Jump to content



6400 δεν ανεβαινει..:(


GoMaR

Recommended Posts

Παιδια ειχα την στοκ ψυκτρα..Τον ειχα 490χ7 = 3430mhz..

Πηγα και πηρα την zalman9700LED με το σκεπτικο οτι μπορω να τον τρεξω καπου στα 3600 με 450χ8.

Αφου λοιπον με το setup που ειχα πριν,εβαλα την ψυκτρα και η θερμοκρασια επεσε κατα 15 βαθμους.Ωραια..

Λεω ωραια,θα εχω περιθορια κ για αλλο..Μιας κ εχω δει οτι με αερα παει πανω απο 3500.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταφερει να τρεξω ενα αξιοπρεπες aquamark στα 3600.

Εχω δωσει μεχρι 1.5V στο Vcore MCH +0,60(Αν κ μετα απο καποιο ρευμα το PCIe rate πεφτει στο χ1) και full FSB.

Οι μνημες αντεχουν κ στα 500.Δεν ειναι εκει το θεμα...στις μνημες εννοω..Εχω αλλαξει κ συχνοτητα για pci express αλλα τιποτα.

Προτεινε τε μου κατι..Δεν ειναι δυνατο να σκαω 55ε για την ψυκτρα και να κερδισω μονο 100mhz..Και ουτε 100,γιατι το λεω αυτο; Γιατι οι μνημες δεν ξερω αν αντεχουν κατα 100%

Οποτε θα προτιμησω το 7 πολλαπλασιαστη γιατι θα εχω κ παραπανω fsb στην ιδια συχνοτητα απ,οτι με 8.Ελπιζω να καταλαβενετε τι εννοω..

Την συνθεση μου την βλεπετε κατω στο signature..

mo0

edit:Οταν λεω δεν μου τρεχει , εννοω οτι κανει restart ,κολαει for a while κ μετα μαυριζει η οθονη κ ξανα μανα ολα απο την αρχη το pcaki :p Το λεγομενο , ρεσταρτ:p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει bootarei με 500...

Απο το easytune δεν εχω δοκιμασει..Τι να δοκιμασω? Δεν θελω.γιατι; Γιατι οταν ειχα 400χ8 τον εβλεπε σαν 3,2.Ωραια μεχρι εδω..Τρεχω aquamark και το cpu score ηταν καπου στα 15k.

ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ!Γιατι οταν τον ειχα 3,2 τον πηγα απο easytune 3,55 και ετρεξα aquamark και μου εβγαλε ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!! ετρεξα sisoft sandra και μου βγαλε ΧΑΜΗΛΑ αποτελεσμα...Δηλαδη αποτελσματα της ταξεως του 3,2.

Στα 3,43 που τον εχω μονιμα στο aquamark ebgaza 18k.Ενω οταν απο 3,2 τον πηγα απο το σοφτ 3,55 εβγαλε 15;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , τον κλοκαρω απο windows..Αυτη η δουλεια θα γινεται;Εγω αλλο αναρωτιεμαι,Τι μπορει να φταιει κ δεν ειναι σταθερος με τοσο ρευμα που δινω..Αφου bootarei απο το bios , δεν νομιζω να ειναι προβλημα bios αλλα κατι αλλο...Προβλημα θερμοκρασιας δεν εχω..Προβλημα μνημων δεν εχω..Πως δηλαδη να αντεξει το o/c απο windows κ οχι απο μπαιος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να καταλαβεις πολυ γρηγορα αν ο επεξεργαστης εχει μελλον η οχι.

Αν παλι το ολο θεμα ειναι να βγαλει ενα aquamark τοτε δωσε 1.6vcore απο bios.αληθινο θα ειναι πιο κατω οποτε..για ενα τεστακι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.