Jump to content



Project "Oil Pc"


pug_f_e

Recommended Posts

Πριν εναμιση χρονο ειχα πρωτοακουσει οτι καποιος ειχε βαλει μεσα σε λαδι εναν σκληρο δισκο, με 2 αποτελεσματα βεβαια.

Δυο θετικα:μειωση τελειως του θορυβου και παραλληλη μειωση θεμοκρασιας

Ενα αρνητικο: αρχικα μειωση ταχυτητας του δισκου( λογω κινουμενω μερων ) και ισως στο τελος να χαλασει και τελειως

...Ομως δεν ισχυει αυτο για τα υπολοιπα parts, αφου δεν εχουν κινουμενα μερη

Ετσι και γω αποφασισα να το δοκιμασω πειραματικα.Αρχικα σε παλιο και φτηνο hardware και στο μελλον βλεπουμε..

Πολυ σημαντικο φυσικα η καταλληλη επιλογη του υγρου στο οποιο θα βυθιστουν τα παντα εκτος απο τον δισκο.

Μετα απο ψαξιμο, αυτο το υγρο ειναι η παραφινη, που υπαρχει σε διαφορα χρωματα,ποιοτητες κλπ.

Εγω εψαξα και βρηκα αχρωμη και αοσμη( που πρεπει να ειναι και η ακριβοτερη παρεπιπτοντως :)), αλλα και η πιο καταλληλη

Ηδη εχω μαζεψει τα κομματια και σιγα εχουν αρχισει οι καταλληλες τροποποιησεις και πατεντες ...

Τι θα βγει στο τελος και ποσο θα αντεξει , δε ξερω.., αλλα πιο πολυ γινεται για τη χαρα της δημιουργιας :starwars005:

μερικες πρωτες φωτογραφιες απο τα parts

-motherboard gigabyte για Ρ4

-καρτα γραφικων(fx 5200 128 mb)

-ενας 2,5 αρης δισκος (και για πιο ομορφα και για πιο αθορυβα.Επιλεχτηκε επιτηδες στις 5400 στροφες)

[ATTACH]7449[/ATTACH]

Εδω αφαιρεθηκε το πισω μεταλλικο "Γ" απο τη καρτα γραφικων, για να βολεψει για το Plexi Που θα μπει πανω απο τη γυαλα

[ATTACH]7450[/ATTACH]

[ATTACH]7451[/ATTACH]

τροφοδοτικο thermaltake 500 watt

[ATTACH]7452[/ATTACH]

αυτο εδω ειναι μια βαση απο plexi , για να ερθει στο επιθυμητο υψος η μητρικη, αφου θα κατσει ορθια μεσα στη γυαλα.

Και πρεπει να ειναι ακριβως στο υψος, που θα ειναι και το backplate της μητρικης,το οποιο θα ειναι πανω στο plexi καπακι

[ATTACH]7453[/ATTACH]

εδω τοποθετημενη η προχειρη βασουλα

[ATTACH]7454[/ATTACH]

τεστ αν ειμαστε οκ απο υψος..ναι ειμαστε :starwars005:

[ATTACH]7455[/ATTACH]

ενα σετακι γειωσεις που εκανα.Μια για τη μητρικη και μια για τη καρτα γραφικων

ισως κανω ακομα μια για το δισκο

[ATTACH]7456[/ATTACH]

2 κουμπακια που εκανα, ενα για το power , ενα για το reset

[ATTACH]7457[/ATTACH]

εδω λιγα πραγματακια για ομορφια και εφε...

-2 μπλε λαμπες με διακοπτη On/off

-μπλε χαλικακι, που θα μπει στο κατω μερος της γυαλας, για 2 λογους.

1.να κρυφτουν καλωδια(κυριως του τροφοδοτικου)

2.να εχει οψη ενυδρειου

-και το αλλο ειναι αεραντλια.πρακτικα θα βγαζει αερα(μπουρμπουληθρες :) )

[ATTACH]7458[/ATTACH]

Εδω το καπακι Plexi που εχει κοπει στο επιθυμητο σχημα και εχουν ανοιχτει οι τρυπες για το backplate

της μητρικης και για το καλωδιο της οθονης(Vga)

[ATTACH]7459[/ATTACH]

και τελος...η γυαλα φυσικα στην οποια θα γινουν τα βαφτισια του δυσμοιρου υπολογιστη

[ATTACH]7460[/ATTACH]

post-1618-1414343399,6218_thumb.jpg

post-1618-1414343401,2542_thumb.jpg

post-1618-1414343401,2757_thumb.jpg

post-1618-1414343401,4986_thumb.jpg

post-1618-1414343401,5214_thumb.jpg

post-1618-1414343401,5417_thumb.jpg

post-1618-1414343401,5742_thumb.jpg

post-1618-1414343401,5969_thumb.jpg

post-1618-1414343401,6589_thumb.jpg

post-1618-1414343401,7493_thumb.jpg

post-1618-1414343401,8253_thumb.jpg

post-1618-1414343401,8893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Ωραιος ο φιλος :) Καλη συνεχεια.

