Jump to content



τι τροφοδοτικό?


akal

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά. στηνω ενα συστηματάκι με τα εξής :

4400χ2 s939

a8n32 sli

200sata w.d

2 g. μνήμη

1800χτ 512

για τροφοδοτικό όμως μπορώ να διαθέσω το πολύ 110 ευρώ δεν υπάρχει άλλο μπάτζετ.

επειδή ακούω ότι η κάρτα αυτή τραβάει πολύ έχει κανείς να προτείνει κάτι σε αυτά τα

λεφτά.? ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Aν επαιρνα...αυτο θα επαιρνα...

Mην σε απασχολει που ειναι μονο 500watt...Ειναι το μονο σε αυτη την κατηγορια που βγαζει 36Αμπ...(διαθεσιμα) ενω ολα τα μεγαλυτερα (<600) μολις που ξεπερνα τα 30...

Πχ το πραναφερθεν 580 παρολο που λεει 2χ20Αμπ στις 12αρες μονο 35 βγαζει..

Επισης το silverstone εχει active pfc και efficinecy μεγαλύτερο του 80...

Εδω συγκριτικο..για silverstone

Και εδω μερικα γνωστα για να δεις μονος σου αν δεν βαριεσαι..

hiper type-R 580 και tagan u22 530W

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. διάβασα το review gia το silverstone και μάλλον για αυτό θα πάω αν και δεν την έχω ξανακούσει την μάρκα ( καλά δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος). αυτός που λες ότι το tagan έχει 2 20 +12 αλλά μόνο 35 βγάζει διαθέσιμες μπορείς να το εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα εχει δυο γραμμες που των 12Volt (V1 ,V2) που μονο η μια μπορει να δωσει(αν της ζητηθει βεβαια) 20Αmp καποια χρονικη στιγμη..Η αλλη θα πρεπει να βρισκεται κατω απο 15 οπωσδηποτε ..Αν ειναι 15 και πανω το τροφοδοτικο θα κλεισει (και μαζι με αυτο και το μηχανημα ,οπως καταλαβαινεις!)

Αλλα και παλι παιζεται αν αντεξει να δωσει και αυτα τα 20Αmp μονο στη μια γραμμη...!

Συνηθως δεν τα δοκιμαζει σε οριακες καταστασεις...πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

Απλα πολλοι βλεπουν 2χ20amp και νομιζουν οτι εχουν 40amp συνολικα στην 12αρα τους...!Και ενταξει με το 580...βγαζει 35Amp...αλλα και το 530 παλι σαν μεγιστη τιμη ξεχωριστα της καθε γραμμης ειναι 20amp..αλλα συνολικα βγαζει 33...

Ενω το Hiper απο 20+18 που αναφερει μπορει να παρεχει συνεχομενα 30αμπ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [12-11-2006 09:20]

θεωρητικα εχει δυο γραμμες που των 12Volt (V1 ,V2) που μονο η μια μπορει να δωσει(αν της ζητηθει βεβαια) 20Αmp καποια χρονικη στιγμη..Η αλλη θα πρεπει να βρισκεται κατω απο 15 οπωσδηποτε ..Αν ειναι 15 και πανω το τροφοδοτικο θα κλεισει (και μαζι με αυτο και το μηχανημα ,οπως καταλαβαινεις!)

Αλλα και παλι παιζεται αν αντεξει να δωσει και αυτα τα 20Αmp μονο στη μια γραμμη...!

Συνηθως δεν τα δοκιμαζει σε οριακες καταστασεις...πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

Απλα πολλοι βλεπουν 2χ20amp και νομιζουν οτι εχουν 40amp συνολικα στην 12αρα τους...!Και ενταξει με το 580...βγαζει 35Amp...αλλα και το 530 παλι σαν μεγιστη τιμη ξεχωριστα της καθε γραμμης ειναι 20amp..αλλα συνολικα βγαζει 33...

Ενω το Hiper απο 20+18 που αναφερει μπορει να παρεχει συνεχομενα 30αμπ...

