Jump to content



overclocking a Northwood


sakis_the_fraud1416003252

Recommended Posts

Χρονια πολλα!!!

θα μπω κατευθειαν στο ψητο...

επειδη κατι λοιμά στο σχολειο πανε να μου την μπουνε, επειδη εχουν αγορασει PC 1 χρονο μετα απο μενα και εχουν τους Northwood τους χρονισμενους υψιλοτερα (2,53 , 2,8 , 2,8) πρεπει να τους φαω σε bench για να σκασουν επιτελους! :p

γενικως δεν ξερουν τιποτα, αλλα μου την δινει να μου την λενε παιδια που δεν ξερουν να κανουν unrar ενα αρχειο... :computer:

ξερω οτι ειναι λιγο βαρετο να ασχολειστε με τον ταπεινο μου επεξεργαστη, αλλα σας παρακαλω βοηθηστε!

στο περιπου ξερω τι πρεπει να κανω...

αλλα μπικα στο BIOS και τα 'παιξα...

δεν βρηκα επιλογη για FSB...

παραθετω οτι βλεπω στην κεντρικη σελιδα του BIOS μου μηπως καταλαβετε εσεις...

post-4862-1416072949,5599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

οι φωτογραφιες ειναι απο κινητο για αυτο ειναι τοσο μαπα...

ελπιζω να φαινεται και κατι...

εχει 2 στηλες...

η μια στηλη ειναι η εικονα στο προηγουμενο ποστ και η αλλη η εικονα σε αυτο...

post-4862-1416072949,5763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής... Θα δεις και ποιο μοντέλο είναι, αλλά και από πού

ρυθμίζεις το FSB.... Επίσης οίτ< τα ψιλά γράμματα μήπως και χρειάζεται να πατήσεις τίποτα

Ctrl+F1 (όπως στις Gigabyte) γαι να σου εμφανιστούν οι επιλογές....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:24]

Τι μητρική έχεις?

αυτην...

http://www.ecs.com.tw/ECSWeb/Products/ProductsDetail.aspx?MenuID=26&LanID=9&DetailID=38&DetailName=Specification

ειναι η ECS P4S5A/DX+ :o

φτανουν αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις πολλά...max fsb μέχρι 533 (όσο ο northy) και sis chipset...

κοίτα κι εδω :

http://www.ocworkbench.com/hardware/elite/p4s5a/p4s5ap4.htm

"P4S5A uses the AMIBIOS and it continues the tradition of ECS by not providing enough overclocking functions within the BIOS. The only option that you can play with it the CPU Ratio (which is locked by CPU unless you are using an Engineering Sample)..."

και οι τιμές που παίρνει είναι fixed...κοινώς φάγαμε πόρτα...

Μόνο με κάποιο modded bios (αν ασχολήθηκε ποτέ κανείς) ή με utility από τα win...

Link to comment
Share on other sites

Από το manual της μητρικής:

CPU PnP Setup Page

This page lets you manually configure the mainboard for the CPU. The system will automatically detect the kind of CPU that you have installed and make the appropriate adjustments to the items on this page.

nc. All Rights Reserved

CPU Type Intel P4

CPU/DRAM Speed 100/100 MHz

CPU Core Voltage 1.616V

CPU Ratio H/W Trap

CPU Frequency 100 MHz

DRAM Frequency 100 MHz

CPU Type/Core Voltage/Ratio/ Frequency

These items show the type, core voltage, ratio and frequency of CPU installed

in your system.

CPU/DRAM Speed/Frequency

These items decide CPU/DRAM speed/frequency installed in your system.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 15:57]

Engineering Sample

τι ειναι ακριβως αυτο?

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 15:57]

Μόνο με κάποιο modded bios (αν ασχολήθηκε ποτέ κανείς) ή με utility από τα win...

που μπορω να ψαξω?

α ρε ECS...

ΜΑΣ ΕΚΑΨΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

τι ειναι ακριβως αυτο?

