Jump to content



22" και TN Panel ή 21" και SPVA Panel ?


kostas578

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΝTG [25-12-2006 21:38]

Κατι ειχαμε πει νομιζω??!!!??

Δεν νομιζω να θες να τη βγαλεις καθαρη με 3 γραμμουλες???:D:p

Pics ,ανω κατω και πλαγιως και τελικοτατη τιμη για να ρθει στην πορτα σου!

(θελω glossy...δεν μπορω χωρις :()

φιλε μου δυο μερες την χαρηκα και κατεβηκα αγρινιο για γιορτες. αν ειναι μπορω οταν ξανανεβω να σου βγαλω απο καθε γωνια τις φωτο :)

Παντως 2 μερες που την ειχα πανω δεν ηθελα να σηκωθω απο το pc. Και οχι μην παρεις glossy εκτος και αν ζεις παντα στο σκοταδι :)

ΥΓ. ασε που το ξαναλεω για χιλιοστη φορα. 20 ιντσες ειναι πολυυυυυυ μικρες για αυτη την αναλυση. κουραζουν. 22 χαλανε την ευκρυνεια οποτε 21 aaaaall the way :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

γιατί έχει σωστό το μοντέλο ; αυτο το SM τι είναι; ουτε στη samsung υπάρχει, ούτε στο prad.de. Μάλλον ο ποιητής θέλει να πει SynchMaster...

τέσπα, αυτοί χάνουν που δεν βάζουν τις extra εισόδους γιατί είναι αρκετά σημαντικό πλεονέκτημα του monitor. εγώ θα το χτυπήσω πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μακριά από οθόνες με 22inc tn είχα πάρει το Maestro 220Wdv της packard bell http://support.packardbell.com/uk/item/index.php?i=spec_maestro220Wdvπ=platform_monitor_maestro

γιατί το βρήκα 400 στο makro και ξενέρωσα. Τραγικά χρώματα, ακόμα και στην ιδανική απόσταση το χρωμα ξεκινούσε μπλέ και γινόταν τυρκουαζ στην άλλη γωνία. Βεβαια είχα το κορυφαίο crt mitsubishi 930sb οπότε δύσκολη η σύγκριση. Πήρα το 215tw και μπορώ να πώ ότι αξιζει τα λεφτα του ακομα και διπλα στην crt είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα παρελαβα απο το pixmania ενα νεο Samsung 215TW προς αντικατασταση του 1ου ελλατωματικου. Περιπου 15 μερες δλδ απο την ημερομηνια που παρελαβαν πισω το ελλατωματικο και το εστειλαν προς ελεγχο στην Samsung και 29 μερες απο την ημερομηνια της αρχικης παραγγελιας μου. Προς το παρον λειτουργει και ελπιζω αυτο να ειναι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

μικρότερo dot pitch για πιο καθαρό κείμενο

Σχετικά με το dot pitch έχω ακούσει ότι όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο πολύ κουράζει.

Οι 19" έχουν το μεγαλύτερο (0.294) και θεωρούνται οι πιο ξεκούραστες. Οι 20"W έχουν 0.256, οι 21"W 0.269 και οι 22"W 0.282.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά αποφάσισα μετά από πολλή σκέψη να παραβλέψω τις φήμες περί input lag και παρήγγειλα την 215tw από Πλαίσιο... ’σχετο με οθόνες, αλλά θυμάμαι κάτι ανάλογο να λέγεται και για το logitech mx1000 laser mouse και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με αυτό. Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα γίνει και τώρα (φτου φτου...) :)

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα χρειαστω μια οθονη 21-24"(μαλλον wide).Την χρειαζομαι για 3dstudio και photoshop ,και οι απαιτησεις σε ευκρινεια και καλο χρωμα ειναι πολυ μεγαλες.Τωρα δουλευω με ενα sony F520 ,21" που ειναι ενα πολυ καλο crt

Δηλ. εχω δει το Τ213 της samsung και δε μου ειπε πολλα πραγματα σαν ευκρινεια ,σα χρωμα δε μπορω να ξερω.Οτι αλλο εχω δει σε Lcd ,ηταν αρκετα κακο.

