Jump to content



επαναφορτιζόμενες μπαταρίες......λένε;


Green Dragon

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Αξίζει να χρησιμοποιούμε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες;

Τι διάρκεια ζωής περίπου έχουνε;

Ποιές προτείνετε για καλύτερες;

Και για φορτιστή τι να πάρω;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα συμφερουν,αν και εξαρταται απο την χρηση που που θα τους κανεις.

Επαναφορτιζομενες μπαταριες σε τηλεχειριστηριο τηλεορασης,για παραδειγμα, δεν ενδεικτυνται αφου ουτως η αλλως συσκευες με τοσο χαμηλη καταναλωση καλυπτονται και με φθηνες, μη αλκαλικες, μπαταριες.

Αντιθετα, στις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες με υψηλη καταναλωση αλλα και σε συσκευες με συχνη χρηση(οπως mp3 players) ακομα και οι ακριβοτερες επαναφορτιζομες θα κανουν αποσβεση του κοστους τους απο τις πρωτες φορτισεις.

Γενικα προτιμησε μπαταριες NiMH μεγαλων χωρητικοτητων(2000+ mAh για ΑΑ, 800+ mAh για ΑΑΑ).

Συμφερουσες αγορες ειναι τα ετοιμα σετακια οπου σου δινουν φορτιστη και μερικες μπαταριες διαφορων μεγεθων.

Οσον αφορα την διαρκεια ζωης τους υποτιθεται οτι ειναι λειτουργικες ακομα και μετα απο 1000 κυκλους φορτισης(για τις ΝιMH) οποτε δεν θα εχεις προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τελικα τι παιζει με τις επαναφορτιζομενες.

Καινουριες sanyo μπαταριες απο γερμανο, μπορει να τις φορτισω σημερα, και αν τις χρησιμοποιησω μετα απο 10 μερες στην ψηφιακη μου, αρχιζει να μου βγαζει σημα οτι εξαντλουνται. Ειναι λογικο?

Και μου το κανει με πολλα σετ μπαταριων. Και μιλαμε για καινουριες μπαταριες, οχι παλιες φθαρμενες.

Ξεκινησα καποτε να χρησιμοποιω επαναφορτιζομενες παντου και εχω καταληξει να τις εχω μονο στην ψηφιακη μηχανη. Αλλα και εκει αμφισβητω τη χρησιμοτητα τους.

Αν ειναι να δινω καμια 20αρια ευρω για 4 ααα 2500mha, καθε ετος, τοτε αγοραζω καμια 50αρια aaa απο lidl και περναω 2 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 19:02]

Δεν ξερω τελικα τι παιζει με τις επαναφορτιζομενες.

Καινουριες sanyo μπαταριες απο γερμανο, μπορει να τις φορτισω σημερα, και αν τις χρησιμοποιησω μετα απο 10 μερες στην ψηφιακη μου, αρχιζει να μου βγαζει σημα οτι εξαντλουνται. Ειναι λογικο?

Και μου το κανει με πολλα σετ μπαταριων. Και μιλαμε για καινουριες μπαταριες, οχι παλιες φθαρμενες.

Ξεκινησα καποτε να χρησιμοποιω επαναφορτιζομενες παντου και εχω καταληξει να τις εχω μονο στην ψηφιακη μηχανη. Αλλα και εκει αμφισβητω τη χρησιμοτητα τους.

Αν ειναι να δινω καμια 20αρια ευρω για 4 ααα 2500mha, καθε ετος, τοτε αγοραζω καμια 50αρια aaa απο lidl και περναω 2 χρονια!

Kαθολου λογικο. Μηπως εχει προβλημα ο φορτιστης? Εχεις δοκιμασει αλλον?

Εγω εχω κατι fujitsu 1600mha απο το 2000 και ναι μεν εχει μειωθει η διαρκεια ζωης τους αλλα περασαν πολλα χρονια για να γινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 19:02]

Δεν ξερω τελικα τι παιζει με τις επαναφορτιζομενες.

Καινουριες sanyo μπαταριες απο γερμανο, μπορει να τις φορτισω σημερα, και αν τις χρησιμοποιησω μετα απο 10 μερες στην ψηφιακη μου, αρχιζει να μου βγαζει σημα οτι εξαντλουνται. Ειναι λογικο?

Και μου το κανει με πολλα σετ μπαταριων. Και μιλαμε για καινουριες μπαταριες, οχι παλιες φθαρμενες.

Ξεκινησα καποτε να χρησιμοποιω επαναφορτιζομενες παντου και εχω καταληξει να τις εχω μονο στην ψηφιακη μηχανη. Αλλα και εκει αμφισβητω τη χρησιμοτητα τους.

Αν ειναι να δινω καμια 20αρια ευρω για 4 ααα 2500mha, καθε ετος, τοτε αγοραζω καμια 50αρια aaa απο lidl και περναω 2 χρονια!

να υποθεσω οτι ειναι νικελιου-μεταλλου?

Ισως οφειλεται στο εντονο φαινομενο αυτοεκφορτισης που τις χαρακτηριζει αλλα και παλι νομιζω οτι 10 μερες ειναι πολυ λιγες για να εκφορτιστουν πληρως.

Μπορεις φυσικα να τις αφησεις πανω στο φορτιστη για να τις "συντηρει" και οταν τις χρειαστεις τις πετας στην ψηφιακη.

Παντως επουδενι δεν αμφιβαλλω για την χρησιμοτητα τους.Στην ψηφιακη μου οι αλκαλικες Energizer ειναι υποθεση μισαωρου(συνεχους χρησης) ενω οι τερατωδεις Sony Νι-ΜΗ 2700mAh απλα ξεχνουν να....αδειασουν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.