Λαδι που κανει για τη δουλεια σου ειναι το "mineral oil". Μπορεις να το αγορασεις απο μαγαζι με ψυκτικα. Το βαζουν στα μοτερ. Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο και ειναι αχρωμο και αοσμο. Τουλαχιστον αυτο που ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα εγω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..

ειχαμε γνωριστει βεβαια...στο μαγαζι

ηταν κι ο φιλος Νικος (koumle).τοτε που ειχα αγορασει τα πρωτα parts για υδροψυξη..

to mineral oil που λες..ειναι η παραφινη

ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον.

αν κανω λαθος διορθωστε με :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός!!!, έχω δει και άλλες τέτοιες προσπάθειες αλλά συνήθως είναι σαν να τους έπεσε το pc μέσα στο λάδι, εσύ έχεις στύλ, η ιδέα με το χαλίκι και τις μπουρμπουλήθρες τέλεια, λέω να βάλεις και κανένα πλαστικό ψαράκι για εφέ...:)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός!!!, έχω δει και άλλες τέτοιες προσπάθειες αλλά συνήθως είναι σαν να τους έπεσε το pc μέσα στο λάδι, εσύ έχεις στύλ, η ιδέα με το χαλίκι και τις μπουρμπουλήθρες τέλεια, λέω να βάλεις και κανένα πλαστικό ψαράκι για εφέ...:)

για πλαστικο ψαρακι δε ξερω, αλλα μπορω να βαλω κανα πλαστικο φυτο..

οσο για το ψαρακι..σκεφτηκα κατι αλλο αλλα επειδη ειναι πολυ extreme και ειμαι και ειμαι και λιγο φιλοζωος δε θα το κανω..

επειδη μαλλον δε θα γεμισει μεχρι πανω με λαδι..ειχα σκεφτει να κανω ενα 2ο πατωμα οπου θα εμπαινε νερο και ενα πραγματικο ψαρακι, αλλα καλο θα ηταν να μπει και ρυθμιστης θερμοκρασιας για το ζωντανο και μετα παει μακρια η βαλιτσα...

-----

Πολύ ώραιος

Υ.Γ.

Απ'οτι έχω διαβάσει πρέπει να αφαιρέσεις τους ανεμιστήρες πριν βυθίσεις το μηχάνημα

γιατι να τους αφαιρεσω? μηπως δε σκεφτηκα κατι?

μαλλον το λες επειδη πλεον δε θα παιζουν ρολο ψυξης αλλα διακοσμητικο.

αντε ισως να βοηθανε λιγο στην ανακυκλωση του υγρου για να διαχεεται καλυτερα η θερμοτητα

αν ειναι καποιος αλλος ο λογος ευπροσδεκτες φυσικα οι συμβουλες..:)

ολα πειραματικα και για τη χαρα της δημιουργιας γινονται..

Link to comment
Share on other sites

οι ανεμιστήρες πρέπει να αφαιρεθούν .....

γιατί η αντίσταση του λαδιού στην κίνηση τους..... θα τους κάψουν αμέσως.....

εκτός και αν βάλεις κανένα 12αρη να δουλεύει με.....2v .... που ίσως αντέξει....και κάνει και κάνα εφέ...

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ έτσι νομίζω ότι θα τα βρουν πολύ ζόρικα δεν νομίζω καν να γυρίζουν.... τι θα έλεγες να έβαζες κανένα κυκλοφορητή δυνατό μέσα, ίσως να κάνει και κάποιος για ενυδριακή χρήση ο οποίος θα ανακάτευε το λάδι συνεχώς, δεν θα συνεπάγονταν κάτι τέτοιο και χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

μπα οτι θα γυρνανε θα γυρνανε..

το παραφινελαιο δεν ειναι τοσο παχυρευστο νομιζω οσο το κανονικο λαδι

τωρα αν απο τη συγκεκριμμενη αντισταση καουνε , δε ξερω..θα δειξει

αυτο με το μεγεθος των φωτογραφιων τι ειναι παλι?

θα σβηστουν απο το outofspecs ή απο το Imageshack?

Link to comment
Share on other sites

μπα οτι θα γυρνανε θα γυρνανε..

το παραφινελαιο δεν ειναι τοσο παχυρευστο νομιζω οσο το κανονικο λαδι

τωρα αν απο τη συγκεκριμμενη αντισταση καουνε , δε ξερω..θα δειξει

To παραφινέλαιο εχω την εντύπωση οτι ειναι ποιο λεπτο απο το κανονικό λάδι.:)

Κανε μια δοκιμη με εναν..και δες.

:)

Link to comment
Share on other sites

οτι είναι......είναι..... αλλά δεν είναι και αέρας.....

στο imageshack μετά από ένα διάστημα....σβήνονται.....

ενώ εδώ.....μένουν για πάντα........

gv......σου πάει το νεο color......

