Jump to content



Project "Oil Pc"


pug_f_e

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

λοιπον, εχω δυσαρεστα νεα και αυτος ειναι και ο λογος που δεν ανεβασα και αλλες φωτογραφιες.

μετα απο 3 μερες λειτουργιας ξυπναω ενα πρωι και βλεπω οτι εχει "χαθει" το 1/3 του λαδιου απο τη γυαλα...

προφανως ειχαμε διαρροη και αμεσως αδειασα το υπολοιπο λαδι σε ενα μπουκαλι και εβγαλα και τα διαφορα κομματια

αρχικα νομισα οτι το παραφινελαιο "εφαγε τις κολλες" απο τη γυαλα.

Βγαζωντας ομως τα πραγματα απο μεσα, βλεπω μια ρωγμη η οποια στη συνεχεια και με λιγο με την ακουμπησα εφτασε μεχρι το τερμα οπως φαινεται στη φωτογραφια

[ATTACH]8012[/ATTACH]

Συνεχιζοντας την αυτοψια βλεπω οτι η σιλικονη που ειχα βαλει εγω εξτρα στο πατο, εχει διαλυθει (σε σημειο που την επιανε να τη βγαλεις και κωβοταν στον αερα).

Οποτε ξαναλεω..εφαγε τις κολλες.

Αφου αδειασα τα παντα τη κοιταω καλυτερα και τη γεμιζω νερο να δω που χανει κλπ.

Οι κολλες δεν εχουν χαλασει πουθενα, οποτε λεω εχανε απο το ραγισμα=ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Στη συνεχεια ψαχνω να βρω το λογο που εσπασε η γυαλα.

Ραγισμενη δεν ηταν, γιατι το ειχα ελεγξει(ειχα βαλει για 2 μερες νερο οταν την αγορασα και γιατι 3 μερες με το λαδι ηταν οκ)

Επισης εψαξα και βρηκα οτι το παραφινελαιο ειναι πιο αραιο απο το νερο, οποτε ασκει και λιγοτερη πιεση στα τοιχωματα.

Οποτε αφου ηταν γυαλα για νερο, σιγουρα μπορουσε να αντεξει και πολυ περισσοτερο το παραφινελαιο

Τελος εχω καταληξει οτι πρεπει να παιχτηκε κατι με τις θερμοκρασιες και ραγισε.Εξηγω το γιατι...

Αφου εκανα οτι εκανα και εψαξα οτι εψαξα εκανα και τα παρακατω.

Μου φτιαξαν 2 "τζαμτζηδες" απο ενα γυαλινο κουτακι.Σε αυτα εβαλα παραφινελαιο για 2 μερες και δε παθαν κατι( αρα επαληθευω οτι δε φταινε οι κολλες).

Στη συνεχεια ριχνω και αφηνω 1 μερα ενα κομματι απο τη δικη μου σιλικονη (αυτη που ειναι συμπαγης , τη ζεσταινεις με το μπιστολι ,ρευστοποιειται και μετα ξανασφιγγει) και δε τη χαλαει...

Ενω αυτη που εβαλα εγω , την ειχα βγαλει σε κατασταση αποσυνθεσηε.

Λεω..μαλλον φταιει οτι εκεινη την ειχα ζεστανει πρωτα.

Οποτε λιωνω ενα κομματι και μετα απο μιση ωρα το ιχνω μεσα.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ...ουτε αυτο χαλασε..

οποτε καταληγω στο οτι, οτι εγινε (λιωσιμο της σιλικονης μου, στην αρχικη γυαλα και οχι μετα στα πειραματα) , αλλα και το ραγισμα εγιναν απο τις θερμοκρασιες και μαλλον απο την εναλλαγη.

Βεβαια σαν θερμοκρασια μεσα η γυαλα δεν ειχε πανω απο 7-8 βαθμους παραπανω απο τη θεμοκρασια περιναλλοντος.

Οποιος μπορει να βοηθησει και θελει να σχολιασει κατι ή να πει οτιδηποτε...ας το κανει...

post-1618-1414343433,2481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε! :( Εμενα παντως μου φαινεται πιο λογικο να του ριξε καποιος καμια οπως περναγε απο διπλα και να ραγισε. Μηπως πηγε καποιος να τη σηκωσει και την αφησε αποτομα? Το βρισκω πολυ δυσκολο να ειναι απο τις θερμοκρασιες.

Μπορεις να βρεις/να σου φτιαξουν γυαλα ιδιων διαστασεων αλλα με πιο χοντρο τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε! :( Εμενα παντως μου φαινεται πιο λογικο να του ριξε καποιος καμια οπως περναγε απο διπλα και να ραγισε. Μηπως πηγε καποιος να τη σηκωσει και την αφησε αποτομα? Το βρισκω πολυ δυσκολο να ειναι απο τις θερμοκρασιες.

Μπορεις να βρεις/να σου φτιαξουν γυαλα ιδιων διαστασεων αλλα με πιο χοντρο τζαμι?

