Jump to content



Πρόβλημα με καρτα AGP. Help.......


Devil_7

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από steve_m [Χθες, στις 23:57]

qtek οτι χειροτερο σε τροφοδοτικο μπορει να υπαρξει στο...Γαλαξια.Αυτα τα 500w ζητημα ειναι αν ειναι και 300.

Λες να φταίει το τροφοδοτικό? Εν τω μεταξύ έκανα μαμακία τώρα που το σκέφτομαι.Γιατι εχτές δοκίμασα ένα άλλο τροφοδοτικό 500W καινούργιο αλλά δεν πρέπει να είχα συνδέσει και τα δύο καλώδια τροφοδοσίας της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 11:50]

Η κάρτα πατάει καλά στην μητρική?

Ναι, πατάει καλά.Αν δεν πάταγε καλά δεν θα άνοιγε καν.Την έχω πατήσει άλλη φορά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

qtek οτι χειροτερο σε τροφοδοτικο μπορει να υπαρξει στο...Γαλαξια.Αυτα τα 500w ζητημα ειναι αν ειναι και 300.

Και εγώ δεν τα έχω για τροφοδοτικά περιοπής τα qtec, αλλά υπερβάλεις. Στο σύστημα της υπογραφής έχω ένα 400άρι και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πιστεύω είναι σε τι κομμάτι έχεις πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 13:44]

Και εγώ δεν τα έχω για τροφοδοτικά περιοπής τα qtec, αλλά υπερβάλεις. Στο σύστημα της υπογραφής έχω ένα 400άρι και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πιστεύω είναι σε τι κομμάτι έχεις πέσει.

Σωστα:T: Και να πω ακομα οτι αν ειναι το τροφοδοτικο, θα ειναι γιατι το συγκεκριμενο

κομματι ειναι ελλατωματικο και οχι πως δεν αντεχει, μιας και στο παρελθον με το

συγκεκριμενο (qtec500) ειχα δουλεψει και μια X800XL και μια 7600GT που ηταν και

pci-e αψογα χωρις προβληματα πανω σε socket 939.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασα σήμερα και ενώ άνοιξε με ανάλυση 1280x1024 δεν μου εμφάνιζε όλα τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, όταν άνοιγα κάποιο παράθυρο για παράδειγμα τον υπολογιστή μου ούτε εκεί τα εμφάνιζε όλα,το κομμάτι στα αριστερά που είναι μπλε το εμφάνιζε μαύρο κ.τ.λ.Και μετά από λίγο αφού είχα ανοίξει το Catalyst control center μου μαυρίζει η οθόνη, μου βγάζει ένα μήνυμα που έλεγε:"reconfegure the display timing of your system" και κάνει restart.Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο ειχε συμβει κ σ'εναν φιλο μου κ τελικα εφταιγαν οι μνημες....καλου κακου μπες στο bios και κανε κανενα LOAD-DEFAULTS....η έστω ανεβασε τα timings/κατεβασε το fsb.Αν δουλεψει μαλλον θες αλλες μνημες....αλλιώς μαλλον η καρτα σου φταιει (αν κ ποτε δε ξερεις)...δοκίμασε...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα "LOAD-DEFAULTS" στο bios και έβαλα και το refresh rate στα 75Hz και κατάφερα να τα δείχνει όλα μια χαρά και να μην κάνει επανεκκίνηση(Στα 60Hz τα δείχνει κάπως θολά).Αλλά πήγα να παίξω λίγο PES6 για να δω αν είναι όλα εντάξει και έχει χάλια γραφικά και σέρνεται. Μήπως χρειάζονται τίποτα ρυθμίσεις στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παλικαρε.. βλέπω εχεις κάνει κάμποσα μαγικά !! ;)

Την οθονη σου , την δήλωσες στα windows ??

Η ακομα λεει οθονη Plug and play ??

Τα τελευτεα DirectX .. τα εβαλες ?

Κανε πρώτα , αυτα τα απλά πραγματάκια !!

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε απο το bios αν οι μνήμες και ο επεξεργαστής τρέχουν στη σωστή ταχύτητα μετά το LOAD-DEFAULTS και βάλε το agp σε 4X και στο FASTWRITES βάλε DISABLE.....μετά απ'αυτά σβήσε τελείως όλους τους drivers της μητρικής και της κάρτας γραφικών και ξαναεγκατέστησε απ'την αρχή τους NFORCE 5.10 και τους τελευταίους drivers της ATI.

Εγκατέστησε κάποιο πρόγραμμα που "καθαρίζει" τελείως τους drivers της ATI πρίν τους ξαναεγκαταστήσεις....Να ξέρεις οτι οι drivers της ATI δέν είναι κ πολύ σταθεροι κ θα σου σπάσουν τα νεύρα......δοκίμασε κ βλέπουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Α sorry η μητρική σου έχει chipset via kt400 οπότε δέν θα χρειαστείς NFORCE αλλα VIA4in1 driver....Ακόμα μπορείς να εγκαταστήσεις το RivaTuner και απο την καρτέλα driver-settings -> system-tweaks -> compatibility να ενεργοποιήσεις το driver chipset compatibility mode.....αυτά :baby: :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.