Jump to content



Tuniq Tower 120 laping [κανα καλο how-to για laping?]


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

καλα ο χρονος ειναι το ελαχιστο που με απασχολει γιατι εφοσον πηρα την αποφαση να κανω κατι τετοιο 8ελω να το κανω καλα και απο οσο ξερω και ακουσα 8ελει χρονο και υπομονη για να εχεις το επι8υμητο αποτελεσμα...

πηγα να παρω σημερα ντουκοχαρτα και αυτην την αλοιφη την Glasurit στο Prakticker και σε ενα σηδιροχρωματοπωλειο εδω στη γειτωνια μου αλλα τζιφος...μονο 800αρι ντουκοχαρτο βρηκα..ξερει κανεις που μπορω να βρω την Glasurit (γιατι ντουκοχαρτα ολο και σε καποιο αλλο μαγαζι 8α βρω,του π@@στη)?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι χρειάζεται laping η ψύκτρα σου; Το lapping γινεται για να βελτιώσει την επιπεδότητα και τη λειότητα. Τη λειότητα τη βλέπεις με το μάτι και με την αφή. Για την επιπεδότητα δες εδώ ή ξεκινα με το πιο λεπτό ντουκόχαρτο για λίγο το τρίψιμο πάνω σε μια ΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ επιφάνεια και δες αν τρίβεται όλη η επιφάνεια επαφής.

Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις lapping πρέπει πρώτα με χοντρό σχετικά ντουκόχαρτο (για οικονομία χρόνου) να κανεις τον πατο ΕΠΙΠΕΔΟ και μετα να κανεις το φινιρισμα με τα πιο λεπτα. Σε μαγαζι με χρώματα αυτοκινήτων έχω βρει και 1500 και 2000. Τα πιο μεγάλα νούμερα δουλεύουν καλύτερα βρεγμένα, και με λίγο σαπούνι για να γλιστράνε. :o (spc ότι και αν σκεφτείς έχε υπόψιν σου οτι δεν υπάρχουν χυδαία λόγια, μόνο χυδαίοι άνθρωποι :p )

Link to comment
Share on other sites

αυτα ολα τα ξερω απλα το 8εμα ειναι οτι δεν ξερω απο πιο μαγαζι συγκεκριμενα να βρω ντουκοχαρτα και αλοιφη.

οσο για το αν χρειαζεται.ειναι σαφως καλυτερη η επιφανεια σε σχεση με αυτα που εχω δει σε reviews στο ιντερνετ αλλα παρ'ολα αυτα δεν ειναι και σαν την Noctua που γυαλιζει...

τελικα 8α αναγκαστω να ανεβασω φωτογραφιες απο το κουνητο για να μου πειτε και σεις τη γνωμη σας...μισο και ανεβαζω

Link to comment
Share on other sites

παρε απο την αρχη το 8εμα και διαβασε και τα λεγομενα στα λινκ.

γενικα οσο πιο καλη η επιφανεια επαφης τοσο καλυτερη 8ερμοαπαγωγης => τοσο καλυτερες 8ερμοκρασιες ;)

να σου πω μια που σε βρηκα.πια παστα εχεις βαλλει?αυτην της Tuniq ή καποια αλλη?και αν μπορεις δωσε και λιγο temps και το set up σου

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασιες ειμαι πολυ καλα παστα εχω βαλει την καινουργια της ΖΑΛΜΑΝ και απο ρυθμισεις εχει ως εξης

νορμαλ 27- 28 βαθμους

με τα 4 πλαινα ανεμηστηρακια (παλια μοντα μολις πηρα το στακερ) 23 - 26

τωρα ειναι στα 32 - 34

Στα διαφορα τεστ που εκανα και τον πηγα μεχρι 3000 ανετα χωρις προβληματα τον 6400 εφτασε 45 - 46 βαθμους

αλλα για λιγο τωρα ειναι στα 2600 ετσι απλα γιατι βαριεμαι να πειραματιζομαι για παραπανω, που παει ανετα αλλα τωρα εχω κολλησει στο MEDIEVAL2 στο CARBOON οποτε κατα τα χριστουγενα θα ξερω τι και ποσο λεει ακριβως απο θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 18:54]

Δείτε και τα αποτελέσματα σε μια Tuniq Tower 120:

πολυ καλη δουλεια Πετραν....

λυπασαι να την "τζατζικωσεις" ετσι οπως εγινε...

btw δοκιμασες μηπως διαφορες σε load με τον QX

προσθετοντας εξτρα 12αρια fans σε διαταξη σαντουιτς?