Επειδή κι εγώ είμαι για αγορά τροφοδοτικού και όπως έχω αναφέρει σε άλλο topic η VGA card μου έχει σαν requirement

PSU >350W - 12V / 22A

μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι σημαίνει αυτό;

Πρέπει ξεχωριστά το κάθε 12άρι να εχει rating >22A ή θα μου έκανε και ενα τροφοδοτικό με πολλά χωριστά 12άρια που το άθροισμά τους θα είναι πάνω από 22Α ;

Π.χ. Enermax EG495AX 485 W

έχει: 18Α στα +12V (rail1) και άλλα 15Α στα +12V (rail2)

αυτό "κάνει" για την κάρτα μου που έχει σαν req +12V με 22Α rail;

ή πρέπει να καταφύγω σε κάποιο πανάκριβο όπως το...

ENERMAX EG701 600W

που έχει :

12v1 - 22A rail

και

12V2 - 22A rail

οπότε κάθε 12άρι ξεχωριστά καλύπτει την ανάγκη της κάρτας ;

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

To αθροισμα τους να ειναι πανω απο 18...

Επισης οταν "βρεις" καποιο τροφοδοτικο δες και απο το μαμα-site ποσα watt βγαζει στη 12αρα (συνολικα)....γιατι συνηθως αυτα ειναι τα Α (αφου διαιρεσεις w/12) που μπορει να δινει συνεχομενα...και οχι τα μεμονωμενα Αμπ που βγαζει μαξ η καθε 12αρα ξεχωριστα...

πχ το 600αρη δεν βγαζει 44Αμp...αλλα 35Αμπ.

Προφανως σε καλυπτει και το μικρο μιας και βγαζει 32...(Ειδα απο σιτε ενερμαξ τι βγαζει..noisetaker 2...δεν ξερω αν εχει διαφορα με το 1)

Τι τροφοδοτικο εχεις ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 00:02]

To αθροισμα τους να ειναι πανω απο 18...

Εννοείς υποθέτω .. το "πραγματικό" άθροισμά τους να είναι πάνω από 22, σωστά.

Π.χ. το Tagan TG80 U22

έχει +12V1 - 20A και +12V2 - 20A

και συνολικα (πραγματικό άθροισμα δηλαδή) : 32Α

οπότε λογικά μια χαρά μου φαίνεται... ε;

Επισης οταν "βρεις" καποιο τροφοδοτικο δες και απο το μαμα-site ποσα watt βγαζει στη 12αρα (συνολικα)....γιατι συνηθως αυτα ειναι τα Α (αφου διαιρεσεις w/12) που μπορει να δινει συνεχομενα...και οχι τα μεμονωμενα Αμπ που βγαζει μαξ η καθε 12αρα ξεχωριστα...

πχ το 600αρη δεν βγαζει 44Αμp...αλλα 35Αμπ.

Προφανως σε καλυπτει και το μικρο μιας και βγαζει 32...(Ειδα απο σιτε ενερμαξ τι βγαζει..noisetaker 2...δεν ξερω αν εχει διαφορα με το 1)

Τι τροφοδοτικο εχεις ακριβως?

Συγκεκριμένα για το "μικρό" Enermax EG495AX 485 W

στο e-shop το έχει ως: 18Α στα +12V (rail1) και άλλα 15Α στα +12V (rail2)

αλλά στον site της μαμάς εταιρείας το έχει ως:

+12v1 - 22A, +12V2 - 22A με πραγματικό άθροισμα: 32A

Οπότε από κει και πέρα λογικά επιλέγω και σε σχέση με αξιοπιστία ονόματος... αριθμό καλωδίων κλπ... ε;

Link to comment
Share on other sites

Το tagan 530watt μου φαίνεται ώριμη και αποδοτική επιλογή χωρίς να ξεφύγεις σε λεφτά.

