Jump to content



Ποιο σκληρό προτείνετε;


FREY REACTOR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JohnG85 [Σήμερα, στις 00:28]

Οπως προτάθηκε αρκετές φορές έτσι και εγώ προτείνω Seagate 7200.10.Aψογος σε όλους τους τομείς.Οχι βέβαια ότι άλλοι σκληροί είναι υποδιέστεροι απλά τον θεωρώ οριακά καλύτερο.

To πρόβλημα του θορύβου το έχουν ξεπεράσει;

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα του θορύβου το έχουν ξεπεράσει;

Σωστή η παρατήρηση αλλά είναι και κάπως υποκειμενικό αυτό το θέμα.Εγώ έχω:

1 Αθόρυβο 12άρι

2 Αθόρυβους 9άριδες

Στο cpu μαμά

Στη VGA μαμά (Albatron 7800GT)

Οτι έχει πάνω της η Asus A8n SLI

Fortron 500W Bluestorm

και ένα Raptor

Μπορώ να πω οτι αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι ο Raptor!!

Γενικά πάντως και γνώμες άλλων παιδιών είναι ότι δεν ενοχλουν.

Γιατι εμενα με τρελενει το made in China στους Seagate 7200.10 ?

Κατι με χαλαει.

O Raptor μου είναι από την Μαλεσία.Καλύτερα είναι ?!! :p

Οσο περνάει ο καιρός όλο και πιο πολλά προιόντα θα κατασκευάζονται σε τέτοιες χώρες.Οι νόμοι της αγοράς βλέπεις! Το θεμα είναι να στο αλλάζουν αν χαλάσει χωρίς πολλά πολλά και να μην χαλάει εύκολα.Από εκεί και πέρα δεν με πολυαπασχολεί που κατασκευάζονται.(Εκτός ίσως αν ήταν made in Greece! Αμεσο RMA και δεν θα με χάλαγε να δουλευω εκει μέσα!)

Link to comment
Share on other sites

και γω με 320 seagate 7100.10 και ειναι πολυ αθορυβος. μονο οταν κανω αναζητηση κανει ενα γουργουριτο και ισα ισα που ακουγεται. ενω ο wd που εχω κανει σαν τρενο.

Link to comment
Share on other sites

O western που εχεις ειναι αυτος που μιλαμε? αυτος με τα 16ΜΒ? Αν ειναι αυτος τοτε o seagate ειναι πιο αθορυβος... στο review ομως του anandtech λεει πως ο western ειναι πιο αθορυβος... Ειναι θεμα παρτιδας... Η ουσια ειναι πως ειναι και οι 2 ειναι πανω κατω το ιδιο.... απλα ο sesgate εχει +2 χρονια εγγυηση, οποτε 7200.10

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Σωστή η παρατήρηση αλλά είναι και κάπως υποκειμενικό αυτό το θέμα.Εγώ έχω:

1 Αθόρυβο 12άρι

2 Αθόρυβους 9άριδες

Στο cpu μαμά

Στη VGA μαμά (Albatron 7800GT)

Οτι έχει πάνω της η Asus A8n SLI

Fortron 500W Bluestorm

και ένα Raptor

Μπορώ να πω οτι αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι ο Raptor!!

Ο raptor ειναι πολυ φυσικο να ειναι θορυβωδης αφου ειναι στις 10.000 rpm

Δεν σημαινει πως ολοι οι wd ειναι θορυβωδεις:happy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να αγορασω απροβληματιστα sata 2?Μην το παρω και δεν λειτουργει.

(εχω μια asus P4c800)

σε καθε περιπτωση ψηνομαι για τον παρακατω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=841692

αξιζει η να προτιμησω seagate?

για την ιστορια Seagete εχω αλλα δεν ειμαι ικανοποιημνεος απο θερμοκραισες και θορυβο

thanx

Link to comment
Share on other sites

φιλε αμα δεις συγκριτικα WD+Seagate αλλου περναει ο ενας αλλου ο αλλος και παει λεγοντας, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι το ίδιο......εγώ πήρα Seagate για πρώτη φορα εδω και χρόνια μονο και μονο γιατι η WD απο 5 χρονια δινει 3 στους σκληρους της και αυτο ισως λεει πολλα ίσως και τιποτα απο κει και περα αν δεν σε απασχολει η εγγυση παρε οτι γουσταρεις.....το ιδιο καλοι ειναι και οι δυο και φυσικα θα παρεις SATA 2 για μελλοντικη συμβατοτητα, γιατι οι σκληροι μενουνε πολυ περισσοτερο απο τα αλλα hardware μνημες μητρικες cpu πανε και ερχονται οι σκληροι μενουνε......

Link to comment
Share on other sites

Ο raptor ειναι πολυ φυσικο να ειναι θορυβωδης αφου ειναι στις 10.000 rpm

Δεν σημαινει πως ολοι οι wd ειναι θορυβωδεις

Αν ξαναδιαβάσεις το post μου θα δεις ότι δε γενίκευσα! Μίλησα για αυτό που ξέρω για τον Raptor και για τον Seagate ;)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα απιδια οτι πραγματι ο σκληρος ειναι το bottleneck ενος συγχρονο συτσηματος,κι εφοσον δεν παιζει ασυμβατοτητα με το Mobo μου θα παω για sata 2.

Ο λογος που ψαχνομαι μεταξυ seagate η wd ειναι διοτι στα specs και στα reviews δεν ειδα τρελες διαφορες.Οποτε τα μονο κριτηρια ειναι η εγγυηση,θορυβος,θερμοκροασια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.