σαν νεκρός είσαι...... :p

ban me.....:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν στην αγορά ανεμιστήρες που μπορούν να υπερνικήσουν την αντίσταση του νερού, και ειδικά είχα δει ένα video για ενδιάμεση κατάσταση νερού-αέρα, που είναι πολύ μεγαλύτερη καταπόνηση για τον μηχανισμό από ότι να είναι πλήρως βυθισμένοι μέσα σε λάδι χαμηλού ιξώδους.

Μπράβο για το όλο εγχείρημα! Μου έδωσες ιδέα για το τι να κάνω στο σαλόνι, και να μην με πρίζει ο πατέρας μου να του πάρω το τάδε HTPC case....

Περιμένουμε τη συνέχεια των δοκιμών σου!

Υ.Γ. Αν βάλεις αναδευτήρα μέσα στο λάδι, να υπολογίσεις και την θερμότητα που θα μεταφέρεται και θα ανεβάζει τις θερμοκρασίες (δεν μιλάω για fans), πράγμα που ίσως δεν θες. Πιστεύω πως θα είσαι καλά και με μια ροή από έναν απλό fan, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, για να μην έχεις τοπική εμφάνιση βράσης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν στην αγορά ανεμιστήρες που μπορούν να υπερνικήσουν την αντίσταση του νερού, και ειδικά είχα δει ένα video για ενδιάμεση κατάσταση νερού-αέρα, που είναι πολύ μεγαλύτερη καταπόνηση για τον μηχανισμό από ότι να είναι πλήρως βυθισμένοι μέσα σε λάδι χαμηλού ιξώδους.

hGe17F1qI6s

;)

Παντως ενα βιντεακι, την ωρα που θα πατησεις το κουμπι για να αναψει χρειαζεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Update 1...

ασχοληθηκα λιγο με το τροφοδοτικο και με με μια βαση που εφτιαξα για να στηριζεται η μητρικη στη γυαλα.

ανοιξα λιγο το τροφοδοτικο να το καθαρισω, να μην εχει καθολου σκονη,γιατι δε λεει να κολυμπανε διαφορα μεσα στο λαδι...

[ATTACH]7441[/ATTACH]

και μαλλον μεσα στη γυαλα θα μπει μονο η πλακετα, γιατι ολο μαζι που το δοκιμασα να το βαλω δε μου πολυεκατσε καλα στο ματι...δε ξερω τι μου εφταιγε, αλλα θα ειναι πιστευω ωραιο και χωρις το σασι του.

Και ισως κρατησω τον ανεμιστηρα με καποια βαση απο Plexi για εφε και ψιλοανακυκλωση της θερμοτητας

τωρα η βαση...

ειναι ενα κομματι 33 εκατοστα χ 1,5 και στηριζεται με 2 βιδες πανω στη γυαλα. οι τρυπες εγιναν καθετα στα 5 χιλιοστα παχος του Plexi

[ATTACH]7442[/ATTACH]

εδω εγινε το γυαλισμα των ακρων με φλογιστρο

[ATTACH]7443[/ATTACH]

εδω φαινεται η μια στο κατω μερος (απο τις 2 που εγιναν) και μια τρυπουλα στη μεση που θα στηριζεται η μητρικη πανω στο plexi

[ATTACH]7448[/ATTACH]

Εδω τοποθετημενο πανω στη γυαλα

[ATTACH]7444[/ATTACH]

και βιδωμενη και η μητρικη πανω στο plexi

[ATTACH]7445[/ATTACH]

[ATTACH]7446[/ATTACH]

τελος..αγορασα εχθες και 15 λιτρα παραφινελαιο, το οποιο ειναι πολυ λεπτορευστο οντως..

αν χρειαστει κι αλλο,παιρνω :p

[ATTACH]7447[/ATTACH]

post-1618-1414343398,7766_thumb.jpg

post-1618-1414343398,8049_thumb.jpg

post-1618-1414343398,8206_thumb.jpg

post-1618-1414343398,8951_thumb.jpg

post-1618-1414343398,9074_thumb.jpg

post-1618-1414343398,9197_thumb.jpg

post-1618-1414343398,9569_thumb.jpg

post-1618-1414343399,0609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ,προχωράει πολυ καλά το project

Αν σου είναι εύκολο θα μπορούσες να ανεβάσεις τις φώτο στο φόρουμ ?

Είναι κρίμα μια που το project σου είναι πολύ ενδιαφέρον και δεν υπάρχουν πολλά τέτοια ,να χαθούν μετα απο λίγο οι φωτογραφίες απο το imageshack

Υγ Δεν ξέρω τι θα γίνει με το pc αλλά σίγουρα δεν θα σε απασχολήσουν τα κουνούπια για αρκετό καιρό

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Μιχαλη , να σαι καλα

αυτο με τις φωτογραφιες μου το ειπε κι αλλο παιδι..

δηλαδη παραμενουν στο λογαριασμο μου , αλλα σβηνονται απο τα forum?

ειναι αντικουνουπικο το παραφινελαιο? δε το ξερα...

για τισ photo....δηλαδη να παω εκει που λεει "εισαγετε εικονα" ?

ζηταει url.. τι βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.