εβαλα προχειρα με δεματικα εναν sunon 120*38 πανω σε μια ultra 120 και ειδα -4 σε load

σε σχεση με εναν και μονο ανεμιστηρα

οποτε ενδεχομενως σε lappαρισμενη tuniq τα ωφελη να ειναι ακομα μεγαλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 22:18]

Ακομα δεν εχω καταλαβει?? Αν ειναι λεια η επιφανεια της ψυκτρας εχει καλυτερη απαγωγη της θερμοτητας???

Αξιζει να το κανω???

ναι

οσο πιο λεια η ψυκτρα και το καπακι του επεξεργαστη

τοσο μεγαλυτερο θεωρητικα το εμβαδο της επιφανειας

και κατ'επεκταση η δυνατοτητα θερμοαπαγωγης του συνδυασμου.

η θερμοαγωγιμη αλοιφη παιζει το ρολο του "στοκου" και προσπαθει να γεφυρωσει τυχον αυλακια στις επιφανειες με δυνατοτητες θερμοαπαγωγης σαφως κατωτερες απο αυτες που εχει το μεταλλο με μεταλλο (αλλο το τι ισχυριζονται οι κατασκευαστες)

το εαν αξιζει ή οχι ειναι σχετικο και εξαρταται αμεσα απο την παρουσα κατασταση της ψυκτρας σου

αν θυμιζει τριφτη τυριου προφανως εχεις πολλα να κερδισεις

αν ειναι καθρεφτης δεν θα δεις και πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και πολύ λόγος έχει γίνει τελευταία για αυτή την ψύκτρα θα ήθελα την άποψη σας.

Την γλυκοκοιτούσα και ήμουν και 'γω έτοιμος να την αρπάξω, μέχρι που έπεσε στα μάτια μου αυτό το review..

Tuniq Tower 120 Review

Το οποίο όπως θα δείτε την έχει στα επίπεδα της XP90 καί 1-2 βαθμούς χειρότερη.

(καλά ήξερα ότι είναι τέρας.. άλλα τόσο δεν το περίμενα!)

Σύμφωνα με το review αυτό η ΧΡ 90 είναι καλύτερη, άλλα καλύτερη από την ΧΡ90 (πάντα στο ήδιο site) είναι η Noctua 120, η οποία σε διάφορα άλλα review (πολυ ψάξιμο έπεσε) έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την Scythe Infinit.

Συμπέρασμα ποιο δηλαδή, γιατί έχει αρχίσει και μου γυρίζει το μάτι με τόσα review που είδα.

Είναι όντως η Scythe Infinity η καλύτερη επιλογή?

Αν το συγκρίναμε με ενα TT Bigwater 745 ποιό θα ήταν καλύτερο?

(πάντα για έτοιμες λύσεις και όχι custom w/c και λογικά οικονομικά πλαίσια)

Ποια η γνώμη σας?

PS

Σίγουρα μια καλή custom υδρόψυξη είναι η καλήτερη λύση, αλλα ας μείνουμε σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

’λλαξα αρκετές ψήκτρες μέχρι να καταλήξω στην Zalman 9700 NT και έχω να πώ ότι για μένα είναι η καλήτερη. Δεν θέλει Lapping, έχει 6 heatpippes μεγάλης διατομής, τετράπινο βίσμα, είναι κτήνος και εκτός των άλλων, όπως κάθεται πετά όλο τον ζεστό αέρα εκτός κουτιού , σε συνεργασία πάντα με τον 12 του κουτιού (push - pull).

post-4025-1416072979,2077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω lapping και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν διευκρινίστηκαν.

Το ντουκόχαρτο πως το στερεώνουμε στο γυαλί?

Κουνώντας την ψήκτρα ή τον επεξεργαστή (θα τα κάνω και τα δύο) δεν φεύγει από την θέση του?

Απαξ και τελειώσουμε με το lapping,μετά δεν χρειάζεται θερμοαγώγιμη πάστα?

Το lapping δεν θα έχει δημιουργήσει χαρακιές στα μέταλλα και κατα συνέπεια δεν πρέπει να γεμίσουν (οι χαρακιές) για καλύτερη εφαρμογή μεταξύ τον μετάλλων?

Ειπώθηκε οτι την επιφάνεια που κάνουμε lapping την τρίβουμε προς μιά κατεύθυνση.

Αυτό το κάνουμε τρίβοντας την μπρός-πίσω ή τρίβουμε σηκώνουμε και ξανατρίβουμε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.