Jump to content


overclocking a Northwood


sakis_the_fraud1416003252

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 20:08]

:OT:

Υπάρχει πάντα και η λύση να ξαμοληθείς για τα κάλαντα μέρες που'ναι...:banging:

ναι...

θα με δουν ετσι με το μουσ(ακ)ι και θα τα παιξουν οι ανθρωποι!

δεν δειχνω και πιτσιρικος...

η λυση ειναι να παω χωριο, ή να ερθει η θεια μου :D

:OT:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Φιλε sakis_the_fraud το oc δεν το κανεις για τους αλλους για να το λες και να το δειχνεις στους αλλους το κανεις γιατι το γουσταρεις και σα αρεσει να βρεις τα ορια απο το μηχανημα σου καθως και το γεγονος οτι για σενα τα παιχνιδια ή τα προγραματα τρεχουν πιο γρηγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 20:21]

Φιλε sakis_the_fraud το oc δεν το κανεις για τους αλλους για να το λες και να το δειχνεις στους αλλους το κανεις γιατι το γουσταρεις και σα αρεσει να βρεις τα ορια απο το μηχανημα σου καθως και το γεγονος οτι για σενα τα παιχνιδια ή τα προγραματα τρεχουν πιο γρηγορα :)

εννοειται!

αλλωστε τα 2,4 πλεον ειναι "λιγα"...

απλα αυτο ειναι ενα επιπλεον κινητρο για να φτασεις ψηλα... :p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω πόση διαφορά έχουν οι φίλοι σου που δεν ξέρουν τίποτα από εσένα που όπως αναφέρεις, γνωρίζες «στο περίπου».

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Και όπως λέγανε και στην άγρια δύση κάποτε, ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποιος ποιό γρήγορος από εσένα οπότε relax man...

Έχεις ένα πολύ καλό μπορντάκι, που αναφέρεις ότι σε έχει βολέψει πολύ.

Δυστυχώς, δεν έχει δυνατότητες για o/c, οπότε:

- φρόντισε να λειτουργεί σωστά το λειτουργικό,

- με λίγες εφαρμογές να τρέχουν στο background για να είναι αλαφρή,

- μπόλικη μνήμη για να τρέχουν άνετα τα προγράμματα,

- «καθαρούς» και αποκερματισμένους δίσκους,

- τελευταίους drivers κλπ κλπ κλπ

και άσε τους άλλους να τρέχουν να μάθουν τί σημαίνει unrar...

Σε κανένα χρόνο που (πιθανότατα) αναβαθμίσεις εσύ πρώτος, θα τους την λες.

Αν καίγεσαι και νοιώθεις ότι κυκλοφορείς στο σχολείο με το στίγμα του «αργού & παλιού επεξεργαστή» κοίταξε μήπως πετύχεις κανένα μεταχ. ASUS P4C800 ή P4P800 και ο 2.4 μπορεί να κτυπήσει και τα 3.

ΑΝ φυσικά στο επιτρέψουν οι μνήμες σου, αν είναι καλό κομμάτι η cpu, αν έχεις αρκετή ψύξη και αν έχεις καλό τροφοδοτικό.

(μην νομίζεις ότι το o/c είναι απλό πράμα και με ένα κουμπί ο 2,4 πάει στα 3-4-5...)

Αν τώρα θέλεις να τους «δείξεις» τί εστί βερίκοκο αλλά δεν υπάρχει έουρο ούτε για σάλιο, βάλε ένα linuxaki οπότε και θα είσαι «υπεράνω» h/w πλέον και θα σε βλεπουν και σαν γκουρού.

Φιλικά πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 00:02]

Προσπαθώ να καταλάβω πόση διαφορά έχουν οι φίλοι σου που δεν ξέρουν τίποτα από εσένα που όπως αναφέρεις, γνωρίζες «στο περίπου».

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

εχει μια βαση αυτο το τελευταιο...

αλλα πιστευω πως καλο ειναι να ξερεις και κατι...

ασχετα με το οτι ξερω λιγα, γι αυτους ειναι πολλα και νομιζουν πως ειμαι ο guru του H/W...

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 00:02]

Έχεις ένα πολύ καλό μπορντάκι, που αναφέρεις ότι σε έχει βολέψει πολύ.

Δυστυχώς, δεν έχει δυνατότητες για o/c, οπότε:

- φρόντισε να λειτουργεί σωστά το λειτουργικό,

- με λίγες εφαρμογές να τρέχουν στο background για να είναι αλαφρή,

- μπόλικη μνήμη για να τρέχουν άνετα τα προγράμματα,

- «καθαρούς» και αποκερματισμένους δίσκους,

- τελευταίους drivers κλπ κλπ κλπ

και άσε τους άλλους να τρέχουν να μάθουν τί σημαίνει unrar...

τα εχω ολα αυτα...

οσο για το unrar... μολις εκλεισα το τηλ. μετα απο ενα συντομο μαθημα εγγραφης ταινιων με το NERO... ο τυπος μαγευτικε λες και του ειπα κατι πολυ δυσκολο...

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 00:02]

Αν καίγεσαι και νοιώθεις ότι κυκλοφορείς στο σχολείο με το στίγμα του «αργού & παλιού επεξεργαστή» κοίταξε μήπως πετύχεις κανένα μεταχ. ASUS P4C800 ή P4P800 και ο 2.4 μπορεί να κτυπήσει και τα 3.

μα για ποιο στιγμα μιλαμε?

οταν του λεω οτι ο επεξεργαστης σου ειναι στα 2800 MHz...

και μου λεει "τοσα πολλα???"

ακολουθει η ερωτηση: "εσενα στα ποσα ειναι?"

και εκει ειναι που κολλαω... του λεω στα 2400 και χαιρεται!

κανει παρτυ που κατεφρε να με περασει...

λες και ξερει που να τα χρησιμοποιησει...

αυτο μου την δινει...

εμενα ετσι οπως ειναι μου αρκει...

αν και θα ηθελα να κλοκαρω για να μαθω αλλα και για να τον κανω πιο γρηγορο... :flex:

Link to comment
Share on other sites

Βρες καμιά μητρική Asus όπως σου προτείνουν τα παιδιά...Εγώ πριν κανένα 2μηνο που έφτιαξα ένα κατεβαστήρι με ASUS P4P8X & P4 2.4B (533) τον δούλευα στα 3.2 και με μνήμες 2/2/2/5...

ψάξτο λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

1) ρε παιδιά κανένα modded BIOS δεν υπάρχει για την μητρική μου?

ψάξτε λίγο...

ή πείτε μου που να ψάξω!

2) μπορείτε να μου πείτε και κάποιο utility από Windows για ο/c?

εγώ μόνο το setFSB ξέρω και δεν βοήθησε και πολύ... :(

3)

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [30-12-2006 02:24]

Εγώ πριν κανένα 2μηνο που έφτιαξα ένα κατεβαστήρι με ASUS P4P8X & P4 2.4B (533) τον δούλευα στα 3.2 και με μνήμες 2/2/2/5...

τον διαιρετή στις μνήμες πως τον αλλάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Για socket 478 έχουν φτηνήνει πάρα πολύ οι μητρικές... Με 40-50 ευρώ παίρνεις την καλύτερη... Ψάξε και για μεταχειρησμένη.... Κάποια ευκαιρία θα βρεις... Κοίταζε και στο stock house του πλαίσιο....

Αφού δεν έχει επιλογές η τωρινή σου μητρική δεν έχεις άλλη επιλογή για υπερχρονισμό...

Από utilities το SetFSB δεν σου έκανε τίποτα? Υπάρχει και το Memset για τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnymous

μην τον τσιτώσεις πάρα πολύ γιατι άμα σου καεί καμια mobo αντε να βρείς άλλη. πάλι καλά που δεν έχεις κανένα prescott γιατί θα έψηνες μπιφτέκια πάνω του. Βέβαια δεν ξέρω πόση θερμοκρασία έχεις γι αυτο πρίν το πειράξει κοίτα την θερμοκρασία σου και να την παρατηρεις συνέχεια...

Aμα σου πώ ότι ο πρέσκοτ μου 3,2 τόν έχω εδώ και έξη μήνες στα 4 γίγα (με υδρόψηξη) με θεμοκρασίες τον χειμώνα σε άιντλ 31 και μαξ 48 και το καλοκαίρι άιντλ 45 και μαξ τό σουβλάκι το θές με τζατσίκι? :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [01-01-2007 19:52]

Για socket 478 έχουν φτηνήνει πάρα πολύ οι μητρικές... Με 40-50 ευρώ παίρνεις την καλύτερη...

εχμμμμμμμ

ποια ειναι η καλυτερη?

νομιζω παντως πως πρεπει να εχει chipset i875...

Αρχική απάντηση από anthis [01-01-2007 19:52]

Ψάξε και για μεταχειρησμένη.... Κάποια ευκαιρία θα βρεις... Κοίταζε και στο stock house του πλαίσιο....

στο stock house του πλασιο δεν εχει τιποτα...

(btw, εκει εχει ολα οσα ειναι απο RMA??)

ψαχνω για μεταχειρισμενη...

Αρχική απάντηση από anthis [01-01-2007 19:52]

Από utilities το SetFSB δεν σου έκανε τίποτα? Υπάρχει και το Memset για τις μνήμες...

απο utilities από Windows εχω δοκιμασει:

SetFSB -->2475 αλλα δεν τρεχει sPi και μετα απο λιγο κανει reboot

ClockGen --> 2486 και τα ιδια με το πανω...

MemSet --> ουτε καν ανοιγει...

Κανενα αλλο υπαρχει να δοκιμασουμε την τυχη μας?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ έναν Northwood 2.4B και τον έχω πάει μέχρι τα 2.82. Το περισσότερο που "έπιασε" ήταν 2.97 αλλά δεν ήταν καθόλου σταθερός. Από εκεί και πέρα, έστω και ένα MHz παραπάνω, με απέτρεπε από το να μπω στα Windows... To Vcore είναι στα 1.575 και σκέφτηκα να το πάω στα 1.6 μπας και δουλέψει σταθερά αλλά το ψιλοφοβάμαι. Από θερμοκρασίες: 37-46 στα 2.82.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zzzleepy [Σήμερα, στις 21:45]

Έχω κι εγώ έναν Northwood 2.4B και τον έχω πάει μέχρι τα 2.82. Το περισσότερο που "έπιασε" ήταν 2.97 αλλά δεν ήταν καθόλου σταθερός. Από εκεί και πέρα, έστω και ένα MHz παραπάνω, με απέτρεπε από το να μπω στα Windows... To Vcore είναι στα 1.575 και σκέφτηκα να το πάω στα 1.6 μπας και δουλέψει σταθερά αλλά το ψιλοφοβάμαι. Από θερμοκρασίες: 37-46 στα 2.82.

καλα εισαι και κει...

αν ειναι το ανεβαζεις για κανενα bench (:devil: ) και μετα παλι κατω...

τελικα το Everest λεει τις σωστες θερμοκρασιες...

ΔΕΝ γινεται εγω με ακλοκαριστο να εχω 50 βαθμους σε idle...

υπαρχει διαφορα αναμεσα στους Northwood? γιατι εσυ λες οτι εχεις εναν 2,4Β....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Northwood με FSB 400, με FSB 533 όπως ο δικός μου (με μεγαλύτερο τον 3.06 τον οποίο περιμένω από eBay ;) και ο οποίος ήταν ο μόνος με ΗΤ) και με FSB 800.

Παρεπιμπτόντως η ψύκτρα που ζητάς (την οποία έχω κι εγώ) είναι καταπληκτική. Ο επεξεργαστής μου δούλευε στα 2400 με idle 43 βαθμούς ενώ τώρα στα 2826 έχει idle 36-37 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zzzleepy [Σήμερα, στις 22:17]

Υπάρχουν Northwood με FSB 400, με FSB 533 όπως ο δικός μου

αρα και εγω Β εχω γιατι το FSB ειναι στα 533...

Αρχική απάντηση από zzzleepy [Σήμερα, στις 22:17]

Παρεπιμπτόντως η ψύκτρα που ζητάς (την οποία έχω κι εγώ) είναι καταπληκτική. Ο επεξεργαστής μου δούλευε στα 2400 με idle 43 βαθμούς ενώ τώρα στα 2826 έχει idle 36-37 ;)

σε προλαβα σε αλλο τοπικ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Βρες καμιά μητρική Asus όπως σου προτείνουν τα παιδιά...Εγώ πριν κανένα 2μηνο που έφτιαξα ένα κατεβαστήρι με ASUS P4P8X & P4 2.4B (533) τον δούλευα στα 3.2 και με μνήμες 2/2/2/5...

ψάξτο λίγο παραπάνω...

Στα 3.2 έφτασες με αερόψυξη; Τι μνήμες χρησιμοποίησες; Πόσο σταθερός ήταν σε αυτή την ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.