Jump to content



Ποιο σκληρό προτείνετε;


FREY REACTOR

Recommended Posts

Ψαχνομαι να παρω νεο σκληρο δισκο.

Ενδιαφερομαι για κατι γυρω στα 300-320 Giga με 16 Mb buffer,και μεσο χρονο αναζητησης κατω απο 10 ms.Τι θα μου προτεινατε?

Η μητρικη μου υποστηριζει sata 1(150 mb/s).Αν παρω sata 2 για μελλοντικη επενδυση υπαρχει περιπτωση να χω προβλημα συμβατοτητας?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301581

προτεινω seagate πειρα και γω πριν λιγες μερες δυο και ειμαι πολυ ικανοποιημένος....και μονο που έχουνε 5 χρονια εγγυηση λεει πολλα. Προβλημα συμβατότητας δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα να σου πω, 2 επιλογες εχεις ή αυτον που σου εδειξε ο nikos19 ή τον seagate 7200.10

και οι 2 αστερια ειναι

Το ποιος ειναι ταχυτερος και ποιος ο πιο αθορυβος δεν ειναι στανταρντ εξαρταται απο την παρτιδα που θα πεσεις

Ειναι θεμα γουστου ποιον θα παρεις, εμενα μου αρεσουν οι western..... Παιξ'το κορωνα γραμματα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 21:01]

Καθολου.. Οι sata στις 7200 εχουν access time 13 ms

Τωρα γιατι οι εταιριες το δινουν <9 Δεν ξερω..

δεν το ειπα για σενα.....εγραψα κατι και το ακυρωσα!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως και οι sata2 παιζουν σε sata1.... το μονο σιγουρο ειναι πως η διαφορα sata1 kai sata2 αυτη τη στιγμη δεν ειναι εκμεταλλευσιμη αφου δεν μπορουν να ανταποκριθουν τα μηχανικα μερη των σκληρων.. (Δε μιλαω για το buffer αλλα για τη διαμεταγωγη sata1->150MB/s sata2->300MB/s)

Link to comment
Share on other sites

O WD2500KS (SATA 2) που πήρα εις διπλούν για το γραφείο πέρνει jumperακι και γίνεται SATA 1 χωρίς εμφανείς απόλειες στην ταχύτητα (μπήκε πάνω σε SiI3112). ’ρα είναι πολύ πιθανό να μην έχει προβλήματα. Για τους Seagate δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.