μπα δε νομιζω να το χτυπησε κανεις..

δε τους πολυαφηνω κιολας να περνανε απο το δωματιο. ΔΑΓΚΩΝΩ :D

και εννοειται πως δε προσπαθησα να τη σηκωσω. Γι αυτο μπηκε και σε επιπλο με ροδακια, για να κουνιεται..

ρωτησα για να κανω μια παρομοια, με πιο χοντρο τζαμι 8αρι(αυτο ειναι 5 χιλιοστα), αλλα αφου ειπαμε η πιεση ειναι και μικροτερη απο το νερο. Δε νομιζω να φταιει αυτο.

+ οτι θα ειναι πολυ πιο ασχημο. Αυτη εχει και καμπυλη μπροστα.

Η αλλη θα ειναι ενα ορθογωνιο

+οτι δε λεει να ξαναφτιαχνω καπακι για την επομενη γυαλα.

ΘΑ παρω μια ιδια, για να τα ξαναβαλω μεσα

Αυτο που με παραξενευει πιο πολυ,ειναι γιατι η σιλικονη μου αρχικα διαλυθηκε και τωρα που ξαναεβαλα δεν επαθε τιποτα.

Αν πουμε οτι ειναι απο θερμοκρασια...θα επρεπε να διαλυθει καπου κοντα στο τροφοδοτικο π.χ , οχι παντου

+οτι το ραγισμα εγινε σε σημειο "κενο". Δεν ειχε εκει κοντα τιποτα

Απο τη μια το ραγισμα φαινεται να ειναι ασχετο με θερμοκρασιες, απο την αλλη γιατι διαλυθηκε η σιλικονη μου, και τωρα που ξαναεβαλα δε παθαινει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να ζεστάνεις και το λάδι στο κουτί των πειραμάτων για να εξομοιώσεις τις συνθήκες που είχες στην κανονική γυάλα?

Ισως έπεσες σε αστοχία υλικού το οποιο με την συστολή-διαστολή εμφανίστηκε.

Ισως ήσουν απλά άτυχος.

Θυμάμαι πάντως πρίν πολλά χρόνια που έιχα ενυδρείο ,είχε κολλήσει ο θερμοστάτης του

και τελικά κατέληξα να κάνω μια μεγάλη ψαρόσουπα με τα ψαράκια που είχε μέσα......Δεν μου έιχε παρουσιάσει προβλήματα με ραγίσματα

Link to comment
Share on other sites

γκαντεμηδες ολοι σας.......

το ματιάσατε το παιδί.....

πω πω τι φανταστικό......και τι ωραίο.......

αναρωτιέμαι ποιος είναι ο κατσικοπόδαρος ! ! !

εμένα η άποψή μου για το ράγισμα.......είναι :

το κουτάκι είχε ένα ελάχιστο χτύπημα....δεν φαινόταν με το μάτι....

άντεξε στις δοκιμές σου......

με τα βγάλε βάλε και τις δοκιμές..... το χτυπηματάκι χειροτέρευε .....

ώσπου κάποια στιγμή... κατάφερε να ραγίσει τόσο ώστε να έχεις διαρροή......

το πλεξυ άμα ραγίσει......τέλος...είναι να μην γίνει η αρχή.....

όσο για την σιλικόνη...... περίεργα πράγματα.......

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης το πιο πιθανο ειναι να υπηρχε ενα μικρο ραγισματακι και να μεγαλωσε στη συνεχεια λογω πιεσης και επειδη αυτο ειναι η φυσικη εξελιξη ενος μικρου ραγισματος, να μεγαλωνει, εφτασε μεχρι τερμα...

Θα προσπαθησω να κανω αυτο που λεει ο Μιχαλης,να αυξησω τη θερμοκρασια, το οποιο σκεφτηκα γιατι ειναι και η μονη πιθανη αιτια για τα παιχνιδια που μου κανει η σιλικονη.

Δε μπορει να ειναι κατι αλλο.

Το κακο ειναι οτι πηγα προχθες απο εκει που πηρα τη γυαλα και ειχαν τελειωσει. Το κοντεινερ θα ερθει σε κανα μηνα μου ειπε...

Και βολευει να παρω μια ιδια ακριβως, γιατι η οθονιτσα,το καπακι ,τα καλωδια κλπ ηταν πιασμενα στις γωνιες που ειχε

Link to comment
Share on other sites

γκαντεμηδες ολοι σας.......

το ματιάσατε το παιδί.....

πω πω τι φανταστικό......και τι ωραίο.......

αναρωτιέμαι ποιος είναι ο κατσικοπόδαρος ! ! !

Αναλαμβανω ολη τη ευθηνη!!!!

Φημιζομαι για την καλη τυχη και την καλη τυχη που φερνω!

Ρωτηστε οποιον γνωστο μου θελετε θα το επιβεβαιωσει!

