Jump to content


Δώρο Χριστουγέννων % σε πολλά μαγαζιά βλέπω


jpavly

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tassoss

ΦΕΚ 742 τ. Β’/9-2-1981

Από το πολύ αναλυτικό post του tassoss (:p) βρήκα τα παρακάτω:

Ταξί:

8. Κάθε ένας από τους οδηγούς επιβατηγών αυτοκινήτων (ταξί και αγοραία) δικαιούται, για να λάβει επίδομα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα, να εισπράττει ολόκληρη την αύξηση της πτώσεως της σημαίας του μετρητού και χορηγείται λόγω των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα. Επί πλέον αυτοί δικαιούνται από τον εκμεταλλευόμενο το αυτοκίνητο, με τις προϋποθέσεις του Αρθρου 2 παράγρ. 2 της παρούσης, ποσά ίσα με το 6πλάσιο για το επίδομα Πάσχα και το 11πλάσιο για το επίδομα Χριστουγέννων, του γενικού κατωτάτου ημερομισθίου.

Σερβιτόροι:

1.Με τον σκοπό να λάβουν επιδόματα εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα και οι σερβιτόροι και βοηθοί που αμείβονται με ποσοστά και εργάζονται στα εστιατόρια, ζυθεστιατόρια, οινομαγειρεία, ταβέρνες, κοσμικά κέντρα διασκεδάσεως, καφενεία, καφεζαχαροπλαστεία, αναψυκτήρια, ζαχαροπλαστεία, γαλακτοπωλεία, εξοχικά κέντρα κα συναφή καταστήματα, αυξάνονται τα ποσοστά που έχουν κανονιστεί για την αμοιβή τους από 16% σε 28%, από 13% σε 21% και από 11% σε 18%, για τις χρονικές περιόδους από τη Μεγάλη Τρίτη μέχρι και την 9η ημέρα μετά το Πάσχα και από 16 Δεκεμβρίου μέχρι 15 Ιανουαρίου επομένου χρόνου, ειδικά δε για τις κοσμικές ταβέρνες, κέντρα διασκεδάσεως, εξοχικά κέντρα και ψητοπωλεία, από το Μεγάλο Σάββατο μέχρι και την 13η ημέρα μετά το Πάσχα και από 23 Δεκεμβρίου μέχρι 22 Ιανουαρίου επομένου έτους.

Κομμωτήρια:

3. Για να λάβει επίδομα Χριστουγέννων και Πάσχα και το προσωπικό των Κουρείων και Κομμωτηρίων, που αμείβεται με ποσοστά μόνο, αυξάνονται κατά 30% για 15 ημέρες πριν από το Πάσχα και από 6 Δεκεμβρίου μέχρι 5 Ιανουαρίου του επομένου χρόνου, οι τιμές των κουρευτικών και λοιπών υπηρεσιών, που παρέχονται στα ανωτέρω καταστήματα.

Τα βρήκα εδώ . Οπότε νόμιμα βλέπω τα δώρα βάση αυτού του νόμου. Στο ΙΝΚΑ δεν πήρα, προσωπικά είμαι καλυμμένος με το νόμο που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 16:32]

Από το πολύ αναλυτικό post του tassoss (:p) βρήκα τα παρακάτω:

Ταξί:

Σερβιτόροι:

Κομμωτήρια:

Τα βρήκα εδώ . Οπότε νόμιμα βλέπω τα δώρα βάση αυτού του νόμου. Στο ΙΝΚΑ δεν πήρα, προσωπικά είμαι καλυμμένος με το νόμο που διάβασα.

