Jump to content



Δώρο Χριστουγέννων % σε πολλά μαγαζιά βλέπω


jpavly

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος..

15% επάνω η κομμώτρια,

σε ένα εστιατόριο μου είπαν από 15 Δεκ μέχρι 15 Ιαν. +10%.

Τι στο καλό?

Ποια επαγγέλματα δικαιούνται δώρο?

Πόσο %?

Για πόσες μέρες και ποιες?

Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλτατε.....

Εκει που εχει παει η δουλεια το δωρο των εργαζομενων παει εξολοκληρου για τα δωρα των μαγαζιων (καφε, αναψηκτηρια, κλαμπ, μπουζουκια, κωμμωτριες, ταβερνες..........)

Το ασχημο ειναι να εισαι ελευθερος επαγγελματιας (που δεν παιρνεις απο κανενα δωρο).... τοτε καλεισε να τα χωνεις απ τον μισθο σου. Πολυ ωραια. Εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να γινει απ το κρατος γιατι αυτο το πραγμα δεν ειναι σωστο. Ή να τα κοψουν ολοι ή να παιρνουν ολοι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 11:10]

Όπως λέει και ο τίτλος..

15% επάνω η κομμώτρια,

σε ένα εστιατόριο μου είπαν από 15 Δεκ μέχρι 15 Ιαν. +10%.

Τι στο καλό?

Ποια επαγγέλματα δικαιούνται δώρο?

Πόσο %?

Για πόσες μέρες και ποιες?

Η γνώμη μου είναι οτι δώρο δικαιούνται μόνον οι εργαζόμενοι ως μισθωτοι(με όποια εργασιακή σχέση) σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα οπότε το δώρο τους το καταβάλλει ο εργοδότης τους

Ολοι οι υπόλοιποι (σαν αυτούς που αναφέρεις αλλά και άλλους π.χ ταξιτζήδες ) το εισπράττουν είτε παράνομα είτε μέσω κάποιων αναχρονιστικών κρατικών διατάξεων

Εκείνοι οι λαλίστατοι κύριοι των διαφόρων ενώσεων καταναλωτών που κόπτονται για την ακρίβεια γιατι δεν κάνουν κάποια κίνηση ( παραστάσεις σε υπουργεία,προσφυγή σε δικαστήριο

κλπ) Μάλλον όμως πολλά ζητάω

Υ.Γ Αλήθεια γνωρίζει κανείς αν σε άλλα κράτη της Ευρώπης υπάρχουν τέτοιες διατάξεις

χορήγησης δώρου τις εορτές σε διάφορα επαγγέλματα

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, Αμερικη και στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχει δωρο....

Βεβαια και η διαφορα των μισθων με τους αντιστοιχους εδω ειναι μεγαλη

(ειμαστε στους τελευταιους σε σχεση εισοδηματων στην ΕΕ)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Γενικα, Αμερικη και στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχει δωρο....

Στις περισσότερες (προηγμένες) χώρες δεν υπάρχει καν η έννοια του μισθού αλλά μόνο ένα πακέτο αποδοχών ανά έτος (οκ, αυτό ίσως εξαρτάται και από την θέση).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 14:05]

Εφημεριδες και ειδησεις αυτο λενε....

Τωρα δεν ξερω τι γινεται με τις τελευταιες προσθηκες χωρων του πρωην Αν. μπλοκ...

Καλα και εσυ οτι διαβαζεις και βλεπεις στην τηλεοραση το πιστευεις ??

Παραδειγμα- στην Πολωνια ο μεσος μισθος φτανει τα 350 ευρω.....

Τιμες ΣΧΕΔΟΝ ιδιες με την Ελλαδα....

ΜΟΝΟ κατοικιες ειναι πιο φθηνες....

Ερωτηση- πως η Ελλαδα μπορει να ειναι στο τελος της Ε.Ε ??

Link to comment
Share on other sites

Στα εστιατόρια και τις καφετέριες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ οι σερβιτόροι δεν έχουν μεροκάματο αλλά δουλεύουν βάσει ποσοστού (αν έχετε παρατηρήσει στους καταλόγους κάπου αναφέρεται ότι η τιμή περιλαμβάνει την αμοιβή του σερβιτόρου 8%). Βάσει αυτής της νομοθεσίας ο σερβιτόρος την περίοδο των χριστουγέννων δικαιούται ένα επιπλέον 12% ως δώρο. Φυσικά είναι ελάχιστα τα εστιατόρια που αμοίβουν τους σερβιτόρους του με ποσοστά, άρα το δώρο πηγαίνει υπέρ του καταστηματάρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grigas

Στα εστιατόρια και τις καφετέριες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ οι σερβιτόροι δεν έχουν μεροκάματο αλλά δουλεύουν βάσει ποσοστού (αν έχετε παρατηρήσει στους καταλόγους κάπου αναφέρεται ότι η τιμή περιλαμβάνει την αμοιβή του σερβιτόρου 8%). Βάσει αυτής της νομοθεσίας ο σερβιτόρος την περίοδο των χριστουγέννων δικαιούται ένα επιπλέον 12% ως δώρο. Φυσικά είναι ελάχιστα τα εστιατόρια που αμοίβουν τους σερβιτόρους του με ποσοστά, άρα το δώρο πηγαίνει υπέρ του καταστηματάρχη.

Μάλλον έχεις παρανοήσει την έννοια του ποσοστού.

Link to comment
Share on other sites

Στην Accenture με πληρώνουν ενα Χ ποσό ανα έτος σπασμένο σε 12 δόσεις. Οπως γίνεται και σε όλες τις δουλειές εδώ. Και φυσικά η έννοια του δώρου δεν υπάρχει κάν...

Εdit: Μιλάμε για Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

...Ερωτηση- πως η Ελλαδα μπορει να ειναι στο τελος της Ε.Ε ??

Αρχική απάντηση από knight_77

...Τωρα δεν ξερω τι γινεται με τις τελευταιες προσθηκες χωρων του πρωην Αν. μπλοκ...

Μαλλον πλεον αλλαξανε οι αναλογιες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ωραία όλα αυτά. Τα έχουμε συζητήσει ένα σωρό φορές.

Αυτό που ήθελα να μάθω είναι τι γίνεται εδώ, Ελλάδα.

Τέσπα, θα κάνω ένα τηλέφωνο στο ΙΝΚΑ και θα μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή την ταρίφα την ονόμασαν δώρο!!!

Αν δηλαδή πάω σε μια γιορτή και με το που σκάσω στην πόρτα μου πουν φέρε 5 ευρω, θα πει πως τα έκανα δώρο?!?

Εγώ ξέρω πως δώρο είναι κάτι που το δίνεις με τη θέληση σου και όχι με τη βία!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αν το "δωρο" ειναι παραπανω απο το 10% του λογαριασμου τοτε ειναι παρανομο.Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος.Θα ρωτησω την αδερφη μου οταν ερθει,ασχολειται με αυτα τα things.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.