Jump to content



R 600 photos ?


JohnnyX

Recommended Posts

Θεωρω οτι η nvidia κανει την αρχη και η Ατι ακολουθει.

Το μεγαλο μπαμ εγινε με τις πρωτες G-Force,μετα G-Force 5800 (μαπα αλλα υποστηριζε Pixel Shader 2.0 μερικως) ,σειρα 6 με 6800 (υποστηριξη Pixel Shader 3.0) και τωρα τελευταια με τις 8800 (DX10).

Σε αυτα η Ατι ανταπαντησε μετα απο καποιο καιρο και γενικα περιμενε πρωτα την nVidia να δει τι θα βγαλει και μετα απο μερικους μηνες κυκλοφορουσε βελτιωμενα προιοντα.

Ουσιαστικα απο την Ατι δεν εχω δει καποια καινοτομια με εξαιρεση με την 9700pro που οταν βγηκε εσπερνε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 16:05]

Η ΜΧ440 καταρχήν ειναι σαν να λέμε radeon 9250 τώρα, η χ1300 , χ300 κλπ. Καλύτερα να ειχες πάρει μια Τι300, 500 . . Και η 5700 βγήκε τοτε που 7αμουσε η Ατι οντως. 9700+9800 rampage. Ουτε Pcb σωστό δεν εφτιαχνε τότε η NV ποσο μάλλον κάρτες ολόκληρες.

Μετα απο αυτες αποφασισα να τα σκασω και πειρα μια 9800προ η οποια ειχε το R360 και την flasαρα σε χτ :worship: :worship: :worship:

Aυτη ηταν πραγματικα καλη αγωρα!

Παντος μια καρτα θρυλος για την nvidia ειναι η 6600gt!Απο AGP σε pci-e και sli εκδωση!

Εσπερνε για αρκετο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 16:17]

Εσυ με ποιον συμφωνεις ? με μένα ? η με τους άλλους ? :cool::p [spam mod off.]

Οπα!Οπα!

Τι αλλους ρε παιδια?

Φτιαξαμε και ομαδες?

Εγω λεω να την πουλεψω στα μουλοχτα γιατι προβλεπω να τρωμε ξυλο!:p

post-4561-1416072915,1458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 16:13]

nodsl το τελευταιο πως βγηκε?

10 μοντέλα έχει βγάλει η κάθε εταιρία.

imho η nvidia απο την εποχή του gf3 είχε να αλλάξει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ αρχιτεκτονική και το έκανε με το 8800.

Η ATi απο την άλλη μετά το 9800 που ηταν UBER καρτα και δάσκαλος, πήγε στο Χ1800 οπου ηταν μια ΝΕΑ αρχιτεκτονική, ουσιαστικα νεα. Και με το R600 θα αλλάξει πάλι αρχιτεκτονική.

So στην τελική για μένα η ATi δεν φοβάται να δοκιμάσει και να παίξει με νέες ιδέες. Και της κάτσουν στραβά όπως με το Χ1800 που για να μην ξεχνάμε και λέμε οτι θέλουμε σαν τσιπάκι ηταν υπέροχο ΑΝ δεν του καθόταν η στραβή στο manufacturing proccess.

Πάντως στην τελική το 24/7 ειναι αυτό που καθορίζει το προιόν και με τις 20άρες που έχουν πάρει την άγουσα θα χρειαστούμε κάρτες να πάιζουν σε 1680 ΝΕΡΟ....Ειδωμεν

EOF by me.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 16:19]

Θεωρω οτι η nvidia κανει την αρχη και η Ατι ακολουθει.

Το μεγαλο μπαμ εγινε... ..μετα G-Force 5800 (μαπα αλλα υποστηριζε Pixel Shader 2.0 μερικως)....

με την 5800 μπαμ...??? που βγηκε ΚΑΤΑΙΔΡΩΜΕΝΗ κανα 4αρι μηνες ΑΦΟΥ είχε βγει ήδη η 9700 και την μεχρι τοτε ΤΟΡ καρτα, ΤΙ4600, την βίαζε μολις εμπαιναν φιλτρα.. και ήταν και μαπα αν θυμαμαι καλα με 128Βιτ Ram (too lazy to google about it..:p).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

με την 5800 μπαμ...??? που βγηκε ΚΑΤΑΙΔΡΩΜΕΝΗ κανα 4αρι μηνες ΑΦΟΥ είχε βγει ήδη η 9700 και την μεχρι τοτε ΤΟΡ καρτα, ΤΙ4600, την βίαζε μολις εμπαιναν φιλτρα.. και ήταν και μαπα αν θυμαμαι καλα με 128Βιτ Ram (too lazy to google about it..:p).

Η σειρα 4 ειχε βγει πριν την 9700.Τοτε μονο η 8500 κυκλοφορουσε σαν μοντελο και ηταν εκτος συναγωνισμου.Τα ιδια με τη σειρα 6 που ηταν παλι κλασεις ανωτερη απο τη Χ800 κλπ.Τα ιδια θα συμβουν και τωρα με την Ατι μετα απο δυο μηνες να κυκλοφορει το R600 το οποιο λογικα θα ειναι καλυτερο στα σημεια...Τεσπα στο ιδιο εργο θεατες.Τουλαχιστον ο καταναλωτης να βγαινει κερδισμενος....

Link to comment
Share on other sites

@nodsl...

κοντευει να με τρελλανει το προηγουμενο post σου..:confused:

Πριν δεν ειχε tie!!

Eiχε nv>ati...

Και με βαση το νεο ποστ υποστηριζεις την ατι!(αν καταλαβα καλα)

Τι εχασα??

ΠΑντως και οι δυο εχουν καλα μοντελα...

H nv ξεφυγε με την 8800 ...oποτε ή θα βγει το R600 πιο δυνατο στα ιδια περιπου λεφτα...οποτε αντιο 500ευρο...

ή θα ειναι ελαχιστα υποδεεστερο και θα πλασαριστει κατω απο 400€...και ισως συμπαρασυρει και την nv μαζι..!

Αν γινει το πρωτο ...θα περιμενουμε πολλοι(σαν χρηστες) για καποια 8600GT σε νορμαλ τιμη..250€:weep: μονο και μονο για το dx10

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 18:30]

Αν εξαιρέσεις το sm3 και opengl, η Χ800 μάλλον είναι καλύτερη.

Ετσι νομιζω και εγω!

Ιδικα αυτη η Χ850ΧΤ πρεπει να ειναι καλητερη απο την 6800ultra!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dom [Σήμερα, στις 19:50]

Ετσι νομιζω και εγω!

Ιδικα αυτη η Χ850ΧΤ πρεπει να ειναι καλητερη απο την 6800ultra!

Ετσι ειναι τις εχω δοκιμασει και τις δυο Τις ειχα και τις δυο

Απλα μου εχει κανει εντυπωση πως και οι δυο ολο λενε και υποσχονται καλυτερα γραφικα αλλα ποτε δεν βλεπουμε την διαφορα που λενε:whistling :whistling

Ποιοτικα μπορω να πω οτι ειναι καλυτερες ποιοτικα οι ΑΤΙ με αφορνη και το προσφατο περιστατικο κανενα νεο μοντελο της ΑΤΙ δεν γυρισε πισω αντιθετα με την 8800 της Nvidia που οντως νεο ανακληθηκε κολπο εμπορικο ή απλα αληθεια???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 20:27]

ας ειναι καλυτερη, η πρασινη εχει ετη φωτος καλυτερους οδηγους και αυτο για μενα παντα ειναι παρα πολυ σοβαρο μειον.

Η κόκκινη κυρία δηλαδή σου δείχνει κόκκινη κάρτα στο multidesktop του linux? Δοκίμασε να αλλάξεις τo string(sic!) του cpu σε Α64 5555+ μπορεί να παίξει

Link to comment
Share on other sites

παμπαλαιο, κραταει κανα χρονο τωρα ο βηχας αυτος , στη 1800ΧΛ μου τη παλια. eye candy δλδ να γινεται δυσκινητο το συστημα , αυτο το λες eye candy ή αναλωση πορων γιατι ετσι μας αρεσει ή επειδη βαριομαστε να κανουμε κατι ελαφρυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω ακόμα την XL. Αυτό με το alt tab πρώτη φορά το ακούω. Για δώσε λίγο info να δοκιμάσω να δώ. Τι ρυθμίσεις είναι αυτές που χάνει.

Δυσκίνητο σύστημα? δηλαδή αν κάνω unistall το ccc θα κατέβει 1,2345 sec το PI?

*βασικά ξεχνάμε την παράμετρο που λέγεται M$, γιατί η μλκια της ATi ΑΠΑΙΤΕΙ .net2οπότε...

Link to comment
Share on other sites

αρα στα λογια μου ερχεσαι , τι φταιω εγω που τα εχει κανει πλακακια με τους Μ$

παραδειγμα:

παιξε fs2004 με τα φιλτρα ολα κανονικα και εκει που παιζεις κανε alt-tab και ξαναγυρνα στο παιχνιδι. βουαλα χαθηκαν τα φιλτρα. και σε αλλα παιχνιδια το εκανε (οχι ολα) αλλα αν θυμαμαι καλα και στο oblivion και ενα αλλο θα το θυμηθω αργοτερα. το εχουν αναφερει και αλλοι το προβλημα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.