Jump to content



R 600 photos ?


JohnnyX

Recommended Posts

NoDsl , δεν θελω να αγοράσω καινοτομία [παρτε την εσεις οι καινοτόμοι , Bic. ] , θέλω να αγοράσω κάρτα που να δουλευει απροβλημάτιστα. Aς μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η σειρά Χ1800 ας ηταν και καλό και χρύσο και πανέμορφο και γλυκουλι το τσιπάκι . Το αποτέλεσμα μετράει και αυτό δεν ήταν το αναμενόμενο . [wtf χάνω κατι ? ]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Ντάξει και το SLi δεν παίζει με όλα τα games και στο nfsmw είχα χειρότερο frame rate με τις 6600GT σε SLi αλλά δεν το κάνω θέμα :)

Καλό να έχουμε προτιμήσεις φίλε μου αλλά ντάξει η καραμέλα με τους drivers νομίζω έχει λιώσει προ-πολλού...

@ Athens γιαυτό μέχρι τώρα δεν έχεις βάλει το κόκκινο αντικαπιταλιστικό "έκτρωμα" στο κουτί σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατι με την εταιρία :) / Απλά η NV προσφέρει καλύτερες λύσεις ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ. <---[για μένα] Και να εισαι σίγουρος πως δεν εχω εταιρικά κόμπλεξ . Οπου δώ καλύτερα θα πάω.

??? sli ??? , να μιλήσουμε και για το crosfire που Περιθαλπόταν 2 γενιές ολόκληρες [Χ8ΧΧ - Χ1800 ] , αλλήθεια παίζει καλύτερα απο το sli αυτη την στιγμή ? ? ? ?

Τωρα για τους drivers τι να σου πώ . Αν νομίζεις πως ειναι ωριμότεροι της Nv, πάω πάσο. Εχεις δίκιο .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο καιρό καιρό με την Χ1900(τυχαίο παράδειγμα γραφικού επιταχυντή) δεν μπορούσες να πάιξεις oblivion σε 2560 με 16ΑΑ και 32AF και μακάρια η nvidia που έβγαλε το 8800 με το λιψό Dx10 και τη μη υποστήριξη 1080p(όπως λέει στο inquire δεν παίρνω και όρκο....) και είδες το φώς το αληθινό, θα κάνεις χριστούγεννα σαν άνθρωπος..

Οκ τα βλέπω. Έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι η ποιότητα της 8800 έιναι τρομερή και καλύτερη απο τις σημερινές, αντικειμενικά και μπράβο στην nvidia. Πριν απο την 8800 όμως είχε βγάλει κάρτα η nvidia με ανάλογο των αντίστοιχων ati cards η nvidia? Μήπως να δώσω rarακι me screenies σε bmp που καθόμουν και έβγαζα με 6800Gt και 9800pro? και μην αρχίσουμε για Sli AA και μλκιες.. Optimizattions aside.

Την γνώμη μου για το 8800 την έχω εκφέρει πολύ πριν κάνουμε αυτή την κουβέντα. Αν νομίζεις οτι μιλάω με άγνοια και αιθεροβατώ ντάξει απλά σταματάμε την κουβέντα εδώ

Tη γνώμη μου λέω. Για ακόμα μια φορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

παμπαλαιο, κραταει κανα χρονο τωρα ο βηχας αυτος , στη 1800ΧΛ μου τη παλια. eye candy δλδ να γινεται δυσκινητο το συστημα , αυτο το λες eye candy ή αναλωση πορων γιατι ετσι μας αρεσει ή επειδη βαριομαστε να κανουμε κατι ελαφρυτερο?

φανταζομαι δεν θα βαλεις vista..???Oυτε καποιος εχει σκοπο να αλλαξει μισο και βαλε h/w για να τρεχουν vista?

Αρχική απάντηση από Athens2004

NoDsl , δεν θελω να αγοράσω καινοτομία [παρτε την εσεις οι καινοτόμοι , Bic. ] , θέλω να αγοράσω κάρτα που να δουλευει απροβλημάτιστα. Aς μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλό μας σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η σειρά Χ1800 ας ηταν και καλό και χρύσο και πανέμορφο και γλυκουλι το τσιπάκι . Το αποτέλεσμα μετράει και αυτό δεν ήταν το αναμενόμενο . [wtf χάνω κατι ? ]

εξαρταται με ποια καρτα συγκρινεις την Χ1800..

Προσωπικα θεωρω ολες τις 7800 (με εξαιρεση την GTX/512) κατωτερες απο ΧΤ

ως προς την παραγωγη fps κατα το gaming..(φανταζομαι αυτο θελουμε ολοι,δεδομενων των φιλτρων/ρυθμισεων)

Η 7900GT δεν νομιζω να ηταν Η καρτα..και με 256Μb..

Και οταν βγηκε η Χ1900ΧΤ /512 δεν θυμαμαι να επαιζε καμμια αλλη καρτα στην κατηγορια...

Επαιρνες με 400λιγα μια καρτα που ευκολα γινοταν ΧΤΧ και απο nvidιa νομιζω μονο η 7900GTX με καμμια 500αρα υπηρχε..

Nα μην αναφερθουμε στο πιο ειναι καλυτερη μιας και θα καταληξουμε να μετραμε ενα-ενα τα παιχνιδια..

Οσο για αυτο...