Δείγμα επεξεργαστή που δίδεται σε κατασκευαστικές εταιρίες πριν την κυκλοφορία του και έχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 16:38]

Δείγμα επεξεργαστή που δίδεται σε κατασκευαστικές εταιρίες πριν την κυκλοφορία του και έχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

exmmmmmmm

και που τα βρισκουμε? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

μην τον τσιτώσεις πάρα πολύ γιατι άμα σου καεί καμια mobo αντε να βρείς άλλη. πάλι καλά που δεν έχεις κανένα prescott γιατί θα έψηνες μπιφτέκια πάνω του. Βέβαια δεν ξέρω πόση θερμοκρασία έχεις γι αυτο πρίν το πειράξει κοίτα την θερμοκρασία σου και να την παρατηρεις συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnymous [Σήμερα, στις 18:02]

μην τον τσιτώσεις πάρα πολύ γιατι άμα σου καεί καμια mobo αντε να βρείς άλλη. πάλι καλά που δεν έχεις κανένα prescott γιατί θα έψηνες μπιφτέκια πάνω του. Βέβαια δεν ξέρω πόση θερμοκρασία έχεις γι αυτο πρίν το πειράξει κοίτα την θερμοκρασία σου και να την παρατηρεις συνέχεια...

τωρα με δουλευει?

παιζει με τον πονο μου?

δεν καταλαβε τι παιζει?

οτι και να συνεβη, η απαντηση μου ειναι...

ΕΛΕΟΣ!

Παιδια ψαχτειτε λιγο για καποιο modded BIOS η για καποιο Engineering Sample πριν φουνταρω...

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Engineering Sample δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις..

Δεν είναι κάτι που το βρίσκει ο απλός χρήστης-καταναλωτής κλπ. Πρέπει να σου το δώσει η Intelα πχ. :p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενα modded BIOS δεν υπαρχει για την μητρικη μου?

ψαξτε λιγο...

ή πειτε μου που να ψαξω!

μια χαρα μητρικη ειναι και με εχει βολεψει... αλλα αυτην την μ@λ@κια δεν την περιμενα...

Link to comment
Share on other sites

Σάκη μην τρελαίνεσαι...αφού πολύ δύσκολα θα βρεις ES επεξεργαστή (που και πάλι είναι αμφίβολο αν και πόσο θα μπορέσεις να τον πουσάρεις με αυτή τη mobo) η λύση είναι άλλη μητρική...ή ολική αναβάθμιση!

Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να κάνεις κάτι με ενα utility από windows, αρκεί να βρεθεί κάποιο που συνεργαζεται με τη μητρική σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 19:32]

Σάκη μην τρελαίνεσαι...αφού πολύ δύσκολα θα βρεις ES επεξεργαστή

ΕS??? δηλαδη?

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 19:32]

η λύση είναι άλλη μητρική...ή ολική αναβάθμιση!

θα το πεις εσυ στον πατερα μου? εγω θελω να ζησω και αλλο... ειμαι πολυ νεος για να πεθανω.... :p

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 19:32]

Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να κάνεις κάτι με ενα utility από windows, αρκεί να βρεθεί κάποιο που συνεργαζεται με τη μητρική σου...

εχω χρησιμοποιησει το SetFSB αλλα πανω απο τα 2461 κανω reboot αρα....

τιποτα αλλο δεν μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

ΕS??? δηλαδη?

Engineering Sample...

Μόνο 60Mhz ανέβηκε; πατατιά...δεν το έχω χρησιμοποιήσει το setFSB, με μια ματιά που έριξα στη σελίδα του δεν υποστηρίζεται to mobo σου (και έχει εκδόσεις για αρκετά). Ας μιλήσει και κανας άλλος πιό γνωστικός.

Πάντως, μην ξεχνάς όμως οτι όλες οι μητρικές δεν κάνουν για overclocking, δυστυχώς...χρειάζεσαι επιλογές όπως pci/agp lock, vcore, vmem και τα λοιπά που δε γίνεται να τα βάλεις προφανώς με το setfsb...

:OT:

Στον πατέρα σου το λέω αν θες, γιατί, θα τον ντραπώ τον άνθρωπο? Υπάρχει πάντα και η λύση να ξαμοληθείς για τα κάλαντα μέρες που'ναι...:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.