Jump to content


Υπάρχει πρόβλημα ???


velipsi

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά σ΄ όλους ,

έχω την σύνθεση που περιγράφεται ποιο κάτω.

Δεν είμαι στο 100% σίγουρός για την απροβλημάτιστη λειτουργία του συστήματος και γι΄ αυτο θα ήθελα τη γνώμη σας ...

τι συμβαίνει λοιπόν ???

Στο δεκαήμερο λειτουργίας του ( αναβάθμιση ) νεό m/B Asus striker , cpu intel6600 , μνήμες 2X1GB Mushkin , vga xfx8800GTS , HD 150WD Raptor....

μου έχει κολλήσει το σύστημα 4-5 φορές συνήθως κατα την εκίνηση των xp στο καλωσορίσατε ...δεν κουνιέται τίποτα ..μετά κάνω επανεκίνηση με reset και μπορεί να δουλεύει απροβλημάτιστα 8-10 ώρες ...επειδη είμαι λίγο ψείρας θα ήθελα τη γνώμη σας και την βοήθειά σας

Τρέχω διάφορα διαγνωστικά πχ 3dmark και δουλέυουν σωστα και με καλή απόδοση ...

Ευχαριστώ .

Αν χρειαστουν άλλες διευκρινίσεις τα λέμε..

........................................................................

Intel Core2Duo 6600

Cooler cpu Thermalright 90 LED

Asus Striker

2X1GB Mushkin 800mhz(5-5-5-12)

nVidia XfX 8800GTS

1Χ150GB Sata WD RAPTOR

2X320GB Sata WD

1X250 EXT Maxtor

HiperTypeR 580W

Case:Armor(Black)

ASUS DVD-ROM

Nec AD-5170 NEC DVD+/-R/RW

Eizo S1911

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν δαγκωνεις...

δοκιμασε καποιο αλλο τροφοδοτικο...

Εδωσες τοσα λεφτα για τοσο "ωραια" εξαρτηματα ...hiper πηγες και πηρες??

(οχι οτι ειναι σιγουρο αυτο....αλλα δεν μου γεμιζει με την καμμια το ματι για το συστημα σου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi

Δηλαδη ποιο τροφωδοτικό παίζει κορυφη ????

Τετοια ποστ μου αρεσει να βλεπω:hehe:

Για κορυφη δες καποιο enermax galaxy 1000W (αντε και 850W) το silverstone το 1000αρη ,το silverstone zeus 850 (αντε και 750watt)

Mε το συστημα που εχεις δεν κατεβαινα πιο κατω..

Σε καλυπτει και το liberty 620 ..(μην κοιτας μονο τα 40watt που διαφερει απο το τωρινο hiper ..καμμια σχεση) αλλα μιας και εχεις τετοιο συστημα καλυτερα να πας για τα πιο παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση:Format,update όλους τους drivers σε όλο το hardware έχεις.Πιστεύω ότι μάλλον τίθεται θέμα μνήμης (δεν είμαι μεντιουμ).Δοκίμασε μόνο με μια.Δοκίμασε να την βάλεις σε διαφορετικά slots.Τέλος δοκίμασε να βάλεις και κάποιες άλλες (από κάποιον φίλο σου ίσως??).Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μαλλον δεν ειναι το τροφοδοτικο.κατι γινεται με τις 8800 κ την μητρικη σου κ την δικια μου αλλα δεν μιλαει κανεις,το γιατι δεν καταλαβαινω.....τι στο καλο μονο εμεις τα εχουμε τα προβληματακια;διαβαζω πολλα κ σε φορουμ κ τα αντιμετωπιζω κ ο ιδιος δυστυχως.περιμενω κανα bios το πολυ σε κανα 10ημερο αλλιως rma την γραφικων η την μητρικη.(μαλλον το δευτερο);)

Link to comment
Share on other sites

harrybani επειδή με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου και απ΄ οτι καταλαβαίνω είσαι και ASAKIAS γράψε τι σε προβληματίζει ....τι έχεις δεί ποιο αναλυτικά .....σαν αρχάριος στο forum τι συμαίνει ¨rma την γραφικων η την μητρικη ΄......πάμε για κάτι άλλο δηλαδή , γιατι για τη striker ο μαλ.......ας έκανα και αγώνα να την πάρω...

περιμένω νέα σου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου διαβασε για αρχη στο φορουμ της asus για τα προβληματα που υπαρχουνε με τις μητρικες μας κ τις 8800 κ θα καταλαβεις πολλα.rma σημαινει επιστροφη στον κατασκευαστη.υποψην για να μην πανικοβαλεσαι οτι μαλλον με καινουργια bios θα λυθουνε αλλα επιτρεπεται τοσο καιρο κ ακομη τιποτα;εχουνε ηδη αργησει.........:tomato:

Link to comment
Share on other sites

ASUS = Καθυστέρηση σε updates....όσο σημαντικά και απαραίτητα να είναι αυτά.....

Το γεγονός ότι πρόκειται για Bios updates για την Striker Extreme που είναι ο μπροστάρης της ASUS αυτή τη στιγμή θα πρέπει να σας εφυσηχάζει , έστω και λίγο , για την αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων από την ASUS.....Σε λίγο καιρό ίσως να υπάρχουν όλες οι λύσεις...

+1 για NTG, κατά το ήμισυ όμως...Αν δεν κάνω λαθος, για τις 8800 απαιτείται/προτείνεται μεγαλύτερο τροφοδοτικό....

+1 για Halismi....Κάτι έχω ακούσει για πρβλήματα του συγκεκριμένου mobo με τις μνήμες, συγκεκριμένα ότι έχει "προτίμηση" στις μνήμες...Δεν χάνεις τίποτε να κοιτάξεις το φόρουμ της Asus...ή και να ποστάρεις το πρόβλημά σου εκεί (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)...ακόμη καλύτερα θα ήταν αν έκανες report στο technical της ASUS για να σου απαντήσουν οι ίδιοι για το τί μπορεί να φταίει...

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες εντόπισα το πρόβλημα και γίνομαι ποιο συγκεκριμένος ....

Κολλάει κατα την εκίνηση των winxp στο Καλως Ορίσατε ή στη αρχή μόλις βγάλει την επιφάνεια εργασίας ..

Πότε ? συνήθως στο 1ο πρωινό άνοιγμα ...μετα reset και όλα o.k

Την ώρα που κολλάει σαν να ψάχνει .....βγάζει κλεψιδρα στο mouse...

Πήγε το μυαλό μου στο δίκτυο υπάρχουν 2 ακόμα pc σε switch ...λέτε ?

Δεν έχω φάει κόλλημα κατα τη διάρκεια της πολύωρης εργασίας ....ακόμα..........

Περιμένω γνώμες ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ,δοκιμασε να βγαλεις(ξεσυνδεσεις) μερικους σκληρους απο το pc σου...

Ασε μονο αυτον που εχει το λειτουργικο.(λογικα το raptor)

Αν εχεις καμμια αλλη καρτα γραφικων (αρκετα υποδεεστερη) δοκιμασε και αυτην.

Μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο πιστευω οτι ειναι το αδυναμο(για το pc σου) ασταθεστατο (γενικοτερα) hiper.

@felix ..

προτεινεται καποιο μεγαλυτερο οταν δεν αγοραζεις καποιο απο αυτα που προανεφερα.:p.

8α εκπλαγεις αν δεις οτι δουλευει και με 400αρια ,συγκεκριμενα ομως...

(δε σε πετυχαινω τωρα τελευταια msn..)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.