Jump to content



Ποιόν pci sata controller (...πρώην πρόβλημα με Sata σε NF7-s)


mech5107

Recommended Posts

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω μια παλιά καλή NF7-s με 2 80αριδες WD PATA.

Είπα λοιπόν να τσιμπήσω 2 80αριδες ακόμα αλλά SATA για raid 0(barracuda 7200.7) .

Δεν είχα ποτέ πρίν SATA δίσκο στο σύστημά μου.

Σήμερα μόλλις τους παρέλαβα, μίας και είχα χρόνο λέω να τους δοκιμάσω.

Τους συνδέω και τους 2, ανοίγω το pc, τους ρυθμίζω για raid 0, κάνω restart και διαπιστώνω ότι δεν μπορεί να μπεί στα Win. Κολλάει ακριβώς πρίν βγεί η μπάρα των XP. Βγάζω τους 2 ΑΤΑ και αφήνω μόνο τους SATA και πάω για να κάνω εγκατάσταση Win. Βάζω δισκέτα φορτώνει τα δίαφορα αρχεία και εκεί που λέει setup is starting windows (ή κάπως έτσι...) μένει εκεί και δεν προχωράει. Αν δεν βάλω δισκέτα προχωράει κανονικά αλλά προφανώς δεν βρίσκει κανένα δίσκο. Τα ίδια γίνονται και αν βάζω είτε τον ένα μόνο δίσκο, είτε και τους δύο αλλά όχι raid.

Εβαλά και ένα παλιό 15αρι WD με το seriellel και έκανε ακριβώς τα ίδια...

Οπότε υποψιάζομαι ότι φταίει ο sil 3112 της nf7-s. Tι να κάνω ρε παιδιά?

Είχε κανεις συναντήσει κάτι παρόμοιο?

Τhanks και sorry για το μεγαλο post...:o

Edit: Να πώ ότι οι sata δισκοι αναγνωρίζονται μιά χαρα, όπως και ο 15αρις με το seriellel

Ομως στο utility της Seagate, στο πρώτο τεστ που κάνει κολλάει στο 100% και δεν προχωράει...

Link to comment
Share on other sites

Στο Bios της μητρικής > intergraded peripherals > Onboard PCI denice > έχεις ενεργοποιήσει το Serial ATA Controller και το SATA RAID Rom?

Δε το αναφέρεις γι αυτό το γραφώ.

Εγώ έχω συνδέσει έναν sata δίσκο και γι αυτό δεν έχω ενεργοποιημένο το raid rom... και επίσης επειδή δεν έχω στημένο το λειτουργικό στον sata στήνω τον driver μετά την εγκατάσταση των win.. οπότε δεν έχω παρόμοιες συνθήκες για να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.

Αν και αναφέρεις ότι τους αναγνωρίζει κανονικά οπότε λογικά θα έπρεπε να έχεις κάνει κάποια από τις παραπάνω ρυθμίσεις

Το επόμενο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κοιτάξεις αν το floppy διαβάζεται κανονικά και να ελέγξεις αν έχεις κατεβάσει τους σωστούς drivers επίσης να ελέγξεις αν οι δίσκοι είναι sata2 και αν τους έχεις ρυθμίσει στο sata1

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και με το raid rom και χωρίς, με ένα ή και 2 σκληρούς, σε raid ή όχι.

Οι δίσκοι είναι sata1 seagate barracuda 7200.7.

Στο bios είναι ενεργό προφανώς ο sata controller.

Θα τσεκάρω το floppy και θα δώ.

Αλλά με ένα δίσκο σε απλό mode ο controller εκεί που φορτώνει τα win με την μπάρα κολλάει με το που φτάσει στην δεξιά πλευρά για πρώτη φορά. Και σε safe mode Κολλάει σε ένα mups.sys αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, απλά το αναφέρω....

Link to comment
Share on other sites

Ο 3112 είναι λίγο βλαμμένος η αλήθεια είναι. Είχα διαβάσει πολλά κάποια στιγμή που είχε πέσει μία τέτοια στα χέρια μου.

Κάνοντας BIOS update απ'ότι θυμάμαι, περνάει και Bios στον 3112. Δεν θυμάμαι ποια έκδοση όμως.

Δοκίμασες να βγάλεις όλα τα άλλα μήπως και σου κολλάει σε κάτι άλλο ??

Link to comment
Share on other sites

Bios έχει το 4.2.50 και υπάρχει και 4.2.79 αλλά με moded bios με το 4279 πάλι τα ίδια έκανε...

Δοκίμασα χωρίς ide δίσκους....

Εδώ λέμε ότι στο bios του sil αν πάτησω να κάνει Low-level format δέν προχοράει καθόλου. Και το utility της seagate κολλάει στο τέλος του πρώτου τεστ.

Link to comment
Share on other sites

’ρα προφανώς δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.. κάτι έχει πρόβλημα.. η οι δίσκοι σου ή ο controller

Να έχουν όλοι οι δίσκοι πρόβλημα και ο IDE με serilel λίγο απίθανο μου μοιάζει.

’ρα καταλήγουμε στον controller..

Δε ξερώ τι παίζει τώρα πια με τα bios εγώ είχα σταματήσει εδώ και κανένα 2 χρόνο να κάνω έχω μείνει στο nf7 d27 (έχει το SATA ROM V4.2.5.0)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον έχει πρόβλημα ο controller της μητρικής...:cry:

Οπότε λέω να πάω σε pci card με sata.

Βρήκα στο scroutz αυτό

Αυτό που θέλω είναι να έχω raid 0. Mε αυτόν τον controller θα υπάρχει μείωση επιδόσεων σε σχέση με τον ενσωματωμένο, λόγω του pci?

Από χρήση CPU να φανταστώ θα είναι πιο μικρή απο τον ενσωματωμένο?

Τι άλλο πρέπει να προσέξω στην αγορά?

Καμμιά άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό PCI RAID Controler θα επιλέγεις ΠΡΩΤΑ και ΚΥΡΙΑ να είναι της HighPoint (ή έστω άλλη μάρκα ΑΛΛΑ να έχει highpoint τσιπάκι πάνω)........Αν δε βρείς, θα πας μετά σε Promise και μετά όλοι οι άλλοι....... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα εκδοχή που ίσως πρέπει να εξετάσεις, είναι να δοκιμάσεις χωρίς καθόλου overclock, να δεις ποια είναι τότε η συμπεριφορά του controller...είχα παλιότερα την ίδια μητρική και από κάποιο fsb και μετά μουλάρωναν οι sata ή απλά είχα data corruption. Και παρόμοια προβλήματα είχα διαβάσει και σε άλλα forums.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.