βλεπεις το 214Τ με ~660,το 244Τ με ~1100 και βλεπω κατι Nec ή EIZO με 1,5 εως 2 φορες τα λεφτα αυτα για ιδιες ιντσες.

Τι παιζει ειναι οντως επαγγελματικες οθονες;

Εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα.

Ειναι υπερτιμημενες;

Εχει κανεις εμπειρια;

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 18:00]

Καταρχας οι 21 απο τις 24 ιντσες εχουν τεραστια διαφορα... Αποφασισε που θες να πας πρωτα καθως μιλαμε για 2πλασια τιμη

Τα χρηματα μπορει να αποφασισω να τα διαθεσω(απο 600-1600ευρο ας πουμε).Εννοειτε οτι προτιμω 24αρα.

Αλλα αν πχ με μια 21" των 660ευρο εχω το 90-95% της ποιοτητας μιας 21 των 1100ευρο ,τοτε η διαφορα δεν αξιζει τα χρηματα και να αποφασισω για το φτηνο 21" + μια 17αρα ορθια στο πλαι.

Το ιδιο ισχυει για τι 24αρες μια dell των 1000ευρο σε συγκριση με μια Ειζο των 1600+ευρο,Αν ομως αγοραστει μια 24αρα αυτη θα κανει την δουλεια μονη της γιατι το wide ειναι ιδανικο για αυτα τα προγραμματα.

Η ουσια ειναι οτι υπαρχει αναγκη για ποιοτητα.Οταν σχεδιασεις ενα κοκκινο τοιχο πχ. αυτος εχει απανω 100 αποχρωσεις του κοκκινου,θελω να βλεπω τις 85.δεν εχω τις απαιτησεις ενος επαγγελματια φωτογραφου,αλλα πρεπει να μπορω να εχω ενα αξιοπιστο χρωμα για να ξερω τι παραγω.Ο τελικος φωτορεαλισμος στην οθονη να ειναι κατα 95% αυτος που τυπωνεται.

Πολλα, αρκετα καλα μονιτορ εχουν εντυπωσιακο χρωμα.Αυτο ομως μπορει να μην ειναι σωστο.Συνηθως δεν ειναι.

Εχω δει μονιτορ σε αρχιτεκτονικα γραφεια πελατων που δε τα θελω ουτε για χαρισμα.Δεν ειναι υπερβολη.Απλα δεν κανουν την δουλεια.Το σημαντικο ειναι να μην κανω το λαθος να παρω ενα κακο μονιτορ.Και να κανω παραλληλα και οικονομια.

Αν ομως εξυπειρετει την κουβεντα ας πουμε οτι ενδιαφερωμαι για 24αρα

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι σιγουρος οτι θα σε καλυψει (μιας και μονο τα ματια σου το ξερουν αυτο)

μπορεις να παρεις(αφου δεις εννοειται) 2χ ΗΡ 2065 κοντα στα 500€(sips panel) ή 2χ Dell 2007wfp(τρελλη πιθανοτητα για sips πανελ) κατω απο 500€ (η μια εννοειται) και με λιγα λεφτα ακομα να παρεις ενα οργανο να ρυθμισεις σωστα την οθονη σου (colorimeter).

Και οικονομικα 8α κανεις τη δουλεια σου και σωστα..(και θα εχεις ενα desktop 3200χ1200).

(Δεν ξερω αν τις γυρισεις σε pivot παιζει να εχεις ενα πιο λογικο 2400χ1600 για την 4:3 ΗΡ)

Εναλλακτικα καποια 24αρα του στυλ samsung 244Τ ή dell 2407 (ιδως αν προηγηθει τηλεφωνο στην dell hellas) παρεα παλι με καποιο οργανο για σωστωτερη ρυθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.