Jump to content



προβληματα με Ε6600 κ λοιπα


abarth

Recommended Posts

ναι γενικα και το τροφοδοτικο να μην φταει ετσι και αλλιως πρεπει να παρεις αλλο!στην συνχεια δες με το χερι σου ακουμπντας την ψυκτρα αν ειναι ζεστη και πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

για το συστημα που ανεφερα

[μητρικη

επεξ

μνημη 1γβ

γραφικων καρτα 7800γτ

80γβ σκληρο (αυριο βαζω κ εναν 250γβ σκληρο σατα2 και οι 2)

ενα δβδ αντιγραφικο (μαλλον θα αλλαχτει κ αυτο)

και καποιες usb συσκευες ....(μοντεμ, εκτυπωτης κλπ) συνδεδεμενα ομως με usb2 hub με εξωτ.ρευμα]

420W φτανουν;

Link to comment
Share on other sites

Mε ενα καλο και επωνυμο τροφοδοτικο απο αυτα που σου προτειναν τα παιδια λογικα δεν θα εχεις προβλημα αν και πλεον τα 500w σε psu πανε να γινουν standard.

Εχε υπ'οψιν σου και το θεμα της επεκτασιμοτητας.Σε περιπτωση που θελεις να βαλεις αργοτερα επιπλεον σκληρους και μια πιο δυνατη καρτα γραφικων τα 420W θα ειναι λιγα...

Link to comment
Share on other sites

http://extreme.outervision.com/PSUEngine

κοιταξα εκει και ειδα πως τα 420 ειναι οριακοτατα....ποσο μαλλον απο μη επωνυμο τροφ.

με 2-3 πραγματα να βαλω αργοτερα θελω 450+...αρα παμε για 500+ :) ...

αιντε να ψαχνω τωρα να ταιριαζει με το κουτι (ειναι μιντι και στενο, οχι απο τα φαρδια) ....

Link to comment
Share on other sites

λεπον, για τροφοδοτικο ειμαι αναμεσα σαυτα:

(THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W ) http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700415

(Chieftec 500 WATT 24pin) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=873446

ποιο θεωρειται καλυτερο σε σταθεροτητα (διοτι πιστευω με καλυπτουν και τα 2 σε ισχυ);

θελω να παραγγειλω σημερα ή αυριο το πολυ για να στησω επιτελους το σύστημά μου....

Link to comment
Share on other sites

Δωσε κατι παραπανω και παρε αυτο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Εναλλακτικα κοιτα για καποιο Tagan.

Τη Thermaltake ποτε δεν την ειχα σε υποληψη στο θεμα τροφοδοτικο αν και η καινουργια της σειρα Toughpower λενε οτι ειναι καλη...

Link to comment
Share on other sites

εχμ

1.ειναι εγκατεστημενοι μια χαρα

2.χεχ, αυτα τα εχω κανει 100000 φορες... δεν ηταν εκει το προβλημα....ισως να εγινε καποιο σφαλμα στην εγκατασταση (δεν ξερω τι) αλλα οχι στις επιλογες....πρεπει να εισαι ειτε πρωταρης ειτε πολυ πολυ πολυ βιαστικος να κανεις εκει λαθος....κ πιστεψε με δεν εκανα εκει λαθος :) ...

3.εγκατεστημενοι οι πλεον προσφατοι

4.εγκατεστημενοι οπως προειπα...

τελικα αλλαξα τα παντα οπως θα διαβασες ισως αρα δεν ισχυει τπτ....ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ εχω κανει ακομα σεταπ το νεο συστημα (ψαχνω τροφοδοτικο) ..... οποτε δεν ξερω τι θα προκυψει :)

Link to comment
Share on other sites

λεπον, θα τρελλαθω ....chosen ή καποιος αλλος απο σαλονικα που εχει λιγο χρονο κ διαθεση οταν μπορει ας περασει απο το σπιτι να ριξει μια ματια...

πηρα λοιπον νεο τροφοδοτικο 580W TYPE-R - Black Hiper , πολυ καλη ποιοτητα, καλη ισχυς κλπ...

παιρνω κ 3 ανεμιστηρακια 8εκ και τα βαζω......

ΔΕΝ βαζω εξτρα παστα στον επεξ και χρησιμοποιω την ψυκτρα με την παστα που εχει....

τα βαζω να ξεκινησουν .....

μπαινω ΒΙΟΣ..... 51C ....ααα λεω.....

μπαινω ξανα μετα απο λιγο βιος...57.....μετα 63!......μετα 67 ....!!!

