Jump to content



965P-S3 + E6300 = 500fsb


kbilly13

Recommended Posts

Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται και έχετε πρόβλημα (μερικοί) με τις GB 965P, πόσο μάλλον όταν μιλάω για το φθηνό μοντέλο το S3

Και όχι μόνο αυτό... το σύστημα έχει στριμωχτεί σε ένα desktop tower (μικρό midi σε διαστάσεις), ψύξη με αέρα (blueorb2 στις 1000-1200 στροφές), μνήμες Trancend Jetram 2*1gb 667 5-5-5 (των 210 ευρώ), 2 δίσκοι, η Audigy, 3 usb, 7900gt modded, και τροφοδοτικό HEC 480w...

Kατ'αρχήν δεν ξεχνάμε κάποιες βασικές αρχές... στρώσιμο π.χ: είχα κάποια προβλήματα στην αρχή (ειδικά στο boot) τα οποία εξαφανίστηκαν μετά από κάποιες ώρες χρήσης και ειδικά μετά το update στο bios (και αφού έκανα clear cmos - εγώ έβγαλα και την μπαταρία).

Μετά άρχισα να ανεβαίνω με μικρά βήματα χωρίς να πειράξω τίποτα από ρεύματα, και τεστάροντας χαλαρά με 2πλά spi 8Μ και 3dmark01 βοηθώντας και στο στρώσιμο-ψήσιμο.

έφτασα 420-430 πανεύκολα... κάπου εκεί νόμιζα ότι και θα σταματήσω λόγω μνημών (μου είχαν πει ότι πάνε 850-880 το πολύ, και ήδη είχα 2.20vmem) λέω εντάξει, τα 3giga τα έπιασα - καλά είναι.

Βάζω και ρεύματα στη συνέχεια... +0.1vpcie, +0.1vfsb, +0.2vmch, 2.30vmem (5-5-5-15), 1.45vcore (Pcie-e στα 110, latency στο 64) και λέω όσο πάει....

Δεν έλεγε να σταματήσει να ανεβαίνει... να μην τα πολυλογώ έφτασα να bootάρω με 490fsb και σταθερότητα στα windows! με το setfsb (το οποίο να πω ότι δουλεύει άψογα, για όσους έχουν πρόβλημα στο boot) έκανα προσπάθεια για 500 αλλά πάγωσε... έβαλα 5-6-6-16 (με cas.6 δεν μπουτάρει η μητρική) και ξαναπροσπάθησα

Πήρε το 500, και έβγαλε και έβγαλε και spi 1M (’ρα έχουμε stop από μνήμες... ίσως και από τροφοδοτικό και από μητρική - δέν ξέρω, μπορεί και όλα αυτά μαζί)

Εντάξει δεν είναι σταθερό εκεί (ψυχολογικό είναι κυρίως το 500άρι), αλλά τι να λέμε τώρα... τι 495, τι 500 δεν είναι διαφορά αυτή

Το θέμα είναι ότι η μητρική σπέρνει - αυτήν την εντύπωση έχω εγώ τουλάχιστον ως τώρα - το σύστημα πήγε πολύ πιο πάνω από τις προσδοκίες μου - δεδομένου μάλιστα των συνθηκών και της αξίας value for money...

post-359-1416072950,9517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr -> Ωραιος!Το ξεζουμισες!
Μόνο το ξεζούμισε ??? 88% Ο/C :D

Έχω διαβάσει ΤΟΣΑ για τις GigaByte... άλλες δουλεύουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και... άλλες......... ζαριά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδια μητρικη εμενα με λαχταρησε.Αν και ανεβαινε και σε εμενα σε fsb,ηθελε περισσοτερη ταση στην cpu, επαιζε τις μνημες χειροτερα απο την abit που εχω τωρα, η onboard ηταν προβληματικη (απασιματακια στον ηχο),και στο τελος μου εμεινε στα χερια οταν την αφησα να τρεχει orthos ενα ολοκληρο βραδυ.

Mπορει οντως να ειχα πεσει σε κακο κομματι.Μπραβο στον Βασιλη παντως γιατι την εχει φερει απολυτως στα μετρα του!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, τελικά σταθεροποιείται στα 495-498 (το 500άρι μόνο για benchmarks - με το "ζόρι" όμως, λίγο βουντού και μαύρη μαγεία :) )

Επίσης το boot αποδείχτηκε δύσκολο σε fsb>450-460 (σε restart δεν έχει πρόβλημα)

Έβαλα pci-e frequency 118, latency 128 και φαίνεται εντάξει ως τώρα μέχρι και 470 που δοκίμασα - βοηθάει σίγουρα - και θέλω να ρωτήσω μέχρι πόσο θεωρείται ασφαλές? σκεφτόμουν μέχρι 120...

όχι ότι καίγομαι ιδιαίτερα, απλά χρειάζεται μία κίνηση παραπάνω με το "setfsb" ή το easytune μέσα στα windows.. δεν με πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 19:01]

Είδες τι κομμάτια σου δίνω.... Διαλεχτή ποιότητα :p

Τι να πω η γίγα σε πάει ...

Eιδικά οι μνήμες ρε Dellman!... μακάρι έλεγα να πάνε 860-880, και σχεδόν 1000άρισαν :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Χθες, στις 18:51]

...τελικά σταθεροποιείται στα 495-498 (το 500άρι μόνο για benchmarks - με το "ζόρι" όμως, λίγο βουντού και μαύρη μαγεία :) )...

Δεν μπορούσα να ησυχάσω..., και τελικά το κατάφερα στα 7*500 σταθερά

άφησα τα βασικά 5-5-5-15 στις μνήμες, και χαλάρωσα λίγο τα υπόλοιπα

επίσης ανέβασα το Pci-e στα 120, και αυτό ήταν

Τα ρεύματα...

1.45vcore (το speedfan μου δείχνει από 1.43 idle, έως 1.42 σε full load)...

2.30vmem

+0.1vpci-e

+0.1vfsb

+0.2vmch

Βοοt με 470, και με το setfsb κατευθείαν 500

βγάζει άνετα διπλό spi32M (To οποίο έτρεξα 2 φορές απανωτά για σιγουριά), 3dmark2001 looping, και gaming χωρίς κολλήματα... μου αρκεί

SUCCESS λοιπόν!

post-359-1416072951,3508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

Eιδικά οι μνήμες ρε Dellman!... μακάρι έλεγα να πάνε 860-880, και σχεδόν 1000άρισαν :flower:

Για δωσε λεπτομερειες.Μεχρι που εφτασαν, με ποσση ταση, και τι timings?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 16:00]

Για δωσε λεπτομερειες.Μεχρι που εφτασαν, με ποσση ταση, και τι timings?

είναι σταθερές στα 1000.... 2.30v οπωσδήποτε! 5-5-5-15, και τα υπόλοιπα (δεν θυμάμαι ακριβώς τη σωστή σειρά - δεν γράφω από αυτό το pc) 5-5-10-45-5

Aν θες, θα ξαναμπώ στο bios να σου πω τι είναι ακριβώς το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

είναι σταθερές στα 1000.... 2.30v οπωσδήποτε! 5-5-5-15, και τα υπόλοιπα (δεν θυμάμαι ακριβώς τη σωστή σειρά - δεν γράφω από αυτό το pc) 5-5-10-45-5

Aν θες, θα ξαναμπώ στο bios να σου πω τι είναι ακριβώς το καθένα...

Στα 840-850 θα ηθελα να ξερω με τι και πως παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.