Κλασσικο παραδειγμα ενεργειας μου:Περναει μια καγιεν...λεω εγω για πλακα:Ωχ ρε συ, μια καγιεν...το αποτελεσμα ηταν να σταματησει γιατι ειχε μεινει!

Sorry για το offtopic αλλα δεν κρατηθηκα ηθελα να το πω! :p

pug f e περιμενω να το νεο να το δω με καλυτερες pics!Κι αν θες υποσχομαι να μην σχολιασω ξανα γιατι εχω τον Μητσοτακη στο αιμα μου! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον εξακολοθει το oil pc να μη θελει να φτιαχτει.

παιρνω τηλεφωνο για τη γυαλα την ημερομηνια που μου ειχανε πει και μου λενε οτι ολα αυτα που περιμενανε ηρθανε εκτος απο αυτο το σχεδιο που ηθελα εγω :sauer002::sauer002:

(και καλα δεν ηταν ετοιμα, οποτε δε μπηκαν σε αυτο το κοντεινερ)

οποτε μου λεει σε κανα 2μηνο τωρα

οποτε μιας και ερχεται και η εξεταστικη, προς το παρον δε κανω τιποτα και περιμενω κατα τον Ιουλιο

Το μονο καλο μιας και δεν ειχα τι να κανω λογω αναμονης της γυαλας( και για να καλοπιασω τους θεους της υδροψυξης ) εκανα sleeving σε ολα τα καλωδια του υπολογιστη με την υδροψυξη, που ηθελα πολυ καιρο να το κανω...

Y.Γ.

redgiwrgos Μη σχολιασεις τιποτα για τον υδροψυκτο..:brutal006:

πλακα κανω ετσι..:smile011::smile011: , ΑΛΛΑ μη σχολιασεις :smile044:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα μάγκες, γεια και χαρά σε όλους, είμαι και εγώ στο χώρο του oil cooling pc εδώ και πάρα πολύ καιρό. και να παραθέσω μερικά συμπεράσματα που έχω εξαγάγει μετά από πολλές ώρες, και πολύ κόπο επί του προβλήματος....

κατ αρχήν... πάρτε μερικές φωτογραφίες έτσι για τα μάτια του κόσμου=)

261323_10150211658428715_718423714_7549888_3843389_n.jpg

271067_10150211658613715_718423714_7549891_3524711_n.jpg

264096_10150211658843715_718423714_7549895_4575824_n.jpg

Αυτή τη στιγμή είμαι στην δεύτερη έκδοση του Oil Cooling pc με απίστευτες βελτιώσεις όσον αφορά την ψύξη.

Μερικοί μύθοι που πρέπει να καταρριφθούν για οποιονδήποτε θέλει να δοκιμάσει κάτι τέτοιο:

α) το παραφινέλαιο για λάμπες δεν κάνει. έχει χαμηλό flash point που δεν είναι αδύνατο να πιαστεί. (65C) (χρειάζεσαι άλλου είδους λάδι)

β) το σύστημα όσο μεγάλο και να είναι, ανακύκλωση του λαδιού με ψυκτικό μηχανισμό το οποίο θα επιστρέφει στον !!επεξεργαστή!!

γ) η θερμοκρασία επεξεργαστή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να είναι και η ενιαία θερμοκρασία συστήματος ούτως ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη απόσβεση από τα τοιχώματα του ενυδρείου και της επιφάνειάς του. - όπερ σημαίνει ότι χρειάζεσαι ανεμιστήρες τροφοδοσίας, επεξεργαστή, κάρτας γραφικών ή και 1-2 έξτρα ώστε να κυκλοφορεί το λάδι

δ) βεβαιωθείτε πριν ξεκινήσετε ότι όλα τα components του συστήματος αντέχουν θερμοκρασίες έως και 65βαθμούς (κάρτες γραφικών που είναι ευαίσθητες στις θερμοκρασίες, μιας και... οι μετρήσεις των προγραμμάτων τύπου CORE TEMP + GPUID CPU-Z δείχνουν διαφορετικές από πραγματικές θερμομετρήσεις.

ε) μέσα στην επόμενη εβδομάδα, θα έχετε φωτογραφίες από V2 oil cooling system που θα φτιάξω:)

__

το μελετάω κάμποσο καιρό, και έχω μάθει από τα λάθη του V1.

Υ.Γ όποιος έχει υπόψιν του κάποιο διάφανο λάδι με υψηλό Flash point (άνω των 120 και βάλε) παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Wow! αλλος ενας πατεντιαρης. Καλως ηρθες :)

Λαδι θα ελεγα να κοιταξεις εδω. http://www.soldatos.gr/shop/index.php?category_id=009010 Τα μοτερ που χρησιμοποιουνται για ψυξη ειναι στην ουσια ηλεκτροκινητηρες οι οποιοι μαλιστα αναπτυσουν θερμοκρασιες 100+. Νομιζω οτι ειναι οτι χρειαζεσαι. (Ειναι και διαφανα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.