Jump to content



Οδηγός για ποιότητες εγγράψιμων dvd


firefightergr

Recommended Posts

Κι εγώ Taiyo Yuden χρησιμοποιούσα, αλλά ενώ μου άνοιγε την επιλογή 16χ στο Nero, έκανε 15 λεπτά να το γράψει. ’λλαξα κάμποσα firmware μήπως και ήταν αυτό, αλλά αρ***ια... Αποφάσισα να πάρω κάτι άλλο λοιπόν. Πήρα Verbatim DVD-R 16x από το e-shop και από τότε γράφω full dvd σε λιγότερο από 6 λεπτά...!! Και εφόσον είναι ωραία και έχουν και καλή τιμή, Verbatim rulezzz... :T:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους τυχερούς μένουν Αθήνα

πίσω από τον Λουμίδη στην Ομόνια έχει μέσα στη στοά 5-6 μαγαζάκια με cd dvd σε πάρα πολύ καλές τιμές

και σε μεγάλη ποικιλία

εγώ όποτε ανεβαίνω πάνω από εκεί παίρνω

και πάντα τα μαύρα αν θυμάμαι καλά 15 ευρώ τα 100

Τώρα για όσους δεν μένουν Αθήνα υπάρχει και η Γραμμή εκτός από το x-shop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Saber_Rider

Μέχρι τώρα Verbatim χρησιμοποιούσα, πρόσφατα προμηθεύτηκα Taiyo Yuden(άκουσα καλά λόγια) και είμαι ευχαριστημένος!!! Ξέρεις που αλλού εκτός από e-shop τα πουλλάνε;;

Disk impex επισης στην Αθηνα. Αυτοι δινουν τα δισκακια και στο e-shop.

Και εγω πλεον μονο σε τaiyo yuden γραφω και ταχυτητα 4χ.

Link to comment
Share on other sites

TDk 25αδα 16x μια χαρα είναι

Δεν τρελαίνομαι κιολας για ΤΗΝ ποιότητα ή ΤΗΝ ταχύτητα

αλλα μια και το ανεφερες με το check είμαι 1ο class tth02:D

Δεν είναι αναγκη να πληρώσω για Tayio Yuden όταν με 9(25) είμαι 1ο class(Τουλάχιστον αυτη η 25άδα)

Link to comment
Share on other sites

εγω με αφορμη το link τσεκαρα μερικα απο τα δισκακια που εχω απο περιεργεια και συμφωνα με το dvd identifier τα περισσοτερα 16Χ tdk (τα γνωστα μπλε) που εχω ειναι κατασκευης cmc magnetics δηλαδη ταιβαν! Μονο μια 50αδα που ειχα παρει πριν κανα τριμηνο ειναι κανονικα tdk απο ιαπωνια.

Ειχαν βγει μερικα προβληματικα αλλα δεν εδωσα σημασια, τωρα τρεμω μην αρχισουν να τα φτυνουν μαζικα γιατι εκτος των αλλων εχω αντιγραψει ολες μου τις ταινιες σε τετοια.

Υποψιν οτι οι αγορες ειναι απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ενδιαφέρει να μη χάσω τα αρχεία μου παρά η ταχύτητα εγγραφής.

Το made in Japan επίσης είναι εγγύηση και μάλιστα όταν η 100άδα TAIYO YUDEN DVD+R BLUE στοιχίζει 25 ευρά δεν το ψάχνω άλλο.

Στην Αθήνα τα έχω βρεί στην disk impex κάπου στο Π. Φάληρο είναι καθώς και στο βιβλιοπολείο χαρτόραμα Περιστέρι με τιμή όμοια με το e-shop.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μπορει να φανει ασχημα σαν διαφημιση αλλα στην λ.αμφιθεας ειναι το disc impex http://www.diskimpex.gr/

οπου εχει τις καλυτερες τιμες σε taiyo yuden. 16x γραφουν πανω εμενα μου τα γραφει το optiarc που εχω 12χ αλλα κατα τα αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Ίσως αλλά δύσκολα θα ξαναπάρω. Τα τελευταία που πήρα ήταν τα 16άρια κεραμικά και γράφονται μακράαααν χειρότερα από τα προηγούμενα κεραμικά 8άρια

Eτυχες σε ελλατωματικη παρτιδα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 01:43]

Ίσως αλλά δύσκολα θα ξαναπάρω. Τα τελευταία που πήρα ήταν τα 16άρια κεραμικά και γράφονται μακράαααν χειρότερα από τα προηγούμενα κεραμικά 8άρια

Τι πρόβλημα σου παρουσιάστηκε με τα x16 ceramic, σήμερα πήρα μια 50άδα με 19 ευρώ δεν βρήκα στο e-shop τα x8 ceramic(θα ήθελα να πάρω έτσι κι αλλιώς δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα), σίγουρα υπάρχουν;;;

Σταθερά Taiyo Yuden!!

Τα απλά Taiyo DVD(τα γαλάζια όχι τα that's) είναι made in Japan;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.