Jump to content



Αγορα μνημης


anousios

Recommended Posts

Θελω να αγορασω 2Χ1G ποιοτικης μνημης DDR 400 με χαμηλους χρονισμους και 1Τ.

Δεν ασχολουμαι με overclocking οποτε δε κοιταω για μνημες με ψυκτρες, σωστα?

Ακουσα οτι αυτες οι TWINMOS (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554628-ποιο ειναι το κουμπι του συνδεσμου ρε παιδια?)ειναι καλες (e-shop, 213 ευρώ). Ειναι καλη μαρκα η Τwimos? Οσες ειναι ακριβοτερες σε αυτη τη σελιδα ειναι που εχουν ψυκτρες.

Λενε οτι εχουν latency 2,5...Aυτο τι χρονισμος σημαινει οτι ειναι σε μορφη ΧΧ-ΧΧ-ΧΧ-ΧΧ ?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ξενο link δε βλεπω να με βοηθαει σε κατι.

Το link που εγραψα εγω λεει οτι εχουν latency 2.5, αυτο τι χρονισμους υποδηλωνει?

Θα μπορω να εχω 1Τ & 400ΜΗz? Μεχρι τωρα με 4Χ512 σε περιβαλλον amd ειχα υποχρεωτικα 2Τ

Yπαρχουν καλυτερες απ τις Twinmos με παρομοιους ή καλυτερους χρονισμους?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις 1Τ ναι...χρονισμους δε γνωριζω...Ισως 2.5-3-3

Τσεκαρε και τις super talent

Δε λεει κατι παραπανω...τωρα για καλυτερες πας σε πολλα χρηματα παραπανω χωρις λογο...

Link to comment
Share on other sites

Α, ωστε οι πιο ακριβες ειναι στην ουσια χωρις λογο πιο ακριβες. Ωραια:)

Δηλ. αυτες ηΤwinmos ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορω να κανω στη τιμη αυτη.

Ειναι επωνυμη μαρκα αυτη η Twinmos, γιατι πρωτη φορα την ακουω(ομοιως τις super talent-μαλιστα αυτες που μου εδειξες ειναι με ψυκτρα).

2.5-3-3- ??? (σου διεφυγε το τελευταιο ψηφιο)

Ως τωρα ειχα Κingston value 4X512, 3-3-3-8, 400MHz, 2T που ειχα παρει με τα ιδια λεφτα!!

Αρα με συμφερει αυτη η αναβαθμιση ε?..

Και μια αλλη ερωτηση, η ταση 2.6V ειναι κατι ιδιαιτερο? Μπαινει σε οποιαδηποτε mobo?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπαίνει σε οποιαδήποτε μητρική υποστηρίζει ddr.

Πάντως δε πουλάει κανείς μνήμες που δουλεύουν μονό σε 2Τ.

Προφανώς κάποια ασυμβατότητα-δυσλειτουργία έπαιξε με τον memory controller του AMD και δουλεύουν μονό στο 2Τ είναι συχνά αυτά τα φαινόμενα όταν γεμίζεις και τις 4 θέσεις.

Όταν κάποιος πουλάει ddr400 μνήμες και λέει cas 2.5 εννοεί ότι υποστηρίζουν αυτό το latency τουλάχιστον για την ονομαστική συχνότητα που αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Δε τις ξεφορτωνομαι μονο και μονο γιατι ειναι 2Τ αλλα γιατι ειναι 4Χ512.

Τα 4 Χ 512 δημιουργουν προβληματα σε Αmd, και σε πολλες περιπτωσεις τρεχουν υποχρεωτικα στα 333ΜΗz. Mετα την αναβαθμιση επεξστη(απο 3200+ σε Χ2 4400+) αντιμετωπιζω προβληματα (οπως λεω και σε αλλο thread) και θελω οπωσδηποτε να αλλαξω τη μνημη με 2Χ1G, 400MHz, 1T και οσο γινεται χαμηλοτερα timings(ειχα 3-3-3-8 δηλ. χαλια) Ξερεις σε τι χρονισμους αντιστοιχει το latency 2.5??

Tωρα, η απορια μου ειναι, κοιτωντας και στο site του e-shop, εχει ακομα καποιες μνημες με 250-310... τα παραπανω λεφτα πανε στις ψυκτρες ή μπορει να εχουν και καλυτερους χρονισμους?

Η υπαρξη ψυκτρων στις μνημες ποσους βαθμους oC μπορει να κατεβασει τη θερμ/σια του επεξστη και της μητρικης?

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη των ψηκτρών στις μνήμες βοηθά μονό στην ψύξη των μνημών και αφορά την σταθερότητα τους υπό πίεση.

Αυτά θεωρητικά γιατί τις περισσότερες φορές οι κουβέρτες που βάζουν οι εταιρίες είναι για καθαρά διακοσμητικους λόγους

Το cas latency 2.5 είναι από μόνο του ένας χρονισμός (δε ξερώ αν είναι δόκιμη αυτή η λέξη για αυτές τις τιμές) Οι υπόλοιπες τιμές δεν εξαρτώνται από αυτή την τιμή άμεσα.

Συνηθισμένες τιμές latency κατασκευαστών σε μνήμες λογικού κόστους είναι συνήθως τα 2,5 3 3 7. (η τέλος πάντων δουλεύουν άνετα σε αυτές τις τιμές στην νορμάλ συχνότητα τους)

Ακριβότερες μνήμες υπόσχονται άτυπα μεγαλύτερες overclocking δυνατότητες

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο σφικτοι χρονισμοι σε ddr ειναι 2-2-2-5.

Μετα πας σε 2.5-3-3-7 μου φαινεται...

