Jump to content



Kατασκευή Τank (To δικό μου για άλλo σκοπό βέβαια...)


obijuan1983

Recommended Posts

Επειδή θέλω να βρώ έναν τρόπο να ψύχω το νερό της υδρόψυξής μου αποφάσισα να κάνω το έξής.

Εφτιαξά ένα κυλινδρικό τανκ απο αλουμίνιο διαμέτρου 8cm. Στο εσωτερικό του,στο κέντρο θα περνάει μια χαλκοσωλήνα 1/2 ίντσας.Απο τις 2 πλευρές το αλουμίνιο θα είναι κλειστό με plexxy.

Θα γεμίσω με νερό το αλουμινένιο διαμέρισμα, θα μπαίνει στην κατάψυξη, θα παγώνει και οταν θα έχει παγώσει θα συνδέεται στο κύκλωμα για να παγώνει το νερό...

Χωρίς την χαλκοσωλήνα είναι ένα όμορφο τανκ...

Χρησιμοποιήθηκαν:

1 Χ Σωλήνας αλουμινίου διαμέτρου 8cm και μήκους 25cm

2 X προφίλ αλουμινίου στήριξης για το σωλήνα 25cm

4 X ντίζες βίδα 28cm

8 X παξιμάδια

2 Χ plexxy πάχους 0.6cm και διαστάσεις 10 Χ 15cm

2 Χ κομμάτια λάστιχο για προφίλ αλουμινίου

1 Χ χαλκοσωλήνας φ18

2 X ρακόρ 1/2 ίντσας

2 Χ τάπες λαστιχένιες για γέμισμα του διαμερίσματος

post-3721-1416072950,1505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και προσεγμένη κατασκευή...

Να σε ρωτήσω... στις φωτό που δείχνεις η κίτρινη απόχρωση τι είναι... το φλας, ο φωτισμός ή το χρώμα του αλουμινίου...? Επίσης λάστιχα χρησιμοποίησες κυλινδρικά ή λύγισες...?

Link to comment
Share on other sites

εξυπνη η ιδεα σου αλλα νομιζω οτι δεν αξιζει. δλδ θα βγαζεις και θα βαζεις ενα παγωμενο τανκ για να κρυωνει το νερο, το ψυγειο τοτε τι να το κανουμε? δλδ θελω να πω οτι δεν αξιζει ο κοπος. φτιαξε καλυτερα ενα τανκ που να σε βολευει στην εξαερωση.

και κατι αλλο να ξερεις χαλκος+αλουμινιο = νοτ γοου. αν φτιαξεις τανκ καλο θα ειναι να ειναι απο χαλκο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το αλουμίνιο νομίζω το βάζει για να μειώνεται η αποβολή θερμότητας προς το περιβάλλον. Υποθέτω.

Για να είμαι ειλικρινής, ούτε εμένα μου γεμίζει το μάτι αυτή η κατασκευή. αν το δοκιμάσεις, δοκίμασε αντί για νερό να βάλεις υγρό από αυτά που βάζουν στις παγοκύστες για τα τρόφιμα. Μένουν παγωμένα για πολύ περισσότερη ώρα από το νερό ;)

Link to comment
Share on other sites

@Jaco Το κίτρινο οφείλεται στο night mode και στην ισόρροπία λευκού απο το κινητό μου...(P900). Thanks για τα καλά σου λόγια...Το λάστιχο είναι απο εξαρτήματα αλουμινίου για κατασκευή κουφωμάτων αλουμινίου.

@MaGiCMaN Για Bench το θέλω...Ούτος ή αλλως στο κύκλωμα είναι συνδεδεμένος χάλκινος σωλήνας οπότε no problem...Οταν θα κάνω κανονικό τανκ εννοείται θα γίνει μια επεξεργασία για να μην έρχεται σε επαφή το νερό με το αλουμίνιο...

@deninho O κύλινδρος είναι απο αλουμίνιο γιατί σήμερα δεν έβρισκα τόσο μεγάλη χαλκοσωλήνα...Όσο για το περιεχόμενο...νερό με λίγο αλάτι αρκεί να ρίξει το σημείο πήξης κάτω απ τους 0 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα αλλά δεν έχεις μόνιμη ψύξη.Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το τανκ με Tec που είχες σκεφτεί παλιότερα.Το tec ειναι ασύμφορο όταν ψύχεις κατευθείαν το cpu.Στο τανκ δεν θα χρειάζεται να αποροφήσει πολλά watt to tec λόγο οτι το ψυγείο θα παίρνει από πριν τα περισσοτερα.Συνεπώς με μια ψυκτρα αέρος μπορείς να το ψυξεις ικανοποιητικά.Μάλιστα το έχω δει στην πράξη με καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω προαναφέρει το θέλω μόνο για bench, οπότε δεν με νοιάζει η μόνιμη ψύξη.Για μόνιμα έχω ένα τριπλό ψυγείο χοντρό και όλα είναι οκ.Σε συνδιασμό με το τανκ που έχω (άσχετο απο αυτό εδώ) με χωρητικότητα 2 litre το οποίο έχει μεγάλο buffer για 24/7 είμαι οκ.

Το TEC απο την άλλη θέλει πολλά από οτι είδα...

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα χωραει το τανκ σου?

για ποση ωρα εισουν στο 2.8?

με κλοκαρισμενο cpu κ με τσιτα ρευμα (λογικα αυφου το θες για μπεντσ) πιστευεις οτι θα δεις κατω απο 10?

τεσπα καλη προσπαθεια ας το δουμε στη πραξη τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κύκλωμα είχα 2 τανκ με χωρητικότητα ~500ml.Φυσικά και δε είχα το σταθερό μου τανκ (2 litre).

Κράτησε για περίπου 1 ώρα σε αυτή την θερμοκρασία. (< 3.5)

Εννοείτε οτι δεν περιμένω να έχω αυτή την θερμοκρασία με cpu...αλλά πιστεύω 7-10 βαθμούς θα τους έχω...Βέβαια τα ψέματα θα τελειώσουν όταν μπει πάνω στον 6600...

Τότε θα σας πω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ροή στο κύκλωμα (με αντλία σβηστή) και τον αισθητήρα 10cm μετά την έξοδο του παγωμένου σωλήνα και 30cm απο το μπλοκ (το μπλοκ δεν πάταγε πουθενά) είχα αυτή την ένδειξη.(Στα χαρτιά αναφέρει οτι μετράει απο 0-95 βαθμούς...)

Τερμάτισε...

post-3721-1416072950,4542_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνωσες καθόλου το κύκλωμα????

Σωλήνες μπλοκ .

Πρόσεχε για τη όταν κατεβαίνουμε κάτω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουμε υγροποίηση που μπορεί να κάνει Κανά βραχυκύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Tέλος πάντων, άσχετα με την χρήση που το κάνω εγώ,

σαν Τανκ με Χάλκινο σωλήνα και όχι Αλουμινένιο εξωτερικά/εσωτερικά πως σας φαίνεται;

Θέλω να μου πείτε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 19:37]

Μόνωσες καθόλου το κύκλωμα????

Σωλήνες μπλοκ .

Πρόσεχε για τη όταν κατεβαίνουμε κάτω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουμε υγροποίηση που μπορεί να κάνει Κανά βραχυκύκλωμα

ακριβως... προσεχε πολυ αν δεν θες να αρχισεις να χανεις το hardware σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.