Jump to content



Πωλήσεις εξαρτηματων με αντικαταβολη


cool11

Recommended Posts

Ορμώμενος και εγώ από τα θετικά σχόλια που ακούστηκαν στο συγκεκριμένο thread , έστειλα ένα πακέτο για πρώτη φορά μέσω ACS από Θεσ/νίκη -> Πειραιά

Αφού λοιπόν αναφέρθηκε ο τρόπος "Αγορά" , και πολλά μέλη ανέφεραν πως ήταν πολύ ευχαριστημένοι με την εταιρία , πάω στο τοπικό υποκατάστημα της περιοχής , με την έγκριση του αγοραστή μου να στείλουμε το πακέτο μέσω αγοράς

Αρχίζουν λοιπόν τα όργανα

- Να , ξέρετε , δεν γίνεται , πρέπει να είναι κατάστημα , πρέπει ο αγοραστής να μας πάρει τηλέφωνο κτλ.

Τους λέω να μου πουν το τηλέφωνο , να τους πάρει ο αγοραστής μου , τίποτα

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Τπ , αποφασίζω να το στείλω με αντικαταβολή

Έξοδα αποστολής , 19.30 ευρώ , για ένα δέμα 3 κιλών

Αφού τρώμε την πρώτη ήττα , με βεβαιώνει η υπάλληλος πως την άλλη βδομάδα θα έχω τα χρήματα , καθώς τα παίρνουν μόνο με χρηματαποστολές κάθε Πέμπτη , και δεν γίνεται αλλιώς (τηλεφωνική πληρωμή; τι είναι πάλι τουτο; απαπα)

Το προιόν κατατέθηκε 2/1/07 , 3/1/07 ήταν στον παραλήπτη , πληρώνει κανονικά το παλικάρι , ωραία λέω , την άλλη βδομάδα θα έχω τα χρήματα

Παίρνω πάλι σήμερα τηλέφωνο να δω πότε θα μπορέσω να περάσω να τα παραλάβω

- Να , ξέρετε , δεν περάσανε 10 εργάσιμες μέρες από την πληρωμή , οπότε την άλλη βδομάδα θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο να σας ενημερώσουμε

- Είναι δυνατόν να περιμένω 2 βδομάδες από την παράδοση για να πάρω τα χρήματά μου; Το ΕΛΤΑ που είναι ΕΛΤΑ , και κάνει λιγότερο

- Συγνώμη κύριε , έτσι λειτουργούμε

Όπως καταλαβαίνετε , κάθε άλλο παρά επαγγελματίες είναι

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ εταιρία του ονόματος της ACS να παρουσιάζει "βιτρίνα" και οικονομική επιφάνεια με τα λεφτά του κόσμου , που σκοπίμως φροντίζει να κρατήσει για όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα στην κατοχή της

3/1/07 έχουν παραλάβει τα χρήματα μου , 18/1/07 θα έχω νεότερα για το ΑΝ θα μπορέσω να τα εισπράξω τότε

Κάθε άλλο παρά επαγγελματίες είναι στο θέμα εξόφληση του πελάτη

Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τους ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ

ΕΛΤΑ και πάλι ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Τελικά δεν είναι και τόσο καλή η μέθοδος με την Αcs

Πήγα χθες να ρωτήσω για δυο πράγματα που ήθελα απο την Αθήνα, εδωσα διευθύνσεις τηλέφωνα κλπ και με ρωτάει η κοπέλα "Ποτε να περάσουμε να τα πάρουμε"

καλα τις λέω σας έδωσα τηλεφωνο και διευθνση τηλεφωνήστε να δείτε ποτε μπορει το παλικάρι. Δεν μπορούμε λέει έχουμε 700 πελάτες την ημέρα δεν γίνεται να τηλεφωνούμε για τον καθένα.Ενταξει λέω θα συνεννοηθω εγω.

Ρωτάω μετα να δούμε πόσο θα βγει και μου λέει 12.00 (Για λιγότερο απο κιλό) για το ένα δηλαδη για τα δυο 24 καλα λέω άστο μια άλλη φορα

Ουτε 5 είναι όπως αναφερθηκε πιο πάνω, όυτε τηλέφωνο παίρνουν πρέπει εσυ να κάνεις την συννεονόηση και το κυριότερο τα λεφτά τα θέλει μπροστά πριν γίνει η συναλλαγή.