Οι πιο ακριβες μνημες πχ pc4000 ειναι κατασκευασμενες για να αντεχουν σε ψηλα fsb δλδ ειναι κυριως για o/c...

Δεν αξιζει να πας σε τοσο ακριβες...σου προτεινω τις super talent που ειναι γνωστη για της μνημες.

Η ψυκτρα βοηθα μονο στην μειωση της θερμοκρασιας των μνημων για να ειναι πιο σταθερες...

Link to comment
Share on other sites

οk παιδες, απο τη στιγμη που δεν ενδιαφερομαι καθολου για o/c (φυσικα...εδω εχω προβλημα και δε ξερω τι παιζει, θα μπλεξω και με o/c για να βαλω κι αλλο πονοκεφαλο??!!) αρα δε συζητω καθολου για μνημες με ψυκτρες αφου δεν θα υπαρχει λογος για το επιπλεον αυτο κοστος. Αρα δε συζηταμε για τις SuperTalent, σωστα blade??

Eπισης μου λετε οτι τα ακριβοτερα μοντελα σημαινουν μεγαλυτερες o/c δυνατοτητες. Αρα ουτε και αυτα τα συζηταμε. Αρα καταληγουμε στις TwinMos ως καλυτερη σχεση αποδοσης /τιμης?

Αυτο ομως που μενει ειναι τα timings. Δε μπορουμε να ξερουμε τι timings ακριβως εχει αυτο το μοντελο? Υπαρχει καποιο αλλο με γνωστους καλυτερους χρονισμους?(2-2-2-5, οπως ειπε ο Blade)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα διαλεγα τις super talent γιατι ειναι πιο φθηνες και πιο επωνυμες...

Δεν υπαρχουν πια σε μεγαλες ποσοτητες μετα τα ddr2.

Απ'εξω ή καμια μεταχειρισμένη αν βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπαρχουν?? Εχει στο πλαισιο.

Ωστε οι SuperTalent λες οτι ειναι πιο επωνυμες απο τις TwinMos?!

Αλλα, οπως ειπα, εχουν ψυκτρες, γιατι να πληρωνω για ψυκτρες?

Οι ΤwinMos ειναι μολις 4 ακριβοτερες.

Με τις υπολοιπες ερωτησεις μου, μπορω να ελπιζω σε απαντηση?...:)

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι...

Σιγα σιγα μας αφηνουν οι ddr λογω της ελευσης ddr2.

Αρα δεν υπαρχει πολυ stock σε ddr...εννοω σε καλες ddr.

Οι twinmos θεωρουνται απο τις πιο οικονομικες,οι super talent εχουν αλλο ονομα...

Τωρα η super talent πρεπει να ειναι cl3

Παρε τις twinmos και θα εισαι μια χαρα...

Για latency 2 δες τις mushkin ΗΡ-3200

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπες "παμε παλι"?? Δε ζητησα καποια επαναληψη, αυτα που ρωτησα δεν εχουν απαντηθει ως τωρα.

Γνωριζω οτι φευγουν οι ddr, μιλαω για συγκεκριμενα υπαρκτα μοντελα που ετοιμαζομαι να αγορασω.

Τελικα τωρα μου προτεινεις TwinMos...

Tι ειναι το cl3?

Ποια απο τις 2 εχουν χαμηλοτερους χρονισμους? Αυτο ειναι που με ενδιαφερει.

Δεν ψωνιζω απ εξω, αν γιαυτο το λογο μου εδωσες το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο παμε παλι κολλησες τωρα?:D

Λοιπον cl3 = cas latency 3 δλδ ο πρωτος χρονισμος.

Η twinmos εχουν οπως ειπες στο αρχικο Post 2.5 (2.5-3-3-7 προφανως)

Η super talent εχουν 3 αν ειναι ιδια με αυτη που εψαξα...μπορεις να παρεις τηλ το πλαισιο και να ρωτησεις για σιγουρα...

Twinmos εχουν 2,5 οποτε πας γι΄αυτες...

Το μαγαζακι ειναι ελληνικο...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μηνας που εχω αγορασει πακετο των 2 γβ......ειναι οι kingston hyperx με cl2 για την ακριβεια.....(2-3-2-6)οι χρονισμοι ειναι θεωρητικα καλοι........απο οτι βλεπω ομως εχουν εξαντληθει απο το e-shop που εγω τις αγορασα....αν σε ενδιαφερει ψαξε καπου αλλου....η τιμη τους ειναι περιπου στα 240

Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop υπαρχουν kingstons 1G για 216(δηλ.συνολο 232) αλλα με χρονισμους 3-3-3-8.

Προφανως το ονομα kingston μετραει περισσοτερο απο τηνΤwinMos που εχει 207 με latency 2.5.

Παντως αν βρεις το μοντελο αυτο που λες εντος των ημερων, μου σφυρας:)

Να ρωτησω και κατι αλλο με την ευκαιρια,

σε ενα παλιοτερο συστημα που χρησιμοποιω ως κατεβαστηρι, εχω εγκατεστημενες μνημες 2Χ256. Εν τω μεταξυ μου περισσευει και μια 512αρα. Τι ειναι προτιμοτερο να εχω, σε αυτο το συστημα, 2Χ256 ή 1Χ512? (dual channel mode δε παιζει γιατι η mobo ειναι sA και δεν το υποστηριζει).

Link to comment
Share on other sites

εχω κατι twinmos οι οποιοες δουλευουν 512ΜΒ 2.5-3-3-8 2Τ

Κατα πασα πιθανοτητα αυτα ειναι η ακομα πιο αργα τα timings

Το 2Τ ισως φταιει γιατι δε συνεργαζονται με αλλες 2 GEil Value που εχω (εκεινες ειναι 1Τ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.