Jump to content


ATI1950PRO και TAGAN380WATT


gambitgr

Recommended Posts

Έχω μια ATI1950PRO πάνω στην συσκευασία λέει προτινόμενη ισχή τροφοδοτικού 450WATT or GREATER . Πιστεύετε οτι με ένα TAGAN380WATT θα δουλέψει σωστά ή θα τρέχω και δεν θα προλαβένω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gambitgr [Χθες, στις 23:27]

Έχω μια ATI1950PRO πάνω στην συσκευασία λέει προτινόμενη ισχή τροφοδοτικού 450WATT or GREATER . Πιστεύετε οτι με ένα TAGAN380WATT θα δουλέψει σωστά ή θα τρέχω και δεν θα προλαβένω?

Εγω λεω οτι θα τρεχεις και δεν θα φτανεις με 380w και 1950!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου CLOCKING αυτή τη στιγμή το έχω πάνω και δουλεύει. Έβαλα λίγο CounterStrike SOURCE φαίνεται να παίζει σωστά αν και απο frames παίζει κάπου στα 80-120 θα δοκιμάσω και άλλα games και βλέπουμε. Απλά δεν θέλω να μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αργότερα λόγω full load του PSU.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με το 380. Νομιζω οτι στην 12αρα δινει η 20 η 22Α

το Tagan οποτε μεινε οπως εισαι:) Τα 450 που ζηταει ειναι μαλλον για τροφοδοτικα Noname.

Τι να κανουμε υπαρχουν και αυτα στο εμποριο;)

Link to comment
Share on other sites

450watt αν εχεις q-tek....το ταγκαν 380 ειναι 380. τωρα βεβεια αν ειχες κλοκαρει τα παντα στο θεο ειχες 5δισκους 4dvd και δουλεβαν ΟΛΑ στο ΤΕΡΜΑ τοτε ναι θα ηθελες μεγαλητερο τροφοδοτικο. το συστημα τις υπογραφης μου οταν παιζω παιχνιδια το προγραματακι του mustek μου λεει πως ειναι στο 70% αρα 250 βατ ΜΕ οθονη αρα καπου 220 χωρις και αν υπολογισεις πως υπαρχει και αποδοση 80% στο τροφοδοτικο τοτε ολα οσα εχω τραβανε 175......σε παιχνιδια τωρα αυτο...και το συστημα μου ειναι αρκετα ενεργοβορο ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Από configurator στο internet?...συνήθως, όχι ότι πιο αξιόπιστο. Πάντως ενδεχομένως να "καλύπτεσαι" σε συνολική κατανάλωση, αλλά το θέμα είναι ότι η κατανάλωση δε μοιράζεται ισόποσα σε όλα τα rails, τα οποία με τη σειρά τους έχουν διαφορετική απόδοση...είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου είναι να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς κανονικά το pc σου.Αν κάποια στιγμή παρατηρήσεις προβλήματα το αλλάζεις αλλιώς είσαι μια χαρά! :T:

Ο ίδιος λες ότι και παιχνίδι που έβαλες όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Η πρότασή μου είναι να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς κανονικά το pc σου.Αν κάποια στιγμή παρατηρήσεις προβλήματα το αλλάζεις αλλιώς είσαι μια χαρά! :T:

Ο ίδιος λες ότι και παιχνίδι που έβαλες όλα οκ!

+1:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Από configurator στο internet?...συνήθως, όχι ότι πιο αξιόπιστο. Πάντως ενδεχομένως να "καλύπτεσαι" σε συνολική κατανάλωση, αλλά το θέμα είναι ότι η κατανάλωση δε μοιράζεται ισόποσα σε όλα τα rails, τα οποία με τη σειρά τους έχουν διαφορετική απόδοση...είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα στην πράξη.

Ναι σωστό αυτό, αλλά και εγώ νομίζω ότι θα καλύπτεται εφόσον δε κάνει Overclocking/δε πειράξει τάσεις.Αν η διαφορά είναι 280->380 , δε νομίζω να κάνουνε προβλήματα τα rails, δεν είναι και μούφα το τροφοδοτικό, αν ήτανε μαϊμού 400άρι θα έλεγα αμέσως αλλαγή!

Γνώμη μου?Κράτα το και αν δεις τπτ περίεργο ψάξε το. Προσωπικα πιστεύω όσο δε κλοκάρεις δε θα έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gambitgr

Specs

ASUS AM2 M2NE

AMD AM2 4200

ATI 1950 PRO

2 x 512 Kingston DDR2 667

250GB Westerd Digital

PSU Ή θα βάλω το TAGAN 380 αλλιώς πάω για το HEROICHI 500WATT (Πείτε μου τη γνώμη σας και γι'αυτό)

Και οθόνες τις LG194WT (19'' Wide)

ανεμιστηράκια? σήστημα-ατα ψηξης? δώσε για τα 500 και δεν θα μετανιόσεις:clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος μας τελικά έκλεισα με Heroichi 500 WATT που πιστεύω ότι είναι αρκετά αξιόπιστα.

Πάνω στην 1950Pro τώρα για να μην κάνω καινούργιο topic. Μήπω μπορεί να μου πει κανένας την διαφορά της Sapphire x1950 PRO από την MSI Rx1950 Pro είναι αξιόπιστη η MSI ή δεν θα δουλέψει σωστά με το ASUS το mobo?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.