Jump to content



22" και TN Panel ή 21" και SPVA Panel ?


kostas578

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Είμαι και εγώ ενας από τους πολλούς που ψάχνουν wide οθονούλα... Είμαι νεο μέλος αν και σας παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες. Τώρα όμως έφτασε η ώρα τις αγοράς, οπότε θέλω τα φώτα σας :) Η αλήθεια είναι ότι τείνω στην 215tw, αν και ξεπερνάει λίγο το budget μου. Γενικά με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα απεικόνησης και απ' ότι έχω καταλάβει η 215tw είναι ότι καλύτερο... Αύτο που πραγματικά με προβληματίζει είναι οτι την φέρουν ελάχιστα καταστήματα, και δεν θα ήθελα να την παραγγείλω από το τελευταίο σκρουτζομάγαζο... Όσοι την έχουν ήδη πάρει/παραγγείλει, αν μπορούν να μου στείλουν ενα PM να με κατατοπίσουν (Μορφέας, Κώστας και όσοι άλλοι...)

Link to comment
Share on other sites

Η NEC έχει σίγουρα καλύτερο responce time. Από εκεί και πέρα όμως, έχει χειρότερο uniformity, υψηλότερο black spot (που σημαίνει χειρότερο μαύρο), χαμηλότερο white spot, +το glosy panel της, το οποιό μπορεί να είναι εντυπωσιακό σε ταινιές κλπ, δεν παύει όμως να γίνεται ενοχλητικό/κουραστικό σε καθημερινή χρήση... Μην μου πεις οτι δουλέβεις πάντα σε απόλυτο σκοτάδι.... Κατά τα άλλα ειναι πιο ακριβή και είναι και μία ίντσα μικρότερη... Ποιος ο λόγος λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πώ αρκετούς λόγους όπως: καλύτερο responce time,μεγαλύτερες γωνίες θέασης,καλύτερο κοντράστ με το ADVM ενεργοποιημένο(1600:1), μικρότερo dot pitch για πιο καθαρό κείμενο και καλύτερη πιστότητα χρωμάτων αλλά παίζουν ρόλο και οι προτημήσεις του καθενός.

Πρόβλημα με το glosy εγώ δεν είδα εκτός αν έχεις πηγή φωτός που να χτυπάει πάνω στην οθόνη.Την έχω δει την οθόνη σε σπίτι φίλου μου.

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτα που ειπε ο gbiefoxi + οτι ειναι κατα μια ολοκληρη ιντσα μικροτερη και ολα φαινονται πολυ πιο μικρα και κουραζεται το ματι

και εγω την εχω δει την οθονη σε σπιτι φιλου μου και σαφως ισχυουν ολα τα παραπανω. Ειδικα στις ταινιες με αριστα το 5 παιρνει 1,5 οταν η samsung παιρνει 4. Προσπαθω να θυμηθω που βρηκα το συγκριτικο. Οταντ ο βρω το επικολλω

Link to comment
Share on other sites

Για τις γωνίες θέασης, νομίζω ότι ίδιες είναι. Όσο αφορά το contrast... Πιστεύεις στα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες? Ότι reviews και να δεις, θα καταλάβεις οτι ειδικα σε αυτό τον τομέα, οι οθόνες έχουν μεγάλη διαφορά. Όσο για το dot pitch... δλδ εσύ θα έπαιρνες 17άρα αντί για 19άρα? Γιατί εγώ απλά το βλέπω ότι μπορείς να έχεις την οθόνη σου 15 εκατοστά πιο πίσω... Και επειδή και εγώ έχω δει τo glossy της NEC, ενα πορτατίφ πάνω στο γραφείο σου δεν έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεφεύγουμε όμως... Καλή χρυσή η samsung, σημασία έχει όμως ότι η οθόνη δεν παίζει γενικά σε μαγαζιά... αυτό είναι το προβλημά μου. Η επίσημη αντιπροσωπία μόλις μου είπε οτι θα ξεκινήσουν να την φέρνουν σε 2 εβδομάδες περίπου... Τι γίνεται λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Κατι σχετικο με το input lag για την samsung (Κωστας, Μορφεας η οποιος αλλος την εχει)? Αντε και ζηλευουμε...

Η αντιπροσωπεια ειπε πως θα ερθει στις δεκα του μηνα. Οποτε λογικα 10-11 θα την εχω.

Οπου εχω δει συγκριτικο λεει πως δεν παρατηρειται προβλημα σε κανενα παιχνιδι.

Αν δεν τους εμπιστευεσαι παρε την απο pixmania

Link to comment
Share on other sites

Pixmania γενικά δεν πολυθέλω καθώς δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστείς εγγυήσεις... Σήμερα πάντως έγινε το εξής παράξενο. Ενώ η επίσιμη αντιπροσωπία της Samsung μου είπε ότι η εισαγωγή της 215tw θα αρχίσει γύρω στις 15 του μήνα, σε ένα απο τα τηλέφωνα που μου έδωσε από τα μαγαζιά που συνεργάζεται, μου είπαν οτι αν την παραγγείλω τώρα, σε 1 το πολύ 2 μέρες θα την έχω στα χέρια μου... Πώς γίνεται αυτό δεν κατάλαβα... Το μαγαζί αυτό συνεργάζεται με την αντιπροσωπία! Τι να πρώτοπιστεψω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις 11/12 παρηγγειλα την Samsung 215TW απο το pixmania. Την παρελαβα στις 14/12.

