Jump to content



PDA or Smart phone ?


Alexandros

Recommended Posts

Βρισκομαι σε διλημμα εαν πρεπει να παρω PDA me GPS ή καποιο Smart phone me GPS ... ή μηπως να περιμενω για το νοκια Ν95 που υποτιθεται τα εχει ολα ? :cool:

Βασικα με ενδιαφερει να εχω καλο GPS αλλα πολλοι λενε οτι τα PDA πλεον ειναι αχρηστα και πραγματι δεν θα ηθελα να κουβαλαω μαζι μου ενα PDA για το αυτοκινητο κυριως και ενα κινητο ...

Υπαρχει καποια προταση αγορας που συνδιαζει τα παντα ?

Link to comment
Share on other sites

Nokia N95 προσωπικα θα περιμενω διοτι ξερω αν παρω καποιο pda με gps πχ το qtek g100 θα το βαρεθω εκτος απο το gps...

προσωπικα παντα...

Μπρορεις να δεις και εδω στην qtek ενα που τα συνδιαζει ολα...αν θες κατι σε pdaοειδες...:)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει GPS το qteq, δεν μου κανει!

Εχω ακουσει παντως οτι τα smart phones δεν ειναι καλες τηλεφωνικες συσκευες, π.χ δεν πιανουν σημα το ιδιο καλα με ενα κανονικο κινητο. Το Ν95, αντιθετα θα μπορω να το εμπιστευθω σαν κινητο, ειναι κινητο κατα βαση, αλλα δε ξερω αν θα αξιζει το GPS του που επισης με ενδιαφερει αρκετα :getlost:

Δε ξερω μηπως καλυπτει καλυτερα το HP iPAQ hw6915

http://www.mobiletechreview.com/HP-iPAQ-hw6915.htm

θελω οπωσδηποτε πολυ καλο GPS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη τελικα καταληγω σε smart phone με gps , μπορειτε να μου προτεινετε καποιο high end ?

θελω υψηλη αποδοση-ταχυτητα (δυνατο επεξεργαστη) , οσο το δυνατον μικροτερο και ελαφρυ και να ειναι καλο κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [Σήμερα, στις 12:42]

Επειδη τελικα καταληγω σε smart phone με gps , μπορειτε να μου προτεινετε καποιο high end ?

θελω υψηλη αποδοση-ταχυτητα (δυνατο επεξεργαστη) , οσο το δυνατον μικροτερο και ελαφρυ και να ειναι καλο κινητο ?

To HTC P3600 πρεπει να ειναι πολυ καλο κινητο!!

Ειδαλλως περιμενε να δεις και το Nokia Ν95.

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι καλο αλλα δεν εχει GPS. To Νοκια Ν95 αργει πολυ. Μιλανε για δευτερο τριμηνο και αν...

τελικα ειναι αρκετα φτωχη η αγορα σε αυτον τον τομεα, ετσι ? Δηλαδη δεν υπαρχει κατι με επεξεργαστη π.χ Ιντελ 500ρη, οθονη 2.8" VGA (μονοQVGA εχω βρει), Quadband, GPS , ελαφρυ περιπου στα 120 γρ. και με μικρες διαστασεις που να ειναι και αρκετα καλο σαν κινητο

Link to comment
Share on other sites

Alexandros απο χρηματα ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις?

Γιατι οποτε κοιταζω τις τιμες των smartphones νομιζω οτι αξιζει να αγορασω ενα laptop!

Ειναι δυνατον ενα κινητο, οσο και προχωρημενο να ειναι να κοστιζει πχ. 500-600ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ψήφος για το N95.Tο περιμένω και εγώ και δεν έρχεται το καταραμενο...

Μια ένσταση μόνο.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου gps αν και το χρειάζομαι.Εχω διαβάσει λοιπον ότι μια οθόνη αφής αυξάνει 100% την χρηστικότητα του gps και το Νοκια δεν έχει.Λέτε να παίζει πρόβλημα ?? Επίσης γνωρίζει κανεις αν το Ν95 θα σε καθοδηγεί και ηχητικά ?? Στρίψε εδώ κτλ ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [01-12-2006 21:46]

Βρισκομαι σε διλημμα εαν πρεπει να παρω PDA me GPS ή καποιο Smart phone me GPS ... ή μηπως να περιμενω για το νοκια Ν95 που υποτιθεται τα εχει ολα ? :cool:

Βασικα με ενδιαφερει να εχω καλο GPS αλλα πολλοι λενε οτι τα PDA πλεον ειναι αχρηστα και πραγματι δεν θα ηθελα να κουβαλαω μαζι μου ενα PDA για το αυτοκινητο κυριως και ενα κινητο ...

