Jump to content



ASUS P5W-DH Deluxe BIOS


stratos1978

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Παλιότερα δε θυμάμαι να είχα τέτοια προβλήματα

Έφτιαξα μια bootable δισκέτα αλλά πλέον δεν υπάρχει χώρος για το Afudos/bios

Μπορώ να ξεκινήσω με την bootable και μετά να βάλω μια άλλη που θα έχει Afudos/bios και να flashαρω?

Επίσης, η εντολή που θα δώσω θα είναι αυτή? afudos /ip5wdh1901.rom /pbnc /n

Το αρχείο που κατέβασα λέγετε P5WDH1901.rom

Πρέπει να βάλω και το i μπροστά από αυτό? Και οι άλλες εντολές μετά τι κάνουν?

Στο site της Asus δεν λέει για αυτές τις επιπλέον εντολές?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984 [Σήμερα, στις 17:11]

εγώ πάντως μέχρι στιγμής είμαι με το 1707....που είναι και το τελευταίο official bios που έχει στο site της asus.... ;)

Μιας και δεν είσαι εδώ, δε μου λες πώς να κάνω το update? :D

Αν δεις λίγο ποιο πάνω, έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγώ το update του bios το είχα κάνει μέσα από τα windows με το ASUS UPDATE που υπάρχει στο cd της μητρικής......

βέβαια την έκδοση την κατέβασα εγώ απο το site και την έκανα upload στην μητρική με το πρόγραμμα...ήταν πάρα πολύ απλό :)

για το flash-άρισμα με την boot disk δές εδώ:

http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments.aspx?root=198&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

+ 1 παρα πολυ καλο το προγραμμα της asus.....

Μεσα σε 5 λεπτα ειχε ληξει το θεμα....

Απλα κατεβαζεις το bios που θελεις....

Το κανεις unrar στην επιφανεια εργασιας.....

Τρεχεις το προγραμμα ....

Του δειχνεις που ειναι το αρχειο .....

Και αυτο ηταν.....

Και καλου κακου κανε save το παλιο bios (παλι στην απιφανει εργασιας)

Σε περιπτωση που δεν σ'αρεσει το καινουργιο ....

Θα ξανα περασεις το παλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 17:27]

+ 1 παρα πολυ καλο το προγραμμα της asus.....

Μεσα σε 5 λεπτα ειχε ληξει το θεμα....

Απλα κατεβαζεις το bios που θελεις....

Το κανεις unrar στην επιφανεια εργασιας.....

Τρεχεις το προγραμμα ....

Του δειχνεις που ειναι το αρχειο .....

Και αυτο ηταν.....

Και καλου κακου κανε save το παλιο bios (παλι στην απιφανει εργασιας)

Σε περιπτωση που δεν σ'αρεσει το καινουργιο ....

Θα ξανα περασεις το παλιο :)

Ε έχω χάσει τη μπάλα!

Στο site της Asus κοιτούσα και έλεγε πως για την P5W DH DELUXE πρέπει να γίνει το bios update μόνο μέσο Dos με το Afudos!

Έχω το 1407 και λέω να πάω στο 1901 που κατέβασα..

Παίζει κάνα link με το πρόγραμμα για να flashαρω μέσα από WindowsXP?

Link to comment
Share on other sites

το 1901 βγηκε επισημα στο site της asus και η ουσιαστικη αλλαγη που εχει ειναι οτι υποστηριζει επεξεργαστες με 1333 fsb aka quad πλην του 6600

δεν ξερω τωρα αν εχει καμια αλλη ουσιαστικη διαφορα που κανει καποιον αλλο να το βαλλει,αλλα το 17xx ειναι το πιο καλο ως τωρα απο οσο εχω καταλαβει.

τωρα για το update το προγραμματακι της asus που κανει τη δουλεια μεσα απο τα παρα8υρα ειναι σουπερ.κανενα προβλημα.εχω κανει 6 φορες update μεσω του utility αυτου και ολα καλα.ευκολο και γρηγορο και ασφαλες απο οτι φαινεται ως τωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 17:46]

το 1901 βγηκε επισημα στο site της asus και η ουσιαστικη αλλαγη που εχει ειναι οτι υποστηριζει επεξεργαστες με 1333 fsb aka quad πλην του 6600

δεν ξερω τωρα αν εχει καμια αλλη ουσιαστικη διαφορα που κανει καποιον αλλο να το βαλλει,αλλα το 17xx ειναι το πιο καλο ως τωρα απο οσο εχω καταλαβει.