Εχω να παρατηρήσω τα εξής:

Ταξί: Οταν δεν υπάρχουν οδηγοί αλλά ο/οι ιδιοκτήτης/ες εκμεταλλεύονται το ταξί τότε

δικαιούνται να εισπράττουν δώρο;; και εάν όχι πως το ξεχωρίζει ο καταναλωτής

Σερβιτόροι: Προσωπικά δεν ξέρω σερβιτόρους που να δουλεύουν με ποσοστά,οπότε ισχύει οτι

και παραπάνω

Κομμωτήρια: Το ίδιο

Δηλαδή το ωραίο κράτος βοηθά τους αναξιοπαθούντες ιδιοκτήτες των πιο πάνω επαγγελμάτων

για να πληρώσουν τα δώρα των υπαλλήλων τους χαρατσώνοντας τον κόσμο.Σε τελική ανάλυση και αυτοί (ταξιτζήδες-ιδιοκτήτες καφε,κομμωτηρίων) ελεύθεροι επαγγελαματίες είναι

Γιατί δεν ισχύει γι΄αυτούς οτι και για όλους τους άλλους;;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος προβλέπει δώρο στους ταρίφμεν... οκ. Ένας άλλος νόμος προβλέπει α. να με ρωτάει αν θέλω να μπει και κάποιος άλλος στο ταξί (όχι περνάμε 2 δήμους πιο πέρα, ας τον πάρουμε κι αυτόν...), β. Να κόβει απόδειξη (έχετε πάρει ποτέ???), γ. δεν προβλέπει κανένας νόμος ότι οι δρόμοι τους ανοίκουν, και ίσως να υπάρχουν κι άλλα πράγματα.

αυτοί πότε τηρούν τους νόμους, και απαιτούν από εμένα να τους δώσω δώρο?

ΕΔΙΤ/ΥΓ: Στην Αγγλία ο ταξιτζής έκανε λάθος, και δεν έστριψε στο στενό που έπρεπε. Μόλις του το επισημάναμε σταμάτησε το ταξίμετρο. Πόσες φορές σας έχει τύχει να μην πληρώσετε το λάθος του ταξιτζή στην Ελλάδα? Εγώ ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν μισθωτός (μαλλον ανήκω και στην πλοιοψηφία), μια χαρά το βλέπω το Δώρο.

Αυξημένα εισοδήματα για 1 μήνα, αυξημένος τζίρος στην αγορά, ολοι κερδίζουν με το τζιράρισμα του χρήματος, οχι μονο αυτοί που εισπράτουν άμεσα το μετρητό μας.

και οι περισσότερες απο τις υπηρεσίες που αναφέρθηκαν (ταξι, καφες, μπουζουκια και κουρέας), δεν είναι πρώτης ανάγκης, ή δεν ειναι επέιγουσας ανάγκης.

Η βενζίνη και το Μετρό δεν εχει δώρο, καφέ έχω και σπίτι μου, κουρεύομαι πρίν 15/12 ή μετά 15/1, τα μπουζουκόμπαρα ειναι σε μια άλλη διάσταση του Χωροχρόνου στην οποία αδυνατώ να μεταβώ :)

Απο την άλλη ο εργοδότης μου ειναι υποχρεωμένος να μου το σκάει.

Αν ποτέ γινω επιχειρηματίας/ελεύθερος θα το δώ και απο την άλλη σκοπιά, αλλα με όσα θα μπορώ να γλυτώσω απο φοροδιαφυγή, φοροαποφυγή, και τα οποία ΑΔΥΝΑΤΩ να γλυτώσω σαν μισθωτός, δε νομίζω οτι θα με απασχολεί το Δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευλογο ερώτημα που απασχολεί πολλούς που το αμάξι τους καιει πάνω απο 13lt/100km, μαζι και εμένα... :(:blink:. Στο θέμα τώρα, εγω πιστεύω πως το δώρο των χριστουγέννων σαν ιδέα είναι σωστό ΑΝ και μόνο ΑΝ το δώρο φτάνει σε αυτούς που πρέπει να φτάσει και όχι στα αφεντικά τους... Και πάλι εξαρτάται απο τους καταστηματάρχες αν θα βάλουν δώρο πχ εμεις εχουμε οικογενειακά ενα ουζερί στο οποιο ουτε κατα διάνοια ανεβάσαμε τις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Το δωρο πρεπει να κοπει. Οι μονοι που κερδιζουν ειναι οι εν λογο κυριοι.

Το δωρο στους μισθωτους ειναι ποσο που παρακρατειτε στην ουσια απ τον μηνιαιο μισθο.