ε το κλεινω....βγαζω πολυπριζα ασφαλειας , τηλεορασεις, usb συσκευες (με εξωτ.τροφοδοσια...) ...και αφηνω μονο το πισι.....βγαζω ψυκτρα, καθαριζω, βαζω ξανα παστα artic5 ......

τρεχω βιος....51

ξανα 51

ξανα 52

για αρκετη ωρα 51-55 πιο πανω με τπτ......

βαζω το cd των windows που εχω κανει 100000αδες φορες εγκατασταση σε διαφορα πισις...

και αφου ξεκινησει να διαβασει τα αρχεια στην κλασσικη μπλε οθονη του setup (πριν πατησω οποιαδηποτε επιλογη [format κλπ] ....βγαζει το εξης μηνυμα:

"a problem has been detected and windows has been shut down to provent damage to your computer

if this is .........

technical information .....

stop: 0x0000007B (0XF7CB663C,0XC0000034,0X00000000,0X00000000) "!!!!

δοκιμαζω με αλλο σκληρο...τα ιδια !!!

τιιιιιιιιιιιι φταιει!?????

δεν αντεχω μιλαμε...πριν απο 3-4 μηνες εστησα ενα πισι μια χαρα....

πριν απο αλλους μερικους μηνες παλι μια χαρα σε ενα αλλο....

τετοιο πραγμα δε μου εχει ξανατυχει!

και δεν ξερω τι να κανω....και με θερμοκρασια αλλα και με τα windows τωρα!

....

δλδ σκεφτομαι την απολυτη ξεφτυλα...

να παω στο πλαισιο να τους πω να τοπαρουν κ να το στησουν αυτοι!.....

:)

(απο εκει εχω παρει τα παντα εκτος απο κουτι)

ααα

και κατι ακομα

το ανεμιστηρακι του επεξ κανει υπερβολικα πολυ θορυβο!....

Link to comment
Share on other sites

ναι τα εχω διαβασει αυτα....

λοιπον συμβαινει το εξης περιεργο ...

εχω 2 σκληρους σατα2....εναν φορμαρισμενο με τα windows οπως ηταν με την προηγουμενη μητρικη (gigabyte s3 αν θυμαστε με το προβλημα θερμανσης) ....και εναν αδιαμορφωτο που χρησιμοποιειται πρωτη φορα τωρα....

οποιον κ να επιλεξω για σεταπ εχω το ιδιο σφαλμα.

αν βαλω να εκκινει απο τον φορμαρισμενο & με τα windows σκληρο και οχι απο το dvd τοτε μπαινει στα windows.....βεβαια γινεται μια προσπαθεια να βαλει τους drivers της παλιας μητρικης αλλα σταματα εκει γιατι....δεν αναγνωριζει το wireless keyboard & mouse ......γενικως δεν πρεπει να αναγνωριζει τα usb devices .....(προφανως θελει να περαστουν οι usb drivers της νεας μητρικης abit ab9) .....

ετσι δεν μπορω να βαλω τα windows ξανα μεσα απο τα παλια windows.....

απο το cd βγαζει το γνωστο σφαλμα που ανεφερα παραπανω.....

τι να κανω;

θελει φλοπυ να περαστουν οι drivers για raid(μετα το Φ6)??? στο manual δεν γραφει τπτ τετοιο ....

τι να πω...με βλεπω παλι δευτερα στο πλαισιο ...για φλοπυ κ για να το δουν κ αυτοι :)

απο κ και περα η θερμοκρασια το οτι ειναι κ παλι 50-55 στο ΒΙΟΣ , παλι πολυ δεν ειναι; και με 3 ανεμιστηρακια 8εκ και με πολυ καλο τροφοδοτικο (βλεπω οτι εχει καλες τιμες στα volt) ......

με παστα artic5....

Link to comment
Share on other sites

και που μπορει να οφειλεται;

και καποια ενδεικτικα 'ντοκουμεντα' :)

τι βγαζει στο post start1tk2.th.jpg

η θερμοκρασια στο βιος tempbios1fz8.th.jpg

το προβλημα με το installation των windows 2001327896191259899_th.jpg

και το .....memtest! (φταιει η μνημη; η μητρικη; η θερμοκρασια;)

2001391266969863815_th.jpg

και μου κανει εντυπωση κ ο ηχος ....πολυ πολυ θορυβο το ανεμιστηρακι!!!!

θα ανεβασω κανενα βιντεακι να το ακουσετε :) ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.