τωρα για το update το προγραμματακι της asus που κανει τη δουλεια μεσα απο τα παρα8υρα ειναι σουπερ.κανενα προβλημα.εχω κανει 6 φορες update μεσω του utility αυτου και ολα καλα.ευκολο και γρηγορο και ασφαλες απο οτι φαινεται ως τωρα ;)

Ε δε μπορεί! Επίτηδες το κάνετε!!

Link ρε παιδιά! Please

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από subneo [Σήμερα, στις 19:39]

Ε έχω χάσει τη μπάλα!

Στο site της Asus κοιτούσα και έλεγε πως για την P5W DH DELUXE πρέπει να γίνει το bios update μόνο μέσο Dos με το Afudos!

Έχω το 1407 και λέω να πάω στο 1901 που κατέβασα..

Παίζει κάνα link με το πρόγραμμα για να flashαρω μέσα από WindowsXP?

Φτειαξε μια bootable δισκεττα με το Bios Update Boot Disk .... σιγουρα τωρα θα χωρεσουν και το Afudos αλλα και το BIOS.ROM ;)

Για οσους υποστηριζουν το Bios Flashing μεσα απο τα Win κατεβαστε AsusUpdate_70902....Εγω προσωπικα δεν συνιστω το Bios Flashing μεσω Win ......:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 18:00]

http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments_content.aspx?no=714&SLanguage=en-us

Google is your friend !

Εγω στην θεση σου θα εβαζα το 1707 ;)

Google IS my friend αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και είπα μήπως ήθελε καμία συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος..

Επίσης είδα στο site της Asus να λέει μόνο για το Afudos. Thnx για το link :)

ΥΓ Λες να βάλω το 1707 επειδή το 1901 είναι beta ε? Όχι για κάποιο άλλο λόγο?

@stratos1978 Κι εγώ πιστεύω πως από Dos είναι καλύτερα επειδή είσαι σε εντελώς καθαρό περιβάλλων, έτσι έκανα πάντα update, απλά, από Windows είναι ποιο εύκολα και μια φορά που είχα κάνει (P4C800-E dlx) δεν είχα κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από subneo [Σήμερα, στις 20:13]

Google IS my friend αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και είπα μήπως ήθελε καμία συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος..

Επίσης είδα στο site της Asus να λέει μόνο για το Afudos. Thnx για το link :)

ΥΓ Λες να βάλω το 1707 επειδή το 1901 είναι beta ε? Όχι για κάποιο άλλο λόγο?

Απλα ειναι δοκιμασμενο απο πολλους ;)

Και εγω αυτο εχω πανω τωρα......

It's your choice :flower:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το 1901 μέσο Dos..

Έτρεξα 3DMark05/spi/orthos και κάτι games στα γρήγορα και όλα δείχνουν οκ :)

Επίσης έχω την εντύπωση ότι παίζει καλύτερο o/c, τουλάχιστον σε σχέση με το 1407 που είχα.. Στα 430fsb δεν είχα post ενώ τώρα ξεκίνησε και κόλλησε στην εκκίνηση των Windows. Αυτά χωρίς ρεύματα και με 5/5/5/5/15 και με το παλιό bios και με το καινούριο

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι βετα το 1901...ειναι επισημο release της Asus απο την Πεμπτη το βραδυ που κοιταξα

παντως ξαναλεω οτι απο αυτα που ακουγονται στην πιατσα το πιο καλο αυτη τη στιγμη ειναι το 1707.αυτο φυσικα αν δεν εχεις quad με 1333 fsb

εγω παντως παραμενω με το 1602 μεχρι να δω εαν βγει κατι επι της ουσιας διαφορετικο.αλλα μαλλον 8α περασω το 1707 σιντομα.αρκετο beta testing επεσε εδω και κανα μηνα οποτε νομιζω ωρημασε και για μας :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.