Οπως ειπε και ο jogi στην Αγγλια ειναι ενα ετησιο ποσο /12, ενω εδω /14...

Αρα ποιος καρπωνετε τα δωρα? οι ιδιοκτητες των εμπορικων μαγαζιων ισως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Το δωρο πρεπει να κοπει. Οι μονοι που κερδιζουν ειναι οι εν λογο κυριοι.

Το δωρο στους μισθωτους ειναι ποσο που παρακρατειτε στην ουσια απ τον μηνιαιο μισθο.

Οπως ειπε και ο jogi στην Αγγλια ειναι ενα ετησιο ποσο /12, ενω εδω /14...

Αρα ποιος καρπωνετε τα δωρα? οι ιδιοκτητες των εμπορικων μαγαζιων ισως?

Στην Ελλάδα αν κοπεί το δώρο δε θα δούμε μικρότερη παρακράτηση φόρου. Δε το ξέρω από κάπου.. απλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έτσι θα γίνει. Οπότε ας εξακολουθούμε να το παίρνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne

....

Στο θέμα τώρα, εγω πιστεύω πως το δώρο των χριστουγέννων σαν ιδέα είναι σωστό ΑΝ και μόνο ΑΝ το δώρο φτάνει σε αυτούς που πρέπει να φτάσει και όχι στα αφεντικά τους...

...

Χαχα αυτό μου θυμίζει στα μαθηματικά, στα οποία, όπου αναφερεται, ειμαστε υποχρεωμένοι να διερευνήσουμε και το αντίστροφο του θεωρήματος ΛΟΟΟΛ!

Η άποψή μου είναι οτι το δώρο καλώς ειναι και υπάρχει, και στην ελβετία απόσο ξερω (που δεν ειναι και φτωχαδάκια...), παιρνουν ολοκληρο μισθο τα Χριστουγεννα σαν δωρο, αλλά Πασχα και επίδομα διακοπών δεν παιρνουν τπτ... :) Αρα μη γκρινιάζετε, καλο ειναι το δωράκι, αμα καποιος πραγματικά δεν θελει τα τα σκάσει/εχει αναγκη αυτα τα λεφτά, πολύ απλά τα κρατάει!!!

Τωρα σε οσους δεν υπαρχει/δεν θα επρεπε να υπαρχει, αυτό ειναι θεμα των συνδικάτων τους να το διεκδικησουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελβετία, όπως και στις υπόλοιπες προηγμένες χώρες, δεν παίρνουν έναν επιπλέον μισθό τα Χριστούγεννα. Είναι ένα προσυμφωνημένο ποσό, δια του δώδεκα, συν τα όποια μπόνους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Το δωρο στους μισθωτους ειναι ποσο που παρακρατειτε στην ουσια απ τον μηνιαιο μισθο.

Οπως ειπε και ο jogi στην Αγγλια ειναι ενα ετησιο ποσο /12, ενω εδω /14...

Οι συλλογικές συμβάσεις, ΓΣΕΕ, και άλλες, μιλάνε για κατώτατα όρια, επι Μηνιαίων μισθών, επι Ημερομησθίων, και ισως επι Εργατοώρας.

Δεν εχω δει πουθενά στην Ελλάδα να μιλάνε σε εργασιακό, για Ετήσια Αμοιβή/αποδοχές που διαιρουνται με 14 και βγαινει ο μισθος. (μονο στα φορολογικά μιλαμε για ετήσια).

Μην εχεις καμια αμφιβολια, οτι αν καταργηθουν τα δωρα, θα γινει το πιο απλό. Αυτο που συμφέρει οσους έχουν την πρόσβαση στους πολιτικούς (επιχειρησεις και συνδικαλιστές).

Θα μείνουμε με τους 12 σημερινούς μισθούς χωρις καμιά αναπροσαρμογή. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι σίγουρα. Οι Δημόσιοι μπορει να πάρουν τα χαμένα με νεα επιδόματα βαλκανικής έμπνευσης και οι αλλοι Ζονκ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.