Αληθεια στα ΕΛΤΑ που τα μεταφορικά είναι σίγουρα λιγότερα με αντικαταβολή μετα απο πόσες μέρες παίρνεις τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και 5 χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα απο διαφορες περιοχες με την ιδια τακτικη.....εσεις πως εχετε προβληματα δεν το καταλαβαινω.

Τελος παντων για να το λετε ετσι 8α ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδες συγνμη που ξεθαβω αλλα με ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα..

Υσχιει ακομα η "αγορα" by ΑCS? τιμουλα κανεις ξερει?

καποιος να προτεινει καμια αλλη εταιρια κουριερ εαν δεν του αρεσει η acs απο την οποια να ειχε καλη εξυπηρετηση?

Θελω να κανω ανταλαγη με καποιον απο αθηνα (ειμαι σαλονικα) κ ενω εχουμε ισαξια προιοντα ας πουμε θελω να βρω μια ασφαλης λυση για να ανταλαξουμε.. (κ σκεφτηκα 2 χ αντικαταβολες στην αρχη τωρα διαβασα για την "αγορα by ACS"

τι να προτιμισω? help

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι πλεον το καλυτερο ειναι τα Ελτα και αντικαταβολη και σε καμια περιπτωση courier με αντικαταβολη και το γιατι ειναι οτι εκανα να παρω ενα μηνα τα λεφτα μου και τους ειχα παρει εκατο τηλεφωνα..Μακρυα απο courier!!!!Και φαρμακειο και τους κυνηγας..

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι πλεον το καλυτερο ειναι τα Ελτα και αντικαταβολη και σε καμια περιπτωση courier με αντικαταβολη και το γιατι ειναι οτι εκανα να παρω ενα μηνα τα λεφτα μου και τους ειχα παρει εκατο τηλεφωνα..Μακρυα απο courier!!!!Και φαρμακειο και τους κυνηγας..

σε ευχαριστω φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια μου με τη Speedex Κοζάνης...

εστειλα λοιπον ενα δεμα αξιας 80 ευρώ αντικαταβολή...

και το αλανι μου ελεγα συνεχεια περνα αυριο περνα αυριο περνα αυριο...

πηγα 6-7 φορες...ΤΙΠΟΤΑ...

την επομενη φορα που πηγα λοιπον...μου ειπε περιμενε λιγο...

μπενει φουριοζος ενας φανταρος...τον πιανει και τον σαπιζει στο ξυλο εν ψυχρω...

και τον ελεγε "που ειναι τα λεφτα μου ρε??? 3 μηνες περιμενω, εστειλα τον πατερα μου 100 φορες και δεν του τα δωσες κλεφτη...επρεπε να ανεβω απο τον Βολο για να τα παρω ε??"

του περνει απο τη τσεπη 300 ευρω (η αντικαταβολη του), και ρωταει και μενα "περιμενεις και εσυ?" λεω "ναι 80 ευρω" ...περνει 80 ευρω απο τη τσεπη του μου τα δινει και φευγει :spell::spell:

Μετα το αλανι απο τη speedex με πηρε τηλεφωνο και ηθελε να με βαλει μαρτυρα για τον ξυλοδαρμο...:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

μπορει να σας φανει λιγο ψευτικο αλλα ετσι εγινε :)

για αυτο, like unstopable --->

Φτηνη λυση: ΕΛΤΑ

Γρηγορη + φτηνοτερη απο τις αλλες : ΕΛΤΑ courier :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια μου με τη Speedex Κοζάνης...

εστειλα λοιπον ενα δεμα αξιας 80 ευρώ αντικαταβολή...

και το αλανι μου ελεγα συνεχεια περνα αυριο περνα αυριο περνα αυριο...

πηγα 6-7 φορες...ΤΙΠΟΤΑ...

την επομενη φορα που πηγα λοιπον...μου ειπε περιμενε λιγο...

