Jump to content



VAT....


giannakis1984

Recommended Posts

υπάρχει τρόπος αγαπητοί lab-ίτες να γλυτώσει κάποιος το VAT από μια αγορά από e-shop του εξωτερικού???

αν υπάρχει όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι θα ήθελαν να τον μάθουν :D :D

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι απο Ε.Ε. τότε πληρώνεις το φόρο εκεί, που μπορεί να είναι λιγότερος(Γερμανία , 16%) και κόβεις κανονικά τιμολόγιο αν θες.

Από Αμέρικα δεν χρειάζεται να πληρώσεις το ΦΠΑ, συνήθως αρκετοί Αμερικάνοι ότι βγάλουνε στο ebay αναγράφουνε τιμές χωρίς ΦΠα, και σου λένε πλήρωσέ το μετά αν είσαι από το ΑΜερικα αλλιώς αν πάει το δέμα εξωτερικό no φόρος..... Πάντως αν πληρώσεις το ΦΠΑ, είναι υποχρεωμένοι να στο επιστρέψουνε οι Αμερικάνοι, επειδή θεωρείται και καλά ότι θα πληρώσεις το ΦΠΑ εδώ στα τελωνία...

Ενας θείος μου πήρε ipod από Αυστραλία(ήτανε για διακοπές) με ΦΠΑ, όταν ήτανε να γυρίσει στο Ελλάντα ,στην έξοδο του αεροδρομίου της Μελβούρνης, του είπαν να τους αφήσει ένα αριθμό πιστωτικής, με σκοπό να του επιστρέψουνε τους φόρους που πλήρωσε,με σκεπτικό θα πλήρωνε στην είσοδό του εδώ το ΦΠΑ.Εδώ πέρασε χωρίς να δώσει τπτ στο αεροδρόμιο, και μετά από 2-3 μέρες του επιστρέψανε τους φόρους η Αυστραλιανή πολιτεία.....

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι επαγγελματίας και το ποσό του φ.π.α. ξεπερνά τα 3.000 ευρώ τότε δεν το πληρώνεις. Φυσικά τα προϊόντα που θα αγοράσεις πρέπει να είναι σένα και όχι για να τα πουλήσεις σε 2ο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και το ΑΦΜ (VAT) να είναι registered για ενδο-Κοινωτικές αγορές/πωλήσεις (μόνο εταιρίες).

Δοκίμασε το ΑΦΜ εδω : http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm

Ρίξε και εδώ μια ματια -> http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/el/faqvies.htm

Αρχική απάντηση από Artist_

Αν είσαι επαγγελματίας και το ποσό του φ.π.α. ξεπερνά τα 3.000 ευρώ τότε δεν το πληρώνεις. Φυσικά τα προϊόντα που θα αγοράσεις πρέπει να είναι σένα και όχι για να τα πουλήσεις σε 2ο πρόσωπο.

Δεν ισχύει αυτό. Το ποσό μπορεί να είναι και 0.01 ευρώ. Προσφατα αγοράσαμε από Αγγλια software (ΤrendMicro) αξίας 18+κατι λίρες με πιστωτική και μετά από email με το ΑΦΜ μας επεστράφει ο ΦΠΑ (κάπου 4.5 λίρες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

μπορώ να βάλω το αφμ του και τα δικά μου στοιχεία???

Ναι αμέ ,τουλάχιστον σαν τόπος αποστολής κανένα πρόβλημα λογικά.Αλλά για λεπτομέρειες δε ξέρω, διάβασε και ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσαν τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

μπορώ να βάλω το αφμ του και τα δικά μου στοιχεία???τον "VAT" τον πληρώνω και μου επιστρέφετε μετά ή δεν τον πληρώνω εξαρχής???

Toν ΦΠΑ/VAT τον πληρώνεις κανονικά και ΔΕΝ σου επιστρέφετε. Δοκίμασες τον ΑΦΜ/VAT στο πιο πάνω site ? Αν ειναι "VALID" τότε ΔΕΝ τον πληρώνεις (ουτε εκεί, ούτε εδω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

δοκίμασα το αφμ και μου το έβγαλε valid.....αν προχωρήσω δηλαδή την διαδικασία θα πληρώσω μονό τα μεταφορικά και το προϊόν και όχι τον vat σωστά???

Συνεννοήσου με τον έμπορο. Κανονικά μόνο αυτά θα πρέπει να σου χρεώσουν. Δώσ' του το ΑΦΜ σου και αν σου πει "μα μου" δώσε του τα παραπανω link που σου έδωσα. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.