Την συνδεσα στο pc μεσω DVI και αρχισα να ψαχνω τις επιλογες της,κτλ. Μετα απο κανα μισαωρο εσβησε ξαφνικα. Δυστυχως οτι και να δοκιμασα δεν ειχε αποτελεσμα. Επικοινωνησα με το pixmania και μου ειπαν οτι θα στειλουν την UPS να παρει πισω το μονιτορ προς ελεγχο και αν διαπιστωθει προβλημα θα γινει αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων αναλογα τι επιθυμω εγω. Γενικα το pixmania μου εδωσε αριστη εντυπωση σε θεματα εξυπηρετησης,οργανωσης αλλα σταθηκα ατυχος με το συγκεκριμενο ελλατωματικο μονιτορ. Στην ιδια παραγγελια πηρα και ενα ραδιο-cd με usb port για το αυτοκινητο μου που λειτουργει αψογα (JVC 821). Προς το παρον δεν εχω καποιο νεοτερο γιατι το μονιτορ μεσω του tracking της UPS φαινεται να μην εχει παει ακομα στο pixmania. Ισως λογω εορτων...Θα δουμε απο μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και στο τηλεφωνο και στο εμαιλ. Για την ακριβεια με τηλεφωνικη επικοινωνια εχει callback(δλδ σε τηλεφωνουν αυτοι, δεν χρεωνεσαι) και μιλησα μαζι τους περιπου 10 secs απο την στιγμη που εβαλα το τηλεφωνο μου στην φορμα που εχουν στην σελιδα τους. Μολις πατησα να στειλω την φορμα, σε 2" με πηρε τηλ αυτοματα το συστημα τους και μετα απο ελαχιστα secs με συνδεσε με μια κοπελα που μιλαγε ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο pixmania την αγορασα. Σε 2,5 ημερες την ειχα και αντιμετωπισα κορυφαια εξυπηρετηση. Μπορουσα να δω που ειναι το μονιττορ μου καθε στιγμη και αν αργουσε ηξερα ποιος φταει.

Ηρθε σε μια μαυρη πλαστικη σακουλα που προστατευαι το κουτι, τοσο απο γρατσουνιες οσο και απο αδιακριτα βλεμματα που θα ηθελαν να μαθουν τι εχει το δεμα :>

ΥΓ. για να μην βγω offtopic η οθονη ειναι απλα κορυφαια. Εχει τα παντα. Την προτεινω ασυζητητα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

και εγω απο pixmania την αγορασα. Σε 2,5 ημερες την ειχα και αντιμετωπισα κορυφαια εξυπηρετηση. Μπορουσα να δω που ειναι το μονιττορ μου καθε στιγμη και αν αργουσε ηξερα ποιος φταει.

Ηρθε σε μια μαυρη πλαστικη σακουλα που προστατευαι το κουτι, τοσο απο γρατσουνιες οσο και απο αδιακριτα βλεμματα που θα ηθελαν να μαθουν τι εχει το δεμα :>

ΥΓ. για να μην βγω offtopic η οθονη ειναι απλα κορυφαια. Εχει τα παντα. Την προτεινω ασυζητητα

Κατι ειχαμε πει νομιζω??!!!??

Δεν νομιζω να θες να τη βγαλεις καθαρη με 3 γραμμουλες???:D:p

Pics ,ανω κατω και πλαγιως και τελικοτατη τιμη για να ρθει στην πορτα σου!

(θελω glossy...δεν μπορω χωρις :()

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578 [26-11-2006 14:24]

VIEWSONIC X 22'' VX2235WM και

Samsung 21" SyncMaster 215

1680Χ1050

Η χρήση θα είναι κυρίως για browsing, movies, programming και σπάνια για COD2, NFS.

Αν και οι οι δυο οθονες προσφερουν σχετικος μεγαλουτσικη τελικη αναλυση

(αν και υπαρχουν και οθονες με ακομα μεγαλυτερη τελικη αναλυση)

Kαμια απο αυτες τις 2 οθονες που προτεινεις δεν ειναι ιδιαιτερα εξαισια στο ειδος τους

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=918024

αυτή που εμφανίστηκε ξαφνικά ως νέο μοντέλο να υποθέσω ότι έχει κουτσουρεμένες τις εξόδους σε σχέση με αυτήν:

http://www.pixmania.com/gr/gr/259402/art/samsung/ieuic-tft-21-syncmaster-2.html#fichetechnique

???

πότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε σοβαρά μονιτορ >20'' εκτός από eizo στο πλαίσιο/eshop; :D

έχω βαρεθεί την αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.