μπενει φουριοζος ενας φανταρος...τον πιανει και τον σαπιζει στο ξυλο εν ψυχρω...

και τον ελεγε "που ειναι τα λεφτα μου ρε??? 3 μηνες περιμενω, εστειλα τον πατερα μου 100 φορες και δεν του τα δωσες κλεφτη...επρεπε να ανεβω απο τον Βολο για να τα παρω ε??"

του περνει απο τη τσεπη 300 ευρω (η αντικαταβολη του), και ρωταει και μενα "περιμενεις και εσυ?" λεω "ναι 80 ευρω" ...περνει 80 ευρω απο τη τσεπη του μου τα δινει και φευγει :spell::spell:

Μετα το αλανι απο τη speedex με πηρε τηλεφωνο και ηθελε να με βαλει μαρτυρα για τον ξυλοδαρμο...:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

μπορει να σας φανει λιγο ψευτικο αλλα ετσι εγινε :)

για αυτο, like unstopable --->

Φτηνη λυση: ΕΛΤΑ

Γρηγορη + φτηνοτερη απο τις αλλες : ΕΛΤΑ courier :sarcastic:

hahahah epic!

Link to comment
Share on other sites

μονο ελτα και ελτα porta porta. ειχα καθυστερησεις και προβληματα με διαφορα κουριερ του στυλ μου εχουν δοσει 5 ευρω λιγοτερα και το ειδα λιγα δευτερολεπτα αφου εφυγε, αλλες φορες ειχα πληρωσει το δεμα να μου παραδοθει συγκεκριμενη ωρα και τσαμπα τα χρηματα απλα το φερανε οποτε γουσταρανε κτλ κτλ κτλ.

με ελτα δεν ειχα ποτε προβλημα εκτος ισως απο οταν περιμενω ενα δεμα με αντικαταβολη να αργει καποιες μερες το χαρτι της παραλαβης ενω το δεμα εχει ερθει ηδη στα ελτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

δεν ειναι θεμα γνωμης αλλα γεγονοτων :p

την αλλη μερα ειναι Σαλονικη

απλα το ειδοποιητηριο δεν ερχετ πατνα στην ωρα του

μπορεις ομως με το tracking number του δεματος σου να πας και να παραλαβεις κανονικα

εγω ετσι κανω τουλαχιστον γιατι ο ταχυδρομος της γειτονιας μου ή που θα αφησει το χαρτι μετα απο μια βδομαδα ή την αλλη μερα ή καθολου

ζαρι η καταταση,οποτε πηγαινω απο εκει μολις δω online οτι το δδεμα εχει φτασει στο ταχυδρομειο τη περιοοχης μου ;) (ειμαι κεντρο καρρακεντρο)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα γνωμης αλλα γεγονοτων :p

την αλλη μερα ειναι Σαλονικη

απλα το ειδοποιητηριο δεν ερχετ πατνα στην ωρα του

μπορεις ομως με το tracking number του δεματος σου να πας και να παραλαβεις κανονικα

εγω ετσι κανω τουλαχιστον γιατι ο ταχυδρομος της γειτονιας μου ή που θα αφησει το χαρτι μετα απο μια βδομαδα ή την αλλη μερα ή καθολου

ζαρι η καταταση,οποτε πηγαινω απο εκει μολις δω online οτι το δδεμα εχει φτασει στο ταχυδρομειο τη περιοοχης μου ;) (ειμαι κεντρο καρρακεντρο)

Μία από τα ίδια. Θεσσαλονίκη, σχετικά κέντρο. Ο ταχυδρόμος κυριολεκτικά δεν υπάρχει. Η κατάσταση στα ΕΛΤΑ είναι πλέον τραγική. Για αποστολές από εξωτερικό δεν το συζητώ, σχεδόν μήνα, άσε που με τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ σχεδόν χάθηκε ένα δέμα (πήγε αλλού) και έκανα την Νικολούλη να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

σωστα ειναι πλεον γεγονος :p

μια βδομαδα εκανε το καμαρι μου να ερθει,ενω αντιθετα συστημενο απο αθηνα εκανε μια μερα :dance3:

ο,τι ναναι,τουλαχιστον ειναι φθηνα σχετικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.