Jump to content


Πρόβλημα με καρτα AGP. Help.......


Devil_7

Recommended Posts

Πήρα σήμερα πήρα την εξής κάρτα γραφικών:"ΑΤΙ X1950 Pro 256MB(AGP)" http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=918423

Την εγκατέστησα στον υπολογιστή, πέρασα τους drivers και μόλις πήγα να αλλάξω ανάλυση έκανε επανεκκίνηση ο υπολογιστής μόνος του.Όταν ξανάνοιξε είχε ανάλυση 800x640 με 16bit γραφικά και όταν πήγα να το αλλάξω πάλι restart.Αυτό γίνεται συνέχεια Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Το PC μου είναι:

M.B:Asus A7V8X

CPU:AMD Athlon 2.2+

RAM:1Gb DDR-400 PC3200

H.D:250Gb

Windows XP S.P.2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 20:45]

Tι τροφοδοτικό έχεις και τι Drivers έχεις περάσει?

+Ακομα τι οθονη και τι αναλυση?????

ΥΓ Βεβαια για τροφοδοτικο ακουγεται πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Drivers πέρασα τους τελευταίους.Το τροφοδοτικό δεν είναι γιατί δοκίμασα και άλλο τροφοδοτικό εκτός από το δικό μου 550W και έκανε τα ίδια. Αυτό που είπες όμως με την οθόνη με προβλημάτισε.Έχω μία promedia, θυγατρική της samsung 17' TFT.Υπάρχει περίπτωση να έιναι η οθόνη? Γιατί σε κάποια στιγμή με ανάλυση 1280-1024 αργούσε πάρα πολυ να μου εμφανίσει τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας και όταν πήγε να τα εμφανίσει όλα έκανε restart.Η οθόνη έχει μέγιστη ανάλυση 1280-1024 60Ηz.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να ειναι απο την οθονη. Προσπαθησε με 1024Χ768 πρωτα να δεις τι γινεται

και αν ολα πανε καλα ανεβασε κιαλλο με προσοχη παντα στο refresh μηπως σου κανει

την ζημια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Oταν καταφέρεις και ξεπεράσεις το πρόβλημά σου να μας το πεις και επιπλέον τις εντυπώσεις σου από την κάρτα αχχχχ τελικά την 1950 προ τις σαπχαιρ την βγάλανε και απο το κατάλογο και το ποιο ωραίο ήταν ότι στο τηλέφωνο λέγανε θα φέρουμε στις 15-1-07 :tomato: και πάλη μπράβο κύριοι του ΠΛΑΙΟΣΙΟΥ :tomato: και ας σας ξέρω απο τον καιρό του Νώε στην Σταδίου με τον σπέκτρουμ του σινκλέρ και πάλι (μπράβο) :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 23:27]

Ριξε καλυτερα ενα format,drivers nvidia μυριζομαι.

Εκεί βλέπω να καταλήγω.Θα πειραματιστώ και αύριο και αν δεν καταφέρω τίποτα θα κάνω format.Έτσι κι αλλιώς καιρός ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 22:24]

Παιδιά τζίφος.Έκανα και format και πάλι τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω. Πάλι κάνει restart όταν πάει να μπει στα windows. Σε safe mode πάντως ανοίγει κανονικά.

Τους 7.1 εχεις βαλει. Αν ναι βαλε και τους 6.12, 6.11 οποιους εχεις να δεις τι γινεται?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panansas [Σήμερα, στις 22:28]

Τους 7.1 εχεις βαλει. Αν ναι βαλε και τους 6.12, 6.11 οποιους εχεις να δεις τι γινεται?????

Έχω δοκιμάσει και τους 7.1 και αυτούς που είχε το cd.Και με τους 2 τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panansas [Χθες, στις 23:28]

Ναι μπορει να ειναι απο την οθονη. Προσπαθησε με 1024Χ768 πρωτα να δεις τι γινεται

και αν ολα πανε καλα ανεβασε κιαλλο με προσοχη παντα στο refresh μηπως σου κανει

την ζημια αυτο.

Oθονη ειναι ψιλοδυσκολο να ειναι η αιτια.Και να μην υποστηριζει καπια Refresh rate μια οθονη δεν θα κανει restart ολο το μηχανημα.Απλα θα βλεπεις μια μαυρη οθονη....;)

Link to comment
Share on other sites

όταν πάει να μπει στα windows κανει restart ετσι , δες αμα έχεις συνδεση και τα δυο καλωδια που απαιτουντε για να τραβηξει η καρτα το ρευμα, πρεπει να ειναι 2 3πινα καλωδιακια δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jayfrog [Σήμερα, στις 22:47]

όταν πάει να μπει στα windows κανει restart ετσι , δες αμα έχεις συνδεση και τα δυο καλωδια που απαιτουντε για να τραβηξει η καρτα το ρευμα, πρεπει να ειναι 2 3πινα καλωδιακια δοκιμασε το

Τα καλώδια τα έχω συνδέσει και τα δύο.Το τροφοδοτικό μου είναι ένα: Q-TEC PSU 500W BIGFAN (AC Input 230V - 4A 47-63Hz).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 22:55]

Καποιο conflict με αλλους drivers θα ειναι.Κανε format και μετα μη βαλεις τιποτα παρα μονο τους drivers απο το cd,τιποτα αλλο ουτε μητρικης ουτε τιποτα.

qtek ειπες?? ..........

Αυτό έκανα. Μόνο τους drivers για την θύρα AGP έβαλα. q-tec είπα.Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Devil_7 [Σήμερα, στις 22:59]

Αυτό έκανα. Μόνο τους drivers για την θύρα AGP έβαλα. q-tec είπα.Γιατί?

Για κανε το πειραμα με το agp. Μπες στο bios και ριξε το agp στο 4Χ απο 8Χ

(καπου εχει επιλογη, μπορει και να ειναι σε μορφη Enable Agp 8X εσυ θα το

κανεις φυσικα Disable)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.