Υπαρχει καποια προταση αγορας που συνδιαζει τα παντα ?

Μη πάρεις τίποτα από τα 2.Πάρε καλύτερα ένα PPC με και θα έχεις και gps+τηλέφωνο.Πάντως από ότι έχω διαβάσει το Ν95 θα έχει απογοητευτική αυτονομία + το γεγονός ότι τους χάρτες του πρέπει να τους αγοράσεις.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=42280161&product=911399

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=42280161&product=911380

Link to comment
Share on other sites

δε με ενδιαφερει το ποσο γιατι θελω κατι να το κρατησω για 2 τουλαχιστον χρονια...το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει τιποτε συναρπαστικο αυτη τη στιγμη. Το Glofiish X500 δειχνει επαρκες, βεβαια αισθητικα ειναι πολυ μετριο και δε ξερω ποσο καλο ειναι σαν κινητο. Το νοκια δεν το εμπιστευομαι σαν GPS device και επισης δεν γνωριζω τιποτα για την υπολογιστικη του ισχυ. Και φυσικα δεν θα ειναι portable pc.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mio a701 ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Περα ενα ppc δε λεω το Mio...απλα οποιο θες και κρινεις.

Smartphone δεν υπαρχουν με gps νομιζω..πρεπεοι να τη συνδεσεις "εξωτερικα" συνηθως με bluetooth

Αν παρα ταυτα επιμενεις για smartphone η qtek 8310 η htc s310 η htc mteor

Link to comment
Share on other sites

http://www.qtek.gr/p4350.html Και με querty πληκτρολόγιο...διάδοχος του 9100, πιό λεπτό!!

Και για gps παίρνεις μια συσκευούλα bluetooth σε μέγεθος σπιρτόκουτου(~100euro) και την έχεις πάντα στο αμάξι για όταν χρειάζεσαι το gps.

Καλύτερη λύση δεν θα βρείς. :)

Και αν θές κάτι πιο hardcore περίμενε να έρθει αυτό

http://www.xda-developers.com/modules.php?name=News&file=showarticle&threadid=286884

ή πάρε το υπάρχον qtek 9000

Όλα τα nokia είναι μια τρίχα απο τα @@ τους...των συσκευών της HTC δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

ETEN X500, το μόνο σε τέτοιο μέγεθος που τα έχει όλα και με 400αρη επεξεργαστή.

Το Ν95 να το κάνεις τι; Θα περάσεις κανένα destinator σε java? ’χρηστο θα είναι το gps του πέρα από το να σου δείχνει συντεταγμένες. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα smartphones.

Δυστυχώς αν θέλεις σοβαρή χρήση gps τα pdaοειδή είναι μονόδρομος. :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα nokia είναι μια τρίχα απο τα @@ τους...των συσκευών της HTC δηλαδή

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...smartphone με pda.Ok πραγματοποιεί και κλήσεις αλλά δεν παύει να είναι pda...

Το Ν95 να το κάνεις τι; Θα περάσεις κανένα destinator σε java? ’χρηστο θα είναι το gps του πέρα από το να σου δείχνει συντεταγμένες. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα smartphones.

Δυστυχώς αν θέλεις σοβαρή χρήση gps τα pdaοειδή είναι μονόδρομος.

Πραγματικά είναι ένα ερωτηματικό και για εμένα αυτό.Αλλού έχω διαβάσει οτι to gps του είναι καλό.Μάλλον αφού έρθει στα χέρια μας θα δούμε.Πέρα από αυτό βρίσκω θετικό ότι έχεις μια πολύ μικρή συσκευη για όλα.WiFi, 5mp camera carl zeiss, gps, irda, bluetooth, music player...

Δηλαδή έχεις φωτογραφική μηχανή για ερασιτεχνικές φωτογραφίες, mp3 player, GPS, κινητό, internet browser σε μια πολύ μικρή συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.