Jump to content



Συνδυασμός Peltier με υδρόψυξη.


mariosalice

Recommended Posts

Η Dell μόνο πρώτη δεν είναι.

Χρόνια τώρα η Alienware πουλάει Overclocked μηχανήματα με τα ποιο απίστευτα και μοναδικά κουτιά.

Η Dell αγόρασε πέρισυ την Alienware και φυσικά πατάει επάνω στην τεχνογνωσία της :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Τελευταία βλέπουμε όλο και περισσότερες κατασκευές υδρόψυξης σε συνδυασμό με TEC.

http://www.coolitsystems.com/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=25

Επειδή λοιπόν κάποια στιγμή η φαντασία μπορεί να γίνει πράξη, θα βάλω άλλη μια ιδέα.

Στην εικόνα παρακάτω φαίνεται ένα ψυγείο-TEC που έχει τις διαστάσεις ενός ανεμιστήρα 120mm.

Βιδώνεται πάνω του ο ανεμιστήρας και τοποθετείται στην πίσω έξοδο του κουτιού.

Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ως δεύτερο ψυγείο σε σειρά με ένα συμβατό.

Το νερό έχει κρυώσει ήδη από το πρώτο ψυγείο και περνάει μέσα από το δεύτερο, που ο εσωτερικός του χώρος έχει σχήμα Π. Στο κέντρο το ψυγείο έχει δύο TEC, δεξιά - αριστερά, που μεταφέρουν τη θερμοκρασία στην κεντρική ψύκτρα. Η θερμότητα αποβάλλεται μέσω του ανεμιστήρα έξω από το κουτί.

Τα fins βγαίνουν οριζόντια από το δεξί και το αριστερό κομμάτι της ψύκτρας.

Το κεντρικό φιν είναι πιό χοντρό και έχει τρύπα για βίδα, ώστε να σφίξει με το απέναντι και να πατήσουν καλά πάνω στα TEC.

post-2226-1416073121,8735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αμαρτία μου...θα ήθελα να δω μια έστω και αποτυχημένη υλοποίηση κάποιας ιδέας αυτού του θρεντ. Το ξαναδιάβασα όλο αλλά κάτι χειροπιαστό δεν βρίσκω.

Καλή και απαράιτητη η θεωρία...αλλά να λερώνουμε και τα χεράκια μας λίγο. Να δούμε αυτά που λέμε γίνονται απο θεωρία πράξη...:T:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που πρόσεξε το ποστ κάποιος που μπορεί και να το υλοποιήσει αν θέλει.

Δεν είχα δει τη δική σου πειραματική διάταξη.

Πρακτικά δοκίμασα κι εγώ το peltier και διαπίστωσα ότι θέλει να είναι καλυμμένη όλη η επιφάνεια και από τις δύο πλευρές.

Τον βάλαμε και κατ' ευθείαν πάνω στον επεξεργαστή, αλλά προκαλεί υγροποίηση ότι και να κάναμε.

Τα TEC έχουν πολλά μειονεκτήματα όταν μπουν πάνω στον επεξεργαστή κατ' ευθείαν.

Πάνω όμως σε ψυγείο για ψύξη του νερού, δεν απαιτείται μεγάλη κατανάλωση, γιατί όσο λιγότερο ζεστή είναι η κρύα πλευρά, τόσο λιγότερο ρεύμα τραβάνε και τόσο λιγότερη θερμοκρασία αποβάλλουν στη ζεστή πλευρά.

Χρειάζεται όμως μεγάλη επιφάνεια.

Επίσης υπάρχουν διάφορες ποιότητες TEC με διαφορετικές αποδόσεις και δυνατότητες.

Θα χαρώ πολύ αν το υπολοποιήσεις, και διατίθεμαι να βοηθήσω με όποιο τρόπο θέλεις.

Προσωπικά δεν έχω την τεχνογνωσία να το κατασκευάσω.

Ουσιαστικά πρέπει να κολληθούν σε μια επιφάνεια χαλκού 120Χ40 (ανάλογα με τα tec) δύο Π από χαλκό. Αν είναι 4mm το πάχος των φύλλων του χαλκού, θέλουμε ένα εξωτερικό Π 116Χ120Χ116 Χ32 (40 μείον το πάχος του χαλκού Χ2) και ένα εσωτερικό Π 96Χ100Χ96Χ32. Θέλουμε επίσης τα δύο Π εμπρός και πίσω που θα κλείσουν το κουτί, 20Χ120 η κάθε εξωτερική πλευρά και 4mm βάθος (το πάχος του χαλκού).

Δύο 80άρια tec 80X30 ή και μικρότερα είναι υπεραρκετά.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται προστασία μήπως παγώσει το νερό, αλλά η ρύθμιση της τάσης των tec είναι επιθυμητή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θερμοηλεκτρικοί εναλλάκτες θερμότητας (active)

Εταιρεία Peltech srl. (ιταλία)

Διαθέτει:

Air-Air

Air-Liquid

Liquid-Liquid

Μερικές πληροφορίες συνημμένες

Πιστεύω ότι λόγω της καρδιάς των συστημάτων της Peltech δηλαδή το ότι χρησιμοποιούν τις Mercedes των Peltier που ακούνε στο όνομα Ferrotec η αξιοπιστία τους και η απόδοση είναι εξαιρετική.

Σειρά Ocean Geotronic Air-Liquid active heat exchangers:

http://www.oceangeotronic.com/products.htm

Νομίζω είναι πολύ καλές λύσεις, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σου Thermal.

Είδα στο link που μας έδωσες για το OCEAN 60 να γράφει "18 Gallons (rated 9°F pulldown)"

Τι σημαίνει αυτό?

Ότι κατεβάζει τη θερμοκρασία κατά 9°F σε σχέση με τη θερμοκρασία που είχε το νερό στην είσοδο?

Πάντως εδώ οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για υπερχρονισμό με θερμοκρασίες πολύ κάτω από το μηδέν.

Αλλά εμένα με ενδιαφέρουν και οι δυνατές και αθόρυβες λύσεις για κάθε μέρα.

Προς το παρόν έχει επικρατήσει η απλή υδρόψυξη στο δικό μου μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.