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Μάλιστα όταν έφτιαχνα την υδρόψυξη μου λόγω απειρίας έκανα κάποια λάθη με αποτέλεσμα απο το ψυγείο να κάνω μια μικρή διαρροή η οποία έσταξε πάνω στην xi-fi (στο panel 5,25"). Κάτι δεν πήγε καλά και μετά απο ένα τσάφ της xifi o η/υ έκλεισε ...το tagan με εσωσε απομονώνοντας το βραχυκύκλωμα και σώζωντας έτσι το υπόλοιπο πιτσι.Φτηνα λοιπόν την γλίτωσα:whistling

Έχει επιλογή το tagan για το 12βολτ κανάλι αν το θές compined 32A η στα δύο 2Χ16Α:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 08:47]

enermax liberty 500w.

-Αξιοπιστια

-βγαζεις οσα καλωδια δεν θες

Καλό φαινεται το liberty αλλα τα eternity καλώδια όσο καλά είναι αλλο τόσο τα ψιλοθαβουν σε reviews...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

to enermax liberty 400w τι σας λεει ?..δινει και 20Α στις 2 12αρες

εχει λιγα watt πιστευω

θα παει για συστημα core2duo 6300 me 7900GT/GS

δεν ειναι κακο...απλα προσωπικα δεν ειμαι φαν του βαλε-βγαλε καλωδια...

Ισως να φταινε τα reviews..

30αmp μαχ εχει...δλδ 360watt στις 12αρες...Αν τα χρειαζεσαι ολα..(σε oc, παιζει αν θα τα χρειαστεις ολα...ιδιως αν πας για 7900gs) να ευχεσαι οι αλλες δυο γραμμες να ειναι σχεδον αδειες..<40watt

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επέλεξα αυτό:

Noisetaker II 485W EG495AX-VE (W)

http://www.enermax.com.tw/english/product_Display1.asp?PrID=41

αλλά το Eternity καλώδιο - αυτό που έχει διαδοχικα SATA + 4P Molex + SATA + 4P Molex + SATA connectors δεν φαίνεται να δουλεύει...

Δοκίμασα αρχικά βάζοντας πάνω ενα CPU fan (σε 4P Molex) και ένα Chasis Fan (4P Molex).

Δεν έδινε ρεύμα.

Τα έβγαλα και μετά δοκίμασα βάζοντας απλά 2 SATA σκληρούς φυσικά στους SATA connectors.

Και πάλι δεν έδινε ρεύμα...

Εχω 2 SATA HDDs

Βάζοντας τον ένα SATA HDD σε SATA connector από άλλο καλώδιο και τον άλλο SATA HDD μου σε SATA connector του Eternity, δούλεψε μόνο αυτός που ήταν στο άλλο καλώδιο ενώ αυτός που ήταν στο Eternity καλώδιο δεν δούλεψε.

Λέτε να μου βγήκε προβληματικό το τροφοδοτικό;

Η μήπως κάνω κάτι λάθος;

Τι μπλέξιμο κι αυτό....

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη...

Στο manual λεει πως δε συστηνεται να βαζεις πανω απο τρεις συσκευες στο ιδιο καλωδιο...

Εσυ ομως δοκιμασες τα παντα οπως λες...

Μηπως ειναι απο τη μανα του off??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 00:07]

Καλη επιλογη...

Στο manual λεει πως δε συστηνεται να βαζεις πανω απο τρεις συσκευες στο ιδιο καλωδιο...

Εσυ ομως δοκιμασες τα παντα οπως λες...

Μηπως ειναι απο τη μανα του off??

Καλημέρα.

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασα ζεύγη συσκευών σύμφωνα με την οδηγία.

Μετά από πολλές δοκιμές πλέον είναι σίγουρο οτι απλά το καλώδιο ΔΕΝ δινει ρεύμα.

Σκέφτηκα κι εγώ μήπως είναι αρχικά off αλλά δεν βρήκα τρόπο να το κάνω "enabled" από κάπου αλλού, οπότε... το πάω για επιστροφή στο e-Shop

Ελπίζω να μην έχω ιστορίες... και να το δεχτούν.

Επίσης θα ζητήσω πλέον Tagan - αν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.