και αλλα 200 για την 12αρα...

Η το αντιστροφο...

Λογικα για να εχει max 30amp τα 16 πρεπει σιγουρα να τα εχει..οποτε δεν θα εχεις προβλημα..(για καμμια 18αρα ampere το κοβω...που ειναι το συνηθες σε αυτα τα watt)

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα...απλα βρες ποια καρτα θα παρεις..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας επιγοντως.αγορασα μια sapphire χ1650pro 512mb agp απο e-shop.οι χρονισμοι της καρτας ομως ειναι 594 για την gpu και 783 για την μνημη(ΜΕ ddr αλιως ειναι 391,5!!!) πως γινεται αυτο?το κνανονικο ειναι 380 και 1400...επισης αντι για μπλε ειναι κοκκινη...τι παιζει μου λετε?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510572

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις την gainward ή άλλη με παθητική ψύξη βάλτης ένα 9άρι ή 8άρι ανεμιστήρα αν σου περισσεύει κανένας (προσαρμόζεται εύκολα χωρίς μόντες). Η θερμοκρασία της πέφτει 7 βαθμούς σε idle και 15 σε full load. Kλοκάρει δε πολύ καλύτερα. Η gainward δε έχει γαιδουρινή ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panoc

θα προτεινα την 7600GS αν και θα κοιταγα κάποιο πιο επώνυμο μοντελο.

εχει και το ατού οτι κλοκαρεται και ευκολα.

μηπως ξερει κανεις μεχριποσο πανε οι 7600gs? εχω αυτη της υπογραφης μου και θελω να την σηκωσω λιγο..! προσοχη εχει παθητικη ψυκτρα!! γι αυτο δε λεεω να τις αλλαξω τα φωτα...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Χ1650pro. Πραγματικά τίμια κάρτα και πολύ καλύτερη από την Χ1600προ που την έλιωνε η 7600gs.

Δεν θεωρώ κακή την 7600gs αλλά η Χ1650pro είναι ένα κλικ παραπάνω και επειδή δε μου αρέσει να βάζω ΑΑ και να θολώνει η εικόνα, προτιμώ ΑΤi έτσι κι αλλιώς.

Την 6600gt απλά την ξεχνάς. Την θεωρούσα μέτρια κάρτα από τότε που βγήκε. Μπορεί τα 70 που ζητάει να είναι λογικά αλλά είναι πλέον μια γενιά πίσω από τις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:30]

Προτείνω Χ1650pro. Πραγματικά τίμια κάρτα και πολύ καλύτερη από την Χ1600προ που την έλιωνε η 7600gs.

Δεν θεωρώ κακή την 7600gs αλλά η Χ1650pro είναι ένα κλικ παραπάνω και επειδή δε μου αρέσει να βάζω ΑΑ και να θολώνει η εικόνα, προτιμώ ΑΤi έτσι κι αλλιώς.

Την 6600gt απλά την ξεχνάς. Την θεωρούσα μέτρια κάρτα από τότε που βγήκε. Μπορεί τα 70 που ζητάει να είναι λογικά αλλά είναι πλέον μια γενιά πίσω από τις άλλες 2.

ει ώπ!

Ps1. Jimmy , ουτε με την 7600 ουτε με την χ1650 θα παιξεις με ΑΑ [πλην ελαχίστων , και αναλογως ανάλυσης. ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.