Αρχική απάντηση από Athens2004

Απλά η NV προσφέρει καλύτερες λύσεις ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ. <---[για μένα]

εξαρταται απο το ποσο γρηγορα αγοραζεις...(οχι εσυ ...γενικα)

Μονο αυτη τη στιγμη κρινω σκοπιμη και συμφερουσα την αγορα καποια 8800 μιας και πραγματικα ουδεμια σχεση εχει με τα προηγουμενα..

(για καποιον που ψαχνει καρτα....οχι για καποιον που θελει να αλλαξει Χ1900/x1950/7950/7900GTX)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι τη γνωμη μας λεμε,για αυτο αλλωστε ειμαστε και σε αυτο το forum.

Απλα νιωθω σαν καταναλωτης οτι η Ατι περιμενει στη γωνια τους πρασινους,να δει τι θα βγαλουν και μετα να αποφασισει τι θα παραγει.

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι το R600 θα σπερνει και αυτο, και κατα πασα πιθανοτητα θα αφηνει την 8800 πισω.Για το σημερα ομως και οχι για μετα απο δυο μηνες οι πρασσινοι ειναι μπροστα και με διαφορα,εχοντας παρουσιασει μαι εντελως καινουργια αρχιτεκτονικη,με σημαντικη αυξηση επιδοσεων που σε ορισμενες περιπτωσεις αγγιζει το 70~80 % με οτι κυκλοφορουσε 20 μερες πριν και διατηρωντας τις ενεργειακες και ψυκτικες απαιτησεις σε σχετικα λογικα πλαισια για το performance boost που δινει (για κατι που η Ati δεν φημιζεται τελευταια).

Οσο και αν εχω στη καρδια μου την Amd που απο το πουθενα σταθηκε επαξια διπλα στην αυτοκρατορια της Intel και μαλιστα την ξεπερασε κιολας για ενα διαστημα 2 ετων,αν εστηνα σημερα μηχανημα απο το μηδεν θα πηγαινα για Core2.Kαι αυτο γιατι εκανε ενα μεγαλο αλμα μπροστα σε επιδοσεις κατι που κανει πλεον και η nvidia με τη σειρα 8.Και ολα αυτα σε ανταγωνιστικες τιμες.

Ολοι συμπαθουμε για τον ενα ή αλλο λογο καποια εταιρεια αλλα οταν ειναι να αδειασουμε το πορτοφολι μας πρεπει να βλεπουμε τι πραγματικα μας συμφερει να αγορασουμε,μακρια απο fanboyσμους...

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποια απο τις δυο εταιριες ειναι η καλυτερη ή τι ειναι το νεο τσιπακι της ΑΤΙ και τι μπορει να κανει.

Περα απο αυτο το ξαναλεω και ας γινω βαρετος μεχρι στιγμης προσωπικα δεν εχω δει ποτε την μεγαλη διαφορα μεταξυ ενος μοντελου και ενος προηγουμενου με βαση αυτα που λενε οι εταιριες για τις επιδοσεις αλλα αντιθετα βλεπω ατομα να λενε και να ξαναλενε ((( ΑΤΙ οχι Nvidia, Nvidia οχι ΑΤι λες και εχουν κατι να κερδισουν, κερδισμενες ειναι οι εταιριες αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΑΤΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΝVIDIA ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΑΤΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ NVIDIA απλα επιλεγω την καλυτερη στα χρηματα που θελω να δωσω και οχι στα χρηματα που θα ηθελαν οι εταιριες καθε λιγο να δινω:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξερω αν αργησα αλλα μολις διαβασα αυτο:

R600 has 512-bit external memory bus, Orton promises it takes no prisoners

Speaking at yesterday's AMD Financial Analysts Day, Executive Vice President of Visual and Media Businesses, Dave Orton, appeared to throw down the performance gauntlet in favor of AMD's upcoming R600 GPU. Having had over a month to study NVIDIA's G80, Orton did not seem the least bit intimidated. In a slide entitled "R600: Why we lead in graphics", Orton promised that even if the name of the company had changed, that the commitment to GPU performance leadership had not. He promised a "take no prisoners" approach to performance leadership for AMD's new GPU.

More interestingly, in his verbal remarks Orton reported (at roughly the 1:22:30 mark of the webcast) that one of R600's key advantages would be "new levels of memory bandwidth to the graphics subsystem, and bandwidth is critical to graphics performance." As all graphics geeks know, AMD pioneered the move to GDDR4 memory with the Radeon X1950 XTX, which gave them a temporary advantage in bandwidth. However, in the period since NVIDIA has released the 384-bit GeForce 8800 GTX, whose memory bandwidth crushes the X1950 XTX by 86.4GB/s to 64.0GB/s. It is impossible that AMD could regain a significant enough advantage in bandwidth to be cited by Orton as a major competitive advantage without following NVIDIA north of the 256-bit bus that has been a mainstay of the ATI/AMD high-end products since 2002's Radeon 9700 Pro.

R600 will therefore feature a 512-bit external memory bus, likely using 1.2GHz GDDR4 for ~153GB/sec from memory pool to chip, to back up the smack AMD's Executive Vice President laid down.

In other tidbits, Orton also vowed to be first to the 65nm technology process, but did not disclose which product he had in mind for the honor, nor even product type, GPU or chipset. Our graphics-oriented notes (and a few selected slides) on the rest of the conference are included inside, if you dare to take the red pill.

http://www.beyond3d.com/forum/showthread.php?t=36695

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.