Jump to content



Αντικατάσταση μνήμης


saradis1

Recommended Posts

Καλές γιορτές σε όλους.

ρε παιδιά, παράγγειλα από e-shop μνήμες ocz pc2-6400 EL DDR2 1 GB Gold Edition GX XTC Dual Channel Kit (160,96 Ευρώ) και μου λένε οτι έχει εξαντληθεί το συγκεκριμένο προιόν.:jump: Αντι αυτού μου προτείνουν : PER.554785 (KINGSTON KHX5400D2/512 HYPERX 512MB PC5400 675MHZ) -( 62 ευρώ η μία άρα 124 ευρώ).

Εγώ καλοβλέπω και τις (PER.554564) CORSAIR XMS2 PRO 1GB DUAL CHANNEL KIT DIMM DDR2 PC5400 (675MHZ)-159 Ευρώ.

Ποιά ειναι η γνώμη σας? Α! η Mobo που διάλεξα ειναι η Asus P5B-V και CPU Intel core 2 duo E6400 2.13 Ghz.

:help:

Link to comment
Share on other sites

Eδώ γράφει τις συμβατές/δοκιμασμένες μνήμες της μητρικής σου : http://www.asus.com/999/download/products/1314/1314_10.pdf

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιαδήποτε από τις 2 περιπτώσεις...η μητρική σου από ότι βλέπω διαθέτει ρύθμιση της τάσης των μνημών, οπότε και παραπάνω ρέυμα να χρειάζονταν για να παίξουν οι μνήμες δεν θα είχες πρόβλημα...

ΑΝ δεν σκοπεύεις να υπερχρονίσεις το σύστημα..κοίτα την τσέπη σου...124 είναι καλύτερα από 159:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Demis_ [Σήμερα, στις 14:13]

Περα απο την τσεπη καλο ειναι να κοιταμε και τα timings που δουλευει η καθε μνημη για περαιτερω uprgading..xωρις να ξερω και πολλα πολλα περι Ο/c..

Δεν έχω ιδέα απο O/C και εγώ οπότε...καλές ειναι αυτές.

Παρε τις XMS αν ειναι σιμβατες με το mobo!

Γιατι? Αν δηλαδή έχεις 1 GB (2*512), δέν μπορείς να βάλεις στο μέλλον ενα ντιμάκι του 1GB αν έχεις ελεύθερο slot? Το πολυ πολύ θα έχει 2*512 + 1*1GB.

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς ζεύγη ίδιων μνημών (σε motherboards που το υποστηρίζουν) τότε οι μνήμες σου είναι σε Dual Channel mode...έτσι διπλασιάζεται ο ρυθμός δεδομένων από την μνήμη προς τον controller της μνήμης, με εμφανή αύξηση στις επιδόσεις...με 2x512 έχεις...με 2x512+1x1024 δεν εχεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από felix [Χθες, στις 20:41]

Όταν χρησιμοποιείς ζεύγη ίδιων μνημών (σε motherboards που το υποστηρίζουν) τότε οι μνήμες σου είναι σε Dual Channel mode...έτσι διπλασιάζεται ο ρυθμός δεδομένων από την μνήμη προς τον controller της μνήμης, με εμφανή αύξηση στις επιδόσεις...με 2x512 έχεις...με 2x512+1x1024